Předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba (vpravo)...

Předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba (vpravo) přichází v doprovodu své ochranky na televizní debatu v TV Markíza (6. března 2016) | foto: ČTK

Extremistická senzace slovenských voleb. Kotleba vytěžil uprchlickou krizi

  • 1206
Banskobystrický předseda Marian Kotleba a jeho Lidová strana Naše Slovensko je zřejmě největším překvapením voleb. Voliči tak do parlamentu vyslali muže, který oslavuje klerofašistické Slovensko, ostře se staví proti uprchlíkům a nenápadně popírá holokaust, píše slovenský server HNonline.sk.

Marian Kotleba. Třicet osm let. Předseda Lidové strany Naše Slovensko. Statný muž s vizáží člena ochranky před vstupem do politiky využíval zejména svůj titul inženýra ekonomie.

Slovenské volby

Několik let působil na gymnáziu, kde vyučoval informatiku. Styky s krajně pravicovými kruhy ho však ze školních lavic vyhnaly do politiky.

První úspěchy posbíral v roce 2003, kdy se stal lídrem Slovenské pospolitosti. Ta svůj program vystavila na oslavě klerofašistického Slovenského státu a bez přehánění snesla označení neonacistická. Ne náhodou byla později zrušena, protože její politická činnost odporovala slovenské ústavě, píše server HNonline.sk.

Kotleba, který zanedlouho zasedne ve slovenském parlamentu, se však zákonů nezalekl.

Mediálně nejvděčnější byl jeho projev u příležitosti 70. výročí založení Slovenského státu. Před svými příznivci prohlásil, že chce otestovat demokracii v praxi, načež zakřičel: „Na stráž!“. Tento pozdrav přitom používali slovenští gardisté za druhé světové války.

Marian Kotleba v gardistické uniformě
Marian Kotleba na demonstraci v roce 2009

Kotleba během pár sekund ležel na chodníku a k zemi ho tlačili zasahující policisté. Později si vyslechl obvinění z propagace skupin směřujících k potlačování základních práv a svobod. Státní zastupitelství však stíhání zastavilo. V krajně pravicové rétorice Kotleba pokračoval také v roce 2009 během voleb do krajských samosprávných celků.

Uprchlická krize jako katalyzátor úspěchu

Na svých letácích například sliboval, že odstraní nespravedlivé zvýhodnění „nejen cikánských parazitů“. Státní zastupitelství ho obžalovalo z hanobení národa a rasy, i v tomto případě však bylo později stíhání zastaveno.

Reakce Kotlebovců

Krajně pravicová strana Lidová strana naše Slovensko (LS NS) úspěch v sobotních parlamentních volbách na Slovensku očekávala, řekl v televizní debatě člen strany Milan Uhrík. "My jsme podobný výsledek očekávali. Přesvědčili jsme se, že průzkumy jsou odtrženy od reality, vůle lidí je úplně někde jinde," řekl Uhrík.

Uhrík také odmítl výtky, že LS NS je neonacistickou stranou. "Nejsme žádní fašisté ani neonacisté. "Někomu můžeme připadat tak trochu jako extremisté ve srovnání s vlažným přístupem takzvaných standardních politických stran, které si 26 let předávají žezlo a na Slovensku nic reálně nezměnily," dodal.

Vůči LS NS se po zveřejnění dílčích výsledků voleb vymezily nejsilnější strany včetně nacionalistické Slovenské národní strany (SNS), jejíž bývalý předseda Ján Slota se stal známý svými prostořekými výpady vůči Romům či Maďarům. Naproti tomu nový předseda SNS Andrej Danko zvolil umírněná slova.

LS NS ve svém programu slíbila kromě jiného nastolení "pořádku s parazity v osadách" a ochranu lidí před "cikánským terorem", odmítla imigranty, chce prosadit vystoupení Slovenska "ze zločineckého paktu NATO" a vypsání referenda o vystoupení země z EU.

Zdroj: ČTK

I nadále byl hlavní tváří na protiromských pochodech. Genocidu Židů během 2. světové války označoval jako „takzvaný holokaust“, Slovenské národní povstání pak bylo podle Kotleby pučem, partyzány nazval bandity.

V uprchlické krizi v Evropě Kotleba podle všeho našel motiv, který mu měl pomoct v dalším politickém růstu. Upustil od extrémních výroků a tolik oblíbenou gardistickou uniformu vyměnil za dobře padnoucí oblek. V televizních i rozhlasových debatách kritizoval přerozdělování dotací EU, odmítavě se stavěl k přijímaní uprchlíků. Na své poměry decentně a věcně.

„Platíme tady předražené cesty vybraným firmám. Místo toho bychom mohli dát peníze za práci lidem, kteří opravdu chtějí pracovat. Ať ti, co chtějí pracovat, dostanou práci,“ prohlašoval. Loni v srpnu pak vystoupil na demonstraci proti přistěhovalcům a islamizaci Evropy. „Přeji vám krásný bílý den,“ prohlásil na úvod a dal tak vzpomenout na svou otevřeně extremistickou minulost. Prohlašoval, že Slovensko nesmí přijmout žádného uprchlíka a vyzval k bojkotu prouprchlických stran.

Přízeň nespokojených Slováků

I v rámci protiuprchlických nálad na mnoha místech Evropy je však úspěch Kotleby ve volbách (jeho strana v parlamentu získá 14 křesel) překvapivý. Podle politologa Juraje Marušiaka je úspěch Kotleby dán tím, že část slovenské společnosti je unavená ze soupeření zavedených politických táborů.

Marian Kotleba na demonstraci v roce 2009
Marian Kotleba

„Stvořilo ho (Kotlebu) podněcování xenofobní atmosféry. Stvořilo ho také to, že nejen on sám, ale i mainstreamové strany se snažily přiživovat na protiromských otázkách. Kotleba tyto otázky umí excelentně okomentovat,“ uvedl Marušiak pro Hnonline.sk.

Podle ředitele agentury Focus Martina Slosiarika Kotlebu nevolí výhradně pravicoví extremisté. „Jsou to lidi, kteří žijí svoje životy a nevědí, jak se vypořádat s každodenními problémy, na které naráží většinová populace, jako je například romská otázka,“ uvádí.

Podle historika Ivana Kamence Kotleba už více než deset let šíří své demagogické vize a nenávist, přičemž se vydává jednou za mučedníka a jednou za spasitele. „Není náhoda, že právě v tomto směru je jeho vzorem totalitní politický systém Slovenské republiky,“ upozorňuje. Ne náhodou také Kotleba vzhlíží k Jozefu Tisovi.

Jeho vyhraněnost mu však může být v budoucnu na překážku. Spolupráce s krajně pravicovou stranou totiž může být pro ostatní politické subjekty přinejmenším problematická.

Koalici s Kotlebou vyloučil lídr druhé nejsilnější strany Richard Sulík:

Podívejte se na symboly, které na sobě před časem nosil Marian Kotleba:

06.března 2016 v 11:10, příspěvek archivován: 06.března 2016 v 14:51

Z pouličných bitkárov, štváčov a prívržencov fašistického zriadenia zákonodarcovia. #voľby2016 #Kotleba #fašizmus pic.twitter.com/7nvElmC6kb


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue