Čínský premiér Li Kche-čchiang přednáší svůj projev před parlamentem (5. března 2016). | foto: Reuters

Čínské aparátčíky děsí ďábelský pan Wang, loni jich ztrestal 280 tisíc

  • 71
Čínská vláda ohlásila, že v loňském roce potrestala za korupci téměř 300 tisíc úředníků a funkcionářů. Vymýtit korupci je jedním z hlavních cílů prezidenta Si Ťin-pching a tresty se nevyhýbají ani vysokým komunistickým funkcionářům. Podle analytiků ale můžou být procesy i nástrojem pro odstranění nepohodlných lidí.

Okolo 200 tisíc korupčníků si vloni vysloužilo „mírný trest“ a dalších 80 tisíc dostalo přísnější tresty. Bilance zveřejnil čínský parlament na své výroční schůzi.

Podle analytika BBC zabývajícího se Čínou Michaela Bristowa není pochyb o tom, že ohlášení výsledků protikorupčního tažení mělo připomenout shromážděným delegátům v Pekingu, že orgány budou v trestání funkcionářů pokračovat.

Hlavním orgánem pro boj proti korupci je Ústřední výbor pro disciplinární inspekci (CCDI), který jen málokdy vysvětluje své metody a není jasné, co považuje za důkazy korupce. Ani poslední zpráva kromě zveřejněných čísel další podrobnosti neobsahovala, často není známá ani identita usvědčených korupčníků.

Člen politbyra a obávaný šéf Ústředního výboru pro disciplinární inspekci Wang Čchi-šan prochází mezi delegáty v čínském parlamentu (5. března 2016).

Mocný úřad od roku 2012 ovládá Wang Čchi-šan, který mezi ostatními komunistickými aparátčíky udržuje strach z možného obvinění. Podle britského The Economist funkcionáři říkají, že „by raději potkali ďábla než pana Wanga“.

Web ChinaFile.com k letošnímu lednu identifikoval téměř 1 600 potrestaných. Data potvrzují slova prezidenta Si Ťin-pchinga, že na pozoru se musí mít vysoce i nízce postavení funkcionáři a úředníci, pro něž se podle jejich postavení vžilo označení „tygři a mouchy“.

Server také uvedl, že o funkci už kvůli úplatkům přišly desítky tisíc lidí. Sinologové upozorňují, že není možné zjistit, kolik lidí bylo odstaveno kvůli korupci a kolik v důsledku mocenských bojů uvnitř komunistického režimu.

Korupci vyhlásil válku prezident Si Ťin-pching v roce 2012. Není dne, kdy by nepřinesla státní média zprávy o vyšetřování nebo potrestání úředníků kvůli úplatkářství, zneužití moci nebo dalších korupčních praktik, připomíná server BBC.

Jedním ze souzených politiků byl v roce 2013 Po Si-laj. V jeho případu se objevila i vražda:

22. srpna 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue