Radim Vrbata (vpravo) slaví se spoluhráčem z Vancouveru Yannickem Weberem svůj gól proti Arizoně. | foto: Reuters

Vrbata se po návratu z marodky zapsal mezi střelce, Rozsíval asistoval

• 4
Ve svém druhém startu po nedávném návratu z marodky se ve středu jako jediný z Čechů zapsal v NHL mezi střelce Radim Vrbata. Svým 13. zásahem sezony se podílel na vítězství Vancouveru 3:2 po prodloužení nad svým bývalým klubem Arizonou. V dalším duelu si připsal jednu asistenci obránce Michal Rozsíval, jehož Chicago nakonec prohrálo 2:3 po nájezdech v St. Louis.

Před uzávěrkou přestupů se o Radimu Vrbatovi spekulovalo jako o jedné z možných posil pro týmy na pozicích zajišťující postup do play-off. Nakonec ovšem zkušený střelec zůstal ve Vancouveru. Podíl na tom mohly mít i zdravotní potíže, které jej na přelomu února a března vyřadily na pět utkání.

1. David Krejčí (BOS), 58z.- 50b.(14+36)
2. Jaromír Jágr (FLA), 63z.- 49b.(21+28)
3. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
4. T. Plekanec (MTL), 67z.- 46b.(12+34)
5. Jiří Hudler (FLA), 56z.- 37b.(12+25)
6. Tomáš Hertl (SJS), 65z. - 35b.(16+19)
7. Martin Hanzal (ARI), 53z.- 32b.(10+22)
8. Aleš Hemský (DAL), 61z.- 27b.(10+17)
9. Radim Vrbata (VAN), 59z. - 25b.(13+12)
10. Michael Frolík (CGY), 55z. - 25b.(11+14)

Zpět do akce se 34letý forvard dostal v pondělí 7. března proti LA a v sestavě Canucks nechyběl ani v zatím posledním představení ve středu na domácím ledě proti svému bývalému celku Arizoně. Hosté góly z 23. a 28. minuty odskočili do vedení, prosadili se v přesilovce Tobias Rieder a Kevin Connauton.

Nulu na kontě Vancouveru umazal až v 32. minutě právě Vrbata (13:56, +1, 4 střely, 1+0), jenž se dostal za obránce Coyotes a samostatný únik zakončil svou tradiční kličkou do bekhendu. Ještě před druhým odchodem do kabin pak stihl vyrovnat na průběžných 2:2 obránce Luca Sbisa. Na rozdílový gól se čekalo až do druhé minuty prodloužení, v níž potěšil domácí publikum Markus Granlund.

Bodování NHL

Za Coyotes nastoupili centr Martin Hanzal (18:22, -1) a uzdravený obránce Zbyněk Michálek (15:30, -1, 1 střela). Jiří Sekáč, jenž v úvodních čtyřech startech po přestupu do Arizony nebodoval, se tentokrát do sestavy nevešel a zůstal jen mezi nehrajícími náhradníky.

Oba celky nadále figurují pod postupovou čarou do play-off Západní konference. Reálné šance probít se mezi elitní osmičku má se 72 body z prvního nepostupového místa Minnesota. Následující Vancouver s 64 body a Arizona s 63 body mají již velkou ztrátu.

Hokejisté St. Louis ve středu přivítali na domácím ledě v přímé konfrontaci o čelo Centrální divize a celé Západní konference Chicago. Po šedesáti minutách hry se body dělily za skóre 2:2, přičemž klíčovou roli hrály přesilové hry.

Domácí v nich vstřelili oba své góly, obhájci Stanley Cupu jeden a sice hned úvodní trefu celého utkání. V 22. minutě se za přispění obránce Michala Rozsívala trefil Andrew Ladd. Přestupky hostí Blues trestali ve třetí třetině, kdy otočili skóre David Backes a Troy Brouwer. Hosty vrátil do hry vyrovnáním až z času 58:43 nejproduktivnější nováček sezony Artěmij Panarin.

Po bezgólovém prodloužení přišly na řadu nájezdy a zachránce Panarin ve třetí sérii opět ubránil Chicago od porážky, když vymazal předešlou trefu domácího Patrika Berglunda. V šesté sérii ovšem přeci jen přiklonil misky vah na stranu St. Louis obránce Kevin Shattenkirk poté, co za hosty neuspěl Teuvo Teräväinen.

Blues, v sestavě s Dmitrijem Jaškinem (10:38, +/-: 0, 1 střela), se tak zlepšili na 87 bodů a přiblížili se vedoucí dvojici Západu 88bodovému Dallasu a právě Chicagu. Kromě zmiňovaného Rozsívala (14:22, +/-: 0, 1 střela, 0+1) za Blackhawks z Čechů nastoupil ještě útočník Tomáš Fleischmann (16:28, +/-: 0, 4 střely).

Ve svém druhém startu za Toronto se útočník Milan Michálek (12:44, -1, 2 střely) mohl radovat z výhry poté, co ve středu Maple Leafs na domácím ledě udolali Islanders 4:3 po nájezdech. Kanadský klub uspěl po šesti porážkách v řadě a z pozice posledního celku Východní konference překvapil třetí tým Metropolitní divize.

Tabulky NHL

V sestavě hostů chyběl kvůli blíže nespecifikovaným potížím v horní části těla zkušený bek Marek Židlický. Favorité v průběhu řádné hrací doby dvakrát vedli (1:0 a od 55. minuty 3:2).

Domácí v kombinované sestavě plné mladíků ale vždy dokázali vyrovnat, dvakrát si pomohli v přesilových hrách. Tu klíčovou na 3:3 v 59. minutě využil William Nylander. Také u vítězné trefy z nájezdů se blýskl nováček, když ve čtvrté sérii jako jediný z exekutorů skóroval mladý Rus Nikita Šošnikov.

Obránce Jakub Nakládal (12:57, +/-: 0, 2 střely) se po nebezpečném úrazu oka ze sobotního duelu proti Pittsburghu po jednom vynechaném startu již vrátil do sestavy Calgary a pomohl k výhře 3:2 po prodloužení nad Nashvillem. Za Flames nastoupil i Michael Frolík (16:33, +/-: 0), do statistik se ale nezapsal.

Hlavním hrdinou domácích byl kanadský mladík Johnny Gaudreau, jenž s bilancí (2+1) figuroval u všeho podstatného. Oba své góly vstřelil v zahajovací třetině a dělilo je od sebe pouhých deset vteřin. I přes výhru Calgary (61 bodů) zůstává přikované u dna Západní konference, Nashville si alespoň ziskem jednoho bodu (81 bodů) upevnil pozici s divokou kartou zajišťující play-off.

Zajímavá podívaná byla ve středu na ledě Los Angeles. Do arény jednoho z elitních celků Západní konference totiž zavítal lídr Východu a vůbec celé soutěže Washington. Celou situaci navíc okořenili dva bývalí forvardi Kings (s klubem slavili zisk Stanley Cupu v ročnících 2012 a 2014) aktuálně již v sestavě Capitals - Justin Williams a Mike Richards.

Los Angeles předvedlo skvělý vstup do utkání, když po zahajovací třetině vedlo už 3:0. Góly T.J. Oshieho, Nicklase Bäckströma a Dmitrije Orlova ze třetí třetiny však jasně ukázaly, proč je Washington suverénním lídrem soutěže. V prodloužení ale nakonec vrátil náskok na stranu Kings rozhodující trefou na 4:3 Jeff Carter.

Výsledky NHL

Toronto - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
12. Hyman, 31. Rielly, 59. Nylander, rozhodující sam. nájezd Sošnikov - 9. Tavares, 33. Leddy, 55. Strome. Střely na branku: 36:27. Diváci: 18.889. Hvězdy zápasu: 1. Sošnikov (Toronto), 2. Leddy (NY Islanders), 3. Rielly (Toronto).

St. Louis - Chicago 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 2:1 - 0:0)
49. Backes, 54. Brouwer, rozhodující sam. nájezd Shattenkirk - 22. Ladd (Rozsíval), 59. Panarin. Střely na branku: 30:35. Diváci: 19.756. Hvězdy zápasu: 1. Brouwer, 2. Backes. 3. Allen (všichni St. Louis).

Calgary - Nashville 3:2 v prodl. (2:0, 0:0, 0:2 - 1:0)
10. a 10. Gaudreau, 62. Backlund - 48. Bitetto, 59. Fisher. Střely na branku: 34:26. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau, 2. Backlund, 3. Monahan (všichni Calgary).

Colorado - Anaheim 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
11. MacKinnon, 38. Martinsen, 40. Matthias. Střely na branku: 26:37. Diváci: 14.292. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Johnson, 3. Matthias (všichni Colorado).

Vancouver - Arizona 3:2 v prodl. (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)
32. Vrbata, 38. Sbisa, 62. Granlund - 23. Rieder, 28. Connauton. Střely na branku: 31:34. Diváci: 18.374. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Hutton, 3. Granlund (všichni Vancouver).

Los Angeles - Washington 4:3 v prodl. (3:0, 0:0, 0:3 - 1:0)
5. Lecavalier, 13. Muzzin, 14. Lucic, 63. Carter - 42. Oshie, 52. Bäckström, 57. Ovečkin. Střely na branku: 30:32. Diváci: 18.234. Hvězdy zápasu: 1. Carter, 2. Pearson (oba Los Angeles), 3. Oshie (Washington).