Příběhy značek: Versatilky i flusačky. Českému vynálezu je přes 70 let

  • 81
Kdo by je neznal? Ve školních lavicích sloužily versatilky nejen jako šikovné psací potřeby, které se nemusely ořezávat, ale také jako flusačky nebo flustrubky, do kterých se plnily kuličky modelíny, papírků, rýže. Český vynález má za sebou sedmdesát let historie. V Českých Budějovicích tužky vyrábí Koh-i-noor.

První prototypy versatilek, které jsou podle výrobce českým vynálezem, se objevily už v roce 1937. Podobné tužky začal později vyrábět také německý Stadler a další společnosti. Versatilky se do sériové výroby dostaly až v 50. letech v období socialismu, kdy zažívaly svůj zlatý věk. Ve školních lavicích měl plastové či kovové versatilky s jednoduchou výměnou tuhy kdekdo.

Příběhy českých značek

Redakce iDNES.cz v seriálu připomíná tradiční české značky, které si pamatuje několik generací.

Versatilky ve svém počátku měly ještě dřevěný plášť, kov byl totiž v předválečných časech příliš drahý.

„V těchto letech byl hliník a dural strategickou surovinou pro výrobu letadel a pro zbrojení. Mechaniku už ale měly tehdejší versatilky klasickou včetně pružiny,“ popisuje Vladimír Liebl z českobudějovického závodu společnosti Koh-i-noor Hardtmuth, který v současnosti versatilky vyrábí ve stovkách tisíc kusů v každé variantě ročně a vyváží je spolu s dalšími psacími potřebami zhruba do osmdesáti zemí světa. Na rozdíl od jiných tužek Koh-i-nooru se versatilky nikdy nevyráběly v Číně.

V současnosti je produkce versatilek dokonce vyšší než za totality, kdy byl export omezen především na země bývalého sovětského bloku.

Versatilky vznikly jako držák na tuhu a jako tužka, která se nemusí ořezávat. Byly oblíbené mezi techniky, konstruktéry nebo designéry, kteří ocenili rychlou výměnu tvrdosti tuh, tloušťky či barvy.

Aktuálně se vyrábějí zhruba z poloviny z duralu (slitiny hliníku a mědi), ale také z levnějšího plastu, protože je o ně zájem v některých chudších zemích.

Versatilky jsou jen jedním z mnoha výrobků společnosti Koh-i-noor, která patří k českému rodinnému stříbru. Firma vznikla kolem roku 1790 ve Vídni. Aktuálně vyrábí 3500 různých výrobků, z toho půl milionů kusů tužek každý den.

Koh-i-noor patří k několika společnostem, které se v posledních letech kvůli zhoršující se situaci v Číně a rostoucím mzdám rozhodly stáhnout výrobu zpátky do České republiky (čtěte Koh-i-noor končí s pastelkami v Číně).