Michael Horn | foto: AP

Šéf Volkswagenu měl hasit skandál v USA, ale nečekaně složil funkci

  • 15
Klíčový šéf Volkswagenu v Americe Michael Horn měl vylepšit pošramocenou pověst automobilky na jednom ze svých nejdůležitějších trhů. Namísto toho však na začátku svého náročného úkolu složil funkci. Ve středu ho nahradil Hinrich Woebcken.

„Michael Horn ukázal příkladné vedení značky během složitých časů,“ stojí v oficiálním oznámení. Do automobilky přišel v roce 1990, od roku 2014 vedl americké aktivity. Automobilka oznámila Hornův konec ve středu s dodatkem, že jde o vzájemnou dohodu s okamžitou platností.

Náhlý konec manažera vrhá koncern Volkswagen do strategické nejistoty, uvedl list The New York Times. Výrobce automobilů, který čelí obviněním z rozsáhlých manipulací s výsledky emisních testů, v USA polyká hořké pilulky aféry zvané dieselgate v podobě klesajících prodejů.

Pro celý trh jde o velké překvapení: Hornova pozice se zdála neotřesitelná, především díky velké podpoře amerických dealerů. Ti vzápětí po zprávě o Hornově konci přišli s prohlášením, v kterém jeho odchodu litují a považují ho za velkou chybu. Velká změna ale ukazuje, že nový management se postupně zbavuje dalších manažerů spojených s bývalým vedením koncernu.

Horn končí nedlouho poté, co americké ministerstvo spravedlnosti rozšířilo vyšetřování emisního skandálu německé automobilky. Vyšetřovatelé prý hodlají využít zákon namířený proti podvodům ve finančním sektoru a prozkoumat možné porušování daňových předpisů, což by pro Volkswagen mohlo znamenat dodatečné pokuty.

Horn loni na podzim přiznal, že automobilka používala software, který umožnil falšování emisních testů u dieselových motorů. Omluvil se zákazníkům, nicméně dodal, že vedení Volkswagenu o nekalostech nevědělo. Později v americkém Kongresu uvedl, že může trvat roky, než koncern opraví všechna dotčená auta, protože bude nutné provést rozsáhlé zásahy do jejich elektroniky i mechaniky.

Posila z BMW

Vedení značky na americkém trhu se ujímá manažer, který se zatím držel spíše v ústraní a mimo pozornost médií.

Pětapadesátiletý Woebcken přišel do Volkswagenu na začátku roku, před tím působil v BMW či u výrobce brzdových systémů Knorr Bremse. V lednu se stal šéfem pro celou Severní Ameriku, obsadil tedy post, na který nastoupil nejprve bývalý šéf Škody Auto Winfried Vahland. Ten ale po pár dnech ve funkci rezignoval a z automobilky zcela odešel Nově bude mít na starosti ale i přímo trh v USA po Hornovi.

Volkswagenu se zatím problém s celou aférou nepodařilo vyřešit, do 24. března musí předložit plán, jak vyřeší problém s emisemi na americkém trhu. Mezitím už dostal od amerických úřadů obsílku k vysvětlení možných daňových úniků v souvislosti s uváděním podvodných údajů o emisích.

Kauza přezdívaná Dieselgate probleskla i na letošním autosalonu v Ženevě:

,