DS E-Tense: u supersportu do zásuvky designéři vynechali zadní okno

  • 6
Jedna z nejmladších automobilových značek udivuje obrovským potenciálem v oblasti designu, technicky se modely s iniciálami DS téměř neliší od obyčejných citroënů. U konceptu E-Tense jde sice vlastní cestou, jenže to, že jezdí na baterky, diváky stejně moc nezajímá.

S hatchbackem DS3 a mottem Different Spirit přivedl Citroën v roce 2009 na svět novou modelovou řadu orientovanou na náročnější zákazníky. Loni, u příležitosti šedesátého výročí legendárního modelu „dées“, začal psát historii DS coby samostatné automobilové značky.

Výrobní řadě DS zahrnující dnes pětici modelů (sedm v Číně) je často vyčítána velká technická příbuznost s obyčejnými citroëny, kterými se denně vozí miliony Francouzů.

Strategie ale pařížské automobilce vychází, konvenční technika zabalená do stylově tvarovaných karosérií slaví ve světě úspěch. Koncepty DS ale naznačují, že v budoucnu by se mohly vazby s mateřskou automobilkou alespoň trochu zpřetrhat.

Elektromobil s historickými kořeny

Nejnověji značka šokuje vyzývavým konceptem E-Tense, který upozorňuje na zastoupení v šampionátu elektrických monopostů Formule E a naznačuje možné budoucí směřování značky. Přesně 4,72 metru dlouhé, 2,08 metru široké a jen 1,29 metru vysoké sportovní kupé je totiž elektromobil.

Pozornost přitahuje E-Tense především svými tvary. Moderní karoserie s nízkou sportovní siluetou navazuje svým charakterem na předchozí koncepty survolt z roku 2010 a DS Divine z roku 2014, rafinovaným způsobem ale upozorňuje i na historický design modelu DS.

DS E-Tense

V syntéze osobitých tvarů lze totiž snadno odhalit známé prvky jako přední natáčecí světlomety nebo zadní směrová světla umístěná na střeše. Za pozornost stojí také absence zadního okna a propracovaná aerodynamika. Pro snížení odporu vzduchu je E-Tense vybaven zcela plochou podlahou, proudění za vozem usměrňuje po vzoru závodních vozů mohutným zadní difuzor.

Neméně nápaditý je také interiér spojující moderní technologie s typicky francouzskou elegancí. Výrobce uvádí, že konstruktéři s jeho návrhem a výrobou strávili více než 800 pracovních hodin a to se na výrobě podílela i řada renomovaných externích firem. Třeba výkonný audiosystém s devíti reproduktory navrhla společnost Focal, ciferník na středové konzoli, který lze odepnout a nosit jako náramkové hodinky, vyrobila hodinářská značka BRM Chronographes.

DS E-Tense
DS E-Tense

Provozuschopný koncept s výkonem 300 kW (408 koní) a točivým momentem 560 Nm, který má podle slov výrobce dojezd až 360 kilometrů v městském nebo 310 km v kombinovaném cyklu, zaujme také dynamikou. Sprint z klidu na 100 km/h zvládne za 4,5 sekundy a jeho maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.

Elektromotor je napájen sérií lithium-iontových článků uložených kvůli snížení těžiště v podlaze. O jejich hmotnosti nebo kapacitě se ale výrobce nezmiňuje. Navzdory monokoku vyrobeného z lehkých uhlíkových vláken je celková hmotnost konceptu E-Tense výrazných 1800 kilogramů.

Kontakt s vozovkou zajišťují lehké kované ráfky o rozměru 20" obuté do pneumatiky Michelin Pilot Supersport s rozměrem 245/35 vpředu a 305/30 vzadu.


Elektromobil