Andrew Ladd z Chicaga zkouší protlačit puk do branky Petra Mrázka z Detroitu.

Andrew Ladd z Chicaga zkouší protlačit puk do branky Petra Mrázka z Detroitu. | foto: Reuters

Rozsíval asistoval a Chicago rychlými góly vyhnalo Mrázka z brány

• 15
Podruhé v krátké době se v hokejové NHL střetly celky Detroitu a Chicaga. V obou případech slavili výhru obhájci Stanley Cupu, naposledy v neděli po výsledku 4:1. Dvěma asistencemi se na něm podílel obránce Michal Rozsíval, hostující gólman Petr Mrázek zamířil na střídačku po dvou obdržených gólech už v 7. minutě. Prohře ve stejný den po dobrém výkonu nezabránil ani Ondřej Pavelec z Winnipegu.

Ve středu 2. března Detroit neuspěl s Chicagem na domácím ledě 2:5. Brankář Petr Mrázek tehdy inkasoval všech pět branek z 33 střel. V neděli český reprezentant dostal šanci i v odvetě, po dvou rychlých gólech jej však už v 7. minutě nahradil Jimmy Howard.

1. David Krejčí (BOS), 56z.- 50b.(14+36)
2. Jaromír Jágr (FLA), 62z.- 48b.(21+27)
3. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
4. T. Plekanec (MTL), 66z.- 46b.(12+34)
5. Tomáš Hertl (SJS), 63z. - 35b.(16+19)
6. Jiří Hudler (FLA), 55z.- 35b.(10+25)
7. Martin Hanzal (ARI), 52z.- 32b.(10+22)
8. Michael Frolík (CGY), 53z. - 25b.(11+14)
9. Aleš Hemský (DAL), 60z.- 25b.(9+16)
10. Radim Vrbata (VAN), 57z. - 24b.(12+12)

„První gól takto neměl padnout. Normálně takové střely Petr chytá, srazilo nás to trochu dolů. Druhá branka byla zase nešťastná, hned ze startu jsme tak prohrávali o dva góly. Chtěl jsem hráčům vyslat signál, proto jsem brankáře prohodil,“ komentoval rošádu ze 7. minuty kouč Red Wings Jeff Blashill.

Na vyhnání Mrázka se podíleli už po 21 vteřinách od zahajovacího buly skórující lídr bodování NHL Patrick Kane, asistenci si připsal Michal Rozsíval, a v přesilovce přesně mířící bek Duncan Keith.

Těsně po nástupu Howarda pro Detroit vykřesal naději na obrat snížením Gustav Nyquist, stav 2:1 pro Blackhawks však vydržel až do závěru duelu. V něm pak favorizovaní domácí nejprve v 52. minutě využili další přesilovku zásluhou Artěma Anisimova a krátce na to ještě výsledek pojistil na konečných 4:1 kapitán Jonathan Toews.

Druhou asistenci večera si připsal obránce Rozsíval (17:03, +1, 2 střely, 0+2), jenž tentokrát nastoupil na místo posily Christiana Ehrhoffa. Útočník Tomáš Fleischmann (15:10, +/-: 0) zůstal bez bodu. Chicago se zlepšilo na 87 bodů a společně s Dallasem vévodí tabulce Západní konference, Detroit i přes další porážku zůstává na poslední postupové pozici Východu s čtyřbodovým náskokem na dotírající Philadelphii.

Kromě Mrázka se v neděli představil v akci i Ondřej Pavelec. S 29 zákroky proti 31 střelám Edmontonu byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, na víc než zmírnění porážky Winnipegu 1:2 to ovšem nestačilo.

Přednost v hlasování novinářů dostali autor jedné ze dvou branek Edmontonu útočník Patrick Maroon a hlavně gólman Oilers Cam Talbot, jenž si připsal 39 zákroků.

Vše podstatné se odehrálo ve druhé třetině. Oilers nejprve poslal do vedení Patrick Maroon a po vyrovnání Marka Scheifeleho hosty vrátil do trháku Lauri Korpikoski.

Pavelec se od nedávného návratu do akce (13. února) po dlouhodobém zranění představil v součtu v sedmi zápasech, výhru však vychytal jen dvakrát. Jak Winnipeg, tak Edmonton mají aktuálně na kontě 59 bodů a jsou přikováni ke dnu tabulky Západní konference. Horší je jen 58bodové Calgary.

Útočník Aleš Hemský se asistencí podílel na vítězné brance Dallasu v nedělní partii z ledu Ottawy. Senators poslal do vedení v 25. minutě Zack Smith, následné trefy Jasona Spezzy z 35. minuty a Antoina Roussela z 58. minuty však otočily vývoj ve prospěch Stars. Kromě Hemského (11:58, +1, 0+1) v sestavě vítězů nechyběl ani nováček Radek Faksa (13:14, +/-: 0).

Dva týmy se v neděli radovaly ze dvou bodů po šesti nastřílených gólech ve venkovních zápasech. Pittsburgh i díky dvěma zásahům Jevgenije Malkina roznesl 6:1 domácí New Jersey oslabené o zraněnou brankářskou jedničku Cory Schneidera a Islanders triumfovali v newyorském derby 6:4 nad Rangers. Hlavní hvězdou duelu v Madison Square Garden byl obránce Ostrovanů Johnny Boychuk, jenž si vylepšil statistiky dvěma góly. Diváky bavila hlavně otevírací třetina, v níž padlo sedm branek. Jediný Čech v utkání, obránce vítězů Marek Židlický (12:51, -1, 1 střela), se bodově neprosadil.

Hokejisté St. Louis si výhrou 4:2 z ledu Minnesoty pojistili třetí příčku v Centrální divizi. Wild i přes nezdar zůstávají na poslední postupové pozici Západní konference, první tým pod čarou Colorado však na ně ztrácí jen dva body. Výhru v dresu Blues slavil i útočník Dmitrij Jaškin (10:50, +/-: 0, 1 střela).

Ottawa - Dallas 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky: 25. Z. Smith - 35. Spezza, 58. Roussel (Hemský). Střely na branku: 24:25. Diváci: 19.419. Hvězdy zápasu: 1. Lehtonen (Dallas), 2. Z. Smith (Ottawa), 3. Russell (Dallas).

New Jersey - Pittsburgh 1:6 (0:2, 1:2, 0:2)
Branky: 28. Palmieri - 10. a 36. Malkin, 10. Cullen, 22. Bonino, 47. Rust, 57. Wilson. Střely na branku: 18:30. Diváci: 15.856. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Rust, 3. Bonino (všichni Pittsburgh).

Minnesota - St. Louis 2:4 (0:2, 0:1, 2:1)
Branky: 52. Suter, 55. Dumba - 8. Lehterä, 10. Reaves, 31. Berglund, 59. Fabbri. Střely na branku: 32:35. Diváci: 19.040. Hvězdy zápasu: 1. Allen (St. Louis), 2. Suter (Minnesota), 3. Lehterä (St. Louis).

Chicago - Detroit 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 1. P. Kane (Rozsíval), 7. Keith, 52. Anisimov, 53. Toews (Rozsíval) - 9. Nyquist. Petr Mrázek odchytal za Detroit 6 minut, z 5 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 60 procent. Střely na branku: 26:34. Diváci: 22.247. Hvězdy zápasu: 1. Crawford, 2. P. Kane (oba Chicago), 3. Nyquist (Detroit).

Winnipeg - Edmonton 1:2 (0:0, 1:2, 0:0)
Branky: 27. Scheifele - 26. Maroon, 37. Korpikoski. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58 minut, z 31 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,6 procenta. Střely na branku: 40:31. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Maroon (oba Edmonton), 3. Pavelec (Winnipeg).

NY Rangers - NY Islanders 4:6 (3:4, 0:0, 1:2)
Branky: 12. Lindberg, 12. Glass, 14. E. Staal, 52. Brassard - 3. a 14. Boychuk, 4. Nelson, 5. Okposo, 59. Clutterbuck, 59. Nielsen. Střely na branku: 26:32. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Boychuk (Islanders), 2. E. Staal (Rangers), 3. Clutterbuck (Islanders).