Arsenal bez Čecha remizoval na Tottenhamu, Leicester pak zvýšil náskok

• 58
Arsenal dokázal i bez zraněného brankáře Petra Čecha vybojovat remízu na hřišti Tottenhamu. Dělba bodů vyhovuje především vedoucímu Leicesteru, který v sobotu večer navýšil svůj náskok na čele tabulky anglické ligy už na pět bodů. Na čtvrté vítězství v řadě nedosáhla Chelsea, která doma ztratila hubené vedení nad Stoke. Dokonce dvoubrankový náskok prohospodařil Everton, jenž před vlastními fanoušky nakonec podlehl West Hamu.

Fotbalisté Arsenalu nastoupili do sobotního severolondýnského derby bez zraněného Petra Čecha a od úvodu měli před vlastním pokutovým územím hodně práce. Náhradník David Ospina, jenž nastoupil letos v lize poprvé, přišel přesto výrazněji do akce až po necelé půlhodině, kdy reflexivním zákrokem vyrazil pokus Erika Lamely.

Hosté byli do té doby v útoku naprosto neškodní. Až před poločasem rozjeli na levé straně útočnou akci, Danny Welbeck našel na pravé straně Hectora Bellerína, jehož přihrávku usměrnil do sítě parádní patičkou Aaron Ramsey. Stadion White Hart Lane ztichl, Arsenal vedl po první střele na bránu.

Jenže po přestávce se hra hostů naprosto zhroutila. Zbytečnou druhou žlutou kartu dostal Francis Coquelin a Tottenham početní výhody během pěti minut dokonale využil. Harryho Kanea ještě gólman Ospina skvěle vychytal, Toby Alderweireld už ale z podobné pozice v pokutovém území kolumbijského brankáře prostřelil.

Pouhé dvě minuty stačily Tottenhamu i na další gól. Harry Kane si navedl míč do pokutového území z pravé strany a parádním obstřelem strhl vedení na stranu domácích. Ti byli v tu chvíli lepší ve všech aspektech hry a proti oslabenému soupeři mířili za třemi body.

Jenže Arsenal se vzchopil. V početní nevýhodě dokázal hru v závěrečných minutách vyrovnat a díky trefě Alexise Sáncheze, jenž v lize ukončil čtyřměsíční čekání na gól, srovnal i skóre.

Remízy druhého s třetím týmem tabulky chtěl ve večerním utkání využít Leicester. Aktuální lídr tabulky hrál na hřišti Watfordu, který mohl jít po hlavičce Nathana Akého, hosta z Chelsea, do nečekaného vedení, jenže balon skončil jen na horní tyči.

Trenér Claudio Ranieri udělal v poločase dvě změny v sestavě a krátce po přestávce se mohl radovat. Svým patnáctým ligovým gólem nasměroval Leicester za sedmnáctou výhrou v sezoně Rijád Mahriz - na hranici pokutového území si zpracoval odražený míč a napálil ho razantně pod horní tyč.

Odpolední program anglické ligy ještě předtím pokračoval v Londýně zápasem Chelsea, které scházel zraněný útočník Diego Costa. Skvělou náhradou se ale ukázal být Bertrand Traoré, jenž předvedl před přestávkou parádní individuální akci a poslal domácí do vedení.

Jenže Stoke, který má v tabulce Premier League o tři body víc než Chelsea, dokázal na stadionu Stamford Bridge vyrovnat. Pět minut před koncem se prosadil Mame Biram Diouf.

Věděli jste, že...

• Leicester, který vede aktuálně anglickou ligu o pět bodů, byl loni touto dobou na posledním místě.
  • V žádném jiném zápase Premier League nepadlo historicky víc gólů než v derby Tottenhamu s Arsenalem. Po dnešku se číslo zastavilo na 137 brankách.
  • Everton dostal v historii anglické ligy nejvíc červených karet. Kevin Mirallas byl v sobotu už 82. vyloučeným hráčem klubu z Goodison Parku.
  • Fotbalisté West Hamu zvládli otočit a vyhrát ligový zápas, ve kterém prohrávali o dva góly, poprvé od roku 2000.

Ještě výraznější náskok si v domácím prostředí vytvořili fotbalisté Evertonu, jež v zápase s West Hamem poslal do vedení Romelu Lukaku. Po přestávce dokonce zvýšil rozdíl ve skóre Aaron Lennon i přesto, že hrál Everton po vyloučení záložníka Kevina Mirallase v deseti.

Rozhodnutí zápasu měl na kopačce znovu Belgičan Lukaku, penaltu ale dvacet minut před koncem neproměnil. A trest? Byl krutý. Hosté během tří minut - v rozmezí 78. a 81. - srovnali. Na góly Michaila Antonia a Diafry Sakha navíc v úplném závěru navázal Dimitri Payet. West Ham během patnácti minut získal naprosto ztracený zápas na svou stranu a z Liverpoolu si odvezl všechny body.

Newcastle i Norwich v problémech

Na opačném konci tabulky se pomalu rýsují jména sestupujících. Nejpravděpodobnější kandidát na pád do druhé ligy schytal další debakl. Aston Villa vydržela ofenzivě Manchesteru City vzdorovat jen do přestávky, hned po ní otevřel gólový účet zápasu Yaya Touré, na kterého navázal dvěma góly kanonýr Sergio Agüero, který ještě navíc zahodil penaltu. Poslední gól Manchesteru vstřelil Raheem Sterling krátce poté, co vystřídal nevýrazného Bonyho Wilfrieda.

Vyhrát nedokázaly ani další týmy přímo namočené v sestupových vodách. Newcastle doma schytal porážku 1:3 od Bournemouthu, Norwich nestačil venku na Swansea. Bod nad sestupovým pásmem je nyní Sunderland, který v Southamptonu remizoval 1:1.

Sobotní výsledky 29. kola: Tottenham - Arsenal 2:2 (60. Alderweireld, 62. Kane - 39. Ramsey, 76. Sánchez), Chelsea - Stoke 1:1 (39. Traoré - 85. Diouf), Manchester City - Aston Villa 4:0 (48. Touré, 50. a 60. Agüero, 66. Sterling), Everton - West Ham 2:3 (13. Lukaku, 56. Lennon - 78. Antonio, 81. Sakho, 90. Payet), Newcastle - Bournemouth 1:3 (80. Peréz - 28. Taylor vlastní, 70. King, 90+2. Daniels), Southampton - Sunderland 1:1 (90+3. van Dijk - 85. Defoe), Swansea - Norwich 1:0 (61. Sigurdsson), Watford - Leicester 0:1 (56. Mahriz).