Architekty mrzí pád Štěpánkovy vily, připomínala předbaťovskou éru Zlína

  • 44
Velká škoda. Taková slova používají architekti, když hovoří o demolici Štěpánkovy vily ve Zlíně. A rovněž laik hned pochopí proč. Jde o stavbu starou přes sto let, která byla zajímavá svým vzhledem i historií.

Obecně se traduje, že vilu si nechal v roce 1911 postavit někdejší zlínský starosta z let 1908 až 1919 František Štěpánek, který na začátku století působil i jako obuvník a měl továrnu v místě dnešního fotbalového stadionu.

Pád Štěpánkovy vily ve Zlíně

Podle soukromého badatele Vojtěcha Křečka, který se osobností Štěpánka zabýval už dříve, byl ale dům zkolaudovaný už v říjnu 1904.

„Tyto údaje jsem našel v archivu magistrátu. Z katastru nemovitostí jsem pak zjistil, že Štěpánek vilu koupil v roce 1908,“ upřesnil Křeček.

Když se podnikání Štepánkovi přestalo dařit, o továrnu přišel. Získal ji zřejmě ve 30. letech Tomáš Baťa. I s vilou, která v posledních letech chátrala. Stále ale bylo zřejmé, že nejde o tuctovou stavbu.

„Byla to stavitelsky hodnotná vila. Zvláště její arkýřová fasáda směrem na jih byla moc hezká,“ upozornil zlínský architekt Ivan Bergmann.

„Navíc šlo o jednu z nejstarších ukázek architektury ve Zlíně,“ doplnil.

Jeden z mála historických domů ve Zlíně

Vilu, která bývala dominantou čtvrti Cigánov, postavila renomovaná stavitelská firma Winkler.

„Byl to hodnotný dům, protože byl jedním z mála historických ve Zlíně. Jeho demolici vidím jako velkou škodu. Zmizel další doklad o předbaťovském architektonickém vývoji města,“ podotkla vedoucí oddělení urbanismu a architektů radnice Dagmar Nová.

„Rekonstrukce je vždycky riziková a u historických objektů se musí postupovat zvláště opatrně,“ dodala.

„Vila byla reprezentantem historie i konkrétní osobnosti. Je jí velká škoda,“ zdůraznil Bergmann.

Památek na předbaťovskou architekturu není ve Zlíně mnoho. Patří mezi ně především zámek, budova bývalého soudu a bývalé knihovny, pak už jde o menší domy či vily. Ta Štěpánkova mohla načít novou část své historii rekonstrukcí, ale vše dopadlo jinak.

Plánovaná podoba Štěpánkovy vily po rekonstrukci a přístavbě.
Plánovaná podoba Štěpánkovy vily po rekonstrukci a přístavbě.
Plánovaná podoba Štěpánkovy vily po rekonstrukci a přístavbě.
Plánovaná podoba Štěpánkovy vily po rekonstrukci a přístavbě.

Plánovaná podoba Štěpánkovy vily po rekonstrukci a přístavbě.

Při středečním jednání na magistrátu majitelka ujistila, že chce vilu uvést do původní podoby (více zde).

To ale zřejmě není úplně přesné - studie zpracovaná architekty z kanceláře A.M.O. Projekt totiž sice chtěla zachovat obě patra, ale nepočítala se střechou, místo níž má vzniknout skleněná nástavba. V plánu je také dlouhá skleněná přístavba směrem k řece Dřevnici.