Jan Veselý (vpravo) z Fenerbahce Istanbul se snaží zastavit Stefana Joviče z Crvené zvezdy Bělehrad. | foto: Profimedia.cz

První místo je krásné. Ale Veselého týmu se rýsuje drsné čtvrtfinále

  • 0
Hledat pro čtvrtfinále basketbalové Euroligy nějakého „papírově slabšího“ soupeře by bylo velmi naivní, ale letošní ročník je ve druhé fázi Top 16 dokonce rozehrán tak, že i vítěz skupiny E narazí v prvním kole play-off na evropský velkoklub. Takže lehká práce nečeká ani na Fenerbahce Istanbul s Janem Veselým v sestavě.

Fenerbahce, které vloni dokázalo poprvé ve své historii postoupit až do Final Four, má v letošní sezoně hned od začátku jednoznačné ambice loňské čtvrté místo ještě překonat.

Už v základní skupině byly jeho výkony dominantní a v Top 16 zůstává stále vůbec nejúspěšnějším týmem, když má pět zápasů před koncem bilanci 8/1. V příštím kole se utká se zatím skvěle hrajícím Lokomotivem Kubáň Krasnodar (bilance 7/2) v přímém souboji o první místo, ale ani případné vítězství ve skupině mu rozhodně nějaké méně slavné „jméno“ pro boj o Final Four nepřinese.

Zatím je velmi pravděpodobné, že jeho soupeřem bude buď jeden ze dvou loňských finalistů (buď úřadující šampion Real Madrid, nebo poražený finalista Olympiakos Pireus) anebo FC Barcelona, jejíž dres obléká další český reprezentant Tomáš Satoranský.

Nabitá skupina F se totiž zatím vyvinula tak, že jsou tyto tři týmy teď seřazeny na čtvrtém až šestém místě a je velmi pravděpodobné, že jeden z nich skončí čtvrtý a ve čtvrtfinále nastoupí proti vítězi skupiny E.

Fenerbahce samozřejmě ještě nemá první místo ve skupině zdaleka jisté. Před týdnem ztratilo na hřišti Panathinaikosu svou neporazitelnost a v minulém kole se doma hodně natrápilo proti Crvené zvezdě Bělehrad.

Domácí prostředí, chyby hostů a mimořádný střelecký výkon Gigiho Datomeho ve druhé půli (22 bodů) nakonec turecký tým zachránil, ale nedá se říct, že by byl tým před čtvrtečním velkým soubojem na hřišti Lokomotivu Kubáň v úplně ideální pohodě a formě.

Přispívají k tomu pochopitelně zdravotní problémy dvojice Pero Antič a Kostas Slukas, která se už čtyři týdny na palubovce neobjevila, a odehrané minuty hlavních opor velmi prudce stouply, což z hlediska únavy a možných dalších zranění není zdaleka ideální.

Celá základní pětka Dixon, Bogdanovič, Datome, Veselý a Udoh hraje v Top 16 více než 28 minut na zápas. Pro srovnání - v sestavě Lokomotivu jsou takoví hráči pouze dva - Malcolm Delaney a Victor Claver.

Lokomotiv teď skutečně „řádí.“ V Eurolize vyhrál už čtyřikrát za sebou (z toho dvakrát venku) a během této série své soupeře decimoval v průměru o více než 20(!) bodů.

Ve VTB lize vyhrál dokonce už jedenáctkrát v řadě a v posledním kole dokonce přestřílel CSKA Moskva na jeho vlastní palubovce.

V prvním vzájemném zápase v Istanbulu vedl Lokomotiv ještě v poslední čtvrtině o devět bodů, ale nakonec neodolal typickému závěrečnému náporu Fenerbahce. Rozhodně ale nemá sebemenší důvod si právě na tohoto soupeře na domácí palubovce nevěřit.

Čtvrteční souboj Lokomotivu a Fenerbahce o první místo ve skupině je tak pochopitelně velmi očekávanou událostí. Ale ať dopadne jakkoli, ani jeden z týmů nečeká v blížícím se čtvrtfinále Euroligy vůbec nic lehkého.

, pro iDNES.cz

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž