hospoda kouření | foto: MAFRA

Nechte v restauracích vyhrazené prostory pro kuřáky, navrhli poslanci

  • 536
Smršť desítek návrhů změn zasypala zákon, který má podle vlády zakázat kouření v restauracích. „Vznikl návrh fanatiků, pachatelů dobra za každou cenu,“ řekl ve Sněmovně poslanec opoziční ODS Marek Benda. Sám navrhl, aby v restauracích byla čtvrtina plochy vymezena pro kuřáky, která by byla důsledně stavebně oddělena.

V takovém prostoru by nebyly podávány pokrmy, ale kuřáci by si je tam mohli sami donést. S podobným návrhem, který by kuřáky z restaurací, jak si to přeje vláda, nevyháněl, přišel i poslanec za ČSSD Štěpán Stupčuk.

Kuřákům chce odpůrce omezování jejich záliby vyjít vstříc tak, aby pro ně bylo vyhrazeno třicet procent plochy restaurace a tato její část by byla bez obsluhy.

A do třetice komunista Václav Snopek předložil v úterý návrh, který by zcela na provozovateli restauraci nechal, jestli jeho podnik bude kuřácký, nekuřácký či se stavebně oddělenými prostorami.

Němeček: Zaměstnanci restaurací mají právo na čistý vzduch

„Pokud jde o úplný zákaz kouření v restauracích a jiných zařízeních, rád bych znovu zopakoval, že hlavním motivem pro předložení návrhu tohoto opatření je ochrana zdraví nejen hostů, ale i zaměstnanců těchto zařízení. Všichni zaměstnanci mají právo dýchat v práci čistý vzduch,“ hájil původní vládní návrh před poslanci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Protikuřácký zákon měkne: výjimku dostanou zahrádky i e-cigarety

Naznačil benevolenci k elektronickým cigaretám, i když je nepovažuje za neškodné. „Zde jsem však ochoten připustit kompromis v tom smyslu, že zákaz používání elektronických cigaret se nebude vztahovat na restaurace, bary nebo zastávky veřejné dopravy. Ale domnívám se, že například ve školách nebo na dětských hřištích své opodstatnění má,“ uvedl Němeček.

Zachována také nejspíš zůstane možnost kouřit na předzahrádkách restaurací či na letních festivalech, kde nebudou dočasné stavby, třeba velké stany, považovány za stavebně uzavřené prostory.

Dvaatřicet stran změn předložil v úterý jeho stranický kolega Jaroslav Krákora. „Týká se to například rozšíření míst s kuřárnou, kde jsou stabilně oddělené prostory určené ke kouření, změkčení zákazu používání elektronických cigaret, povolení prodeje alkoholu ve školách a tam, kde je souvislost s výukou, ale výuka neprobíhá, je to třeba ve večerních hodinách, jako jsou plesy, různé akce,“ vysvětloval Krákora, člen zdravotního výboru Sněmovny. Návrh změn podal, protože právě v řadách ČSSD je velké množství poslanců, pro něž je původní Němečkův návrh nestravitelný.

O alkohol na jarmarku nakonec lidé zřejmě nepřijdou

„Rozšířili jsme situace, kdy je možné prodávat alkohol v rámci příležitostného prodeje, to znamená jsou to tradiční trhy, výroční trhy, ať už se to jmenuje jakkoli,“ řekl Krákora. Obdobně motivované návrhy podali lidovec Ludvík Hovorka či sociální demokrat Antonín Seďa. Jeho pozměňující návrh rozšiřuje možnost prodeje a podávání alkoholu i na další kulturní akce, jako jsou fašanky, veřejné košty pálenek, vánoční a velikonoční jarmarky.

Anketa k zákazu kouření v restauracích (červen 2015):

3. června 2015

Naopak mezi pozměňovacími návrhy jsou i takové, které by původní vládní verzi zákona částečně přitvrdily. Poslanec Rom Kostřica z TOP 09 navrhuje, aby se kouřit nesmělo ve vozidle, ve kterém jede člověk mladší 18 let. Otázkou ovšem je, jak přesně by se taková věc kontrolovala. Bývalá ministryně spravedlnosti, poslankyně Helena Válková za hnutí ANO navrhla, aby bylo zakázáno kouření v zoologických zahradách.

Předseda pražské TOP 09 Jiří Koubek neuspěl ve Sněmovně s návrhem, aby se „protikuřácký návrh“ vrátil i kvůli desítkám pozměňovacích návrhů k novému projednání do výborů. O tom, jaká bude definitivní podoba zákona, rozhodnou poslanci při hlasování ve třetím čtení. Až pak bude jasné, zda zvítězí odpůrci kouření v restauracích, či uspějí ti, kteří nic moc na pravidlech, kde se kouřit smí a kde ne, měnit nechtějí.

REFERENDUM iDNES.cz: Jste pro zákaz kouření v restauracích?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video