VIDEO: Krev, pot, skluzy. Spasí nové trendy přípravy český hokej?

  • 1
Zatímco čtyři extraligové týmy se už perou v předkole o čtvrtfinále, dalších šest celků se na souboje v play-off teprve chystá. Hokejisté v rámci přípravy stále více využívají nové metody, navíc k tomu nepotřebují ani led, ani klasickou posilovnu.

Tomáš Voráček, obránce Mladé Boleslavi a druhý muž statistiky Radegast index, je oblékán do pásů s karabinou. Jako by šel na bungee jumping. Ale 26letý člen širšího reprezentačního kádru nejde skákat z mostu, připravuje se na speciální cvičení na skatemillu, „běžeckém“ pásu pro bruslaře.

Zařízení se dává do pohybu, gumová plocha pod Voráčkem se rozjíždí. Hokejista se chvíli drží madla, přidřepne, vypadá jako skokan na lyžích, když na můstku nabírá nájezdovou rychlost. Pak se pustí a odráží se, jeho bruslařské skluzy se stupňují.

„Hop!“ zakřičí kondiční trenér Radek Výtisk. Voráček se zase chytne a pak sprintuje. Po několika opakováních se stroj zastaví. Voráčkův tep rychle stoupá nahoru, když klesne, cvičení se opakuje.

Tréninkové centrum HFL v rozsáhlém areálu bývalé továrny Avia v pražských Letňanech poskytuje hokejistům využívat nové trendy v „suché“ přípravě.

„Je dobře, že to začíná prorážet i v Česku,“ tvrdí mladoboleslavský trenér Marian Jelínek.

„Suchá“ příprava Jakuba Vrány

Podívejte se, jak na skatemillu trénoval před sezonou český mladík působící v zámořské AHL.

V zámoří podobná centra fungují už několik let, teď se zvyšuje jejich oblíbenost mezi českými hokejisty. Na zdi slávy tu mají podepsaného Michal Neuvirtha a Radka Gudase, parťáky z Philadelphie či letňanského odchovance Jakuba Vránu.

„Hlavní důvod, proč by sem měl člověk chodit je vypilování techniky, aby se tolik při zápase nenadřel, aby měl ladnější skluz,“ říká mladoboleslavský Voráček.

Kromě skatemillu je zde speciální plocha se syntetickým ledem, kde se zase dá trénovat střelba a technika hole. Kondice se dá nabírat i při posilování s expandery, medicinbaly, powerbagy, kettlebelly.

„Týmovou přípravu to určitě nemůže nahradit. Ale je to přínosné pro hráče, kteří se chtějí zlepšovat,“ míní Jelínek a hlavní využití vidí hlavně v letní přípravě.

Navíc se zde nepotí jenom dospělí, dřou tu také začínající hokejisté. „Pro děti je to úžasný doplněk, protože u nich potřebujeme suplovat jejich přirozený pohyb,“ vysvětluje Jelínek a dodává, že dnešní generace už nechodí na rybníky, zahrát si „za barák“.

Jenže může rozmach HFL tréninkových center pomoct celkovému obrazu českého hokeje? Spasí tolik kritizovanou práci s mládeží?

Hokejový trenér Marian Jelínek z Mladé Boleslavi odpovídá novinářům.

„Obraz českého hokeje tohle centrum nezmění, buďme upřímní,“ odpovídá s povzdechem Jelínek, někdejší osobní kouč Jaromíra Jágra. „Nemyslím si, že ta krize je problematika obsahu tréninku, ale spíš přístupu k tréninku - aby to všechno bylo plné touhy, nadšení, jít si za svým cílem, ne z donucení, že to chce třeba tatínek. Chybí nám silná emoční vazba dětí k hokeji. Dáváme příliš velký důraz na racionální složky tréninku, tam vidím rozdíl od jiných hokejových škol. Jednou z možností, jak situaci zlepšit, je zvýšit atraktivnost tréninků, aby děti více bavily.“

A v tom by krev, pot a (bruslařské) skluzy podané jinou, zábavnější formou mohly pomoct.


Předkolo

Litvínov
3:0
Plzeň
České Budějovice
3:0
Karlovy Vary
Liberec
3:2
Olomouc
Hradec Králové
3:0
Vítkovice
Pardubice
4:1
Hradec Králové
Kometa Brno
2:4
Litvínov
Pardubice
4:0
Litvínov
Pardubice
1:1
Třinec
Sparta
3:4
Třinec
Sparta
4:0
Liberec
Třinec
4:3
České Budějovice

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.