Radek Faksa (nahoře) slaví gól se spoluhráči z Dallasu.

Radek Faksa (nahoře) slaví gól se spoluhráči z Dallasu. | foto: AP

Faksa asistoval u výhry Dallasu, Rangers uspěli na ledě lídra NHL

• 16
Po čtyřech porážkách se hokejisté Dallasu opět radovali z výhry, když v jednom ze tří pátečních zápasů NHL porazili 4:2 New Jersey. Jednou asistencí se na výsledku podílel i český útočník Radek Faksa. Ve zbylých duelech Rangers dobyli těsným výsledkem 3:2 led lídra soutěže z Washingtonu a Columbus rozstřílel Edmonton 6:3.

Páteční úspěch 4:2 nad New Jersey ukončil čtyřzápasovou černou sérii Dallasu a zároveň vítěze se součtem 85 bodů posunul na úroveň lídrů Západní konference z Chicaga s rovněž 85 body. Poražení Devils zůstávají na 69 bodech a společně s Philadelphií (rovněž 69 bodů) platí za první dva celky pod čarou postupu Východní konference.

1. David Krejčí (BOS), 55z.- 50b.(14+36)
2. Jaromír Jágr (FLA), 61z.- 48b.(21+27)
3. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
4. T. Plekanec (MTL), 65z.- 46b.(12+34)
5. Tomáš Hertl (SJS), 62z. - 35b.(16+19)
6. Jiří Hudler (FLA), 54z.- 35b.(10+25)
7. Martin Hanzal (ARI), 51z.- 32b.(10+22)
8. Michael Frolík (CGY), 52z. - 25b.(11+14)
9. Radim Vrbata (VAN), 57z. - 24b.(12+12)
10. Aleš Hemský (DAL), 59z.- 24b.(9+15)

První hvězdou byl zvolen útočník vítězů Valerij Ničuškin, jenž oslavil své 21. narozeniny bilancí (1+1). Odchovanec ruské hokejové školy otevřel v 9. minutě skóre utkání a po následném vyrovnání Adama Henriquea asistoval u druhé trefy domácích z hole Jasona Spezzy.

V 32. minutě Colton Sceviour zvyšoval za přispění Alexe Goligoskiho a Radka Faksy (13:11, +1, 0+1) už na 3:1. 22letý český nováček si ve svém 29 startu v prestižní soutěži připsal šestý bod (1+5).

V 56. minutě hostující Devante Smith-Pelly snížil na nejtěsnější rozdíl, do prázdné klece však výsledek pro Dallas v samotném závěru pojistil svou jubilejní 100. brankou kariéry v NHL zkušený Vernon Fiddler. Druhý Čech v sestavě vítězů, útočník Aleš Hemský (15:50, -1), nebodoval.

Komplikací pro domácí bylo zranění ofenzivního beka Johna Klingberga, jenž odstoupil už po dvou střídáních a rozšířil tak týmovou marodku čítající Patricka Sharpa či Jordieho Benna. Změny v sestavě byli nuceni udělat i Devils poté, co kvůli zranění utkání nedochytal Cory Schneider (15 zákroků proti 18 střelám) a v průběhu třetí třetiny jej nahradil Keith Kinkaid (6 zákroků proti 6 střelám).

Vedoucí tým Východní konference a celé NHL v pátek na domácím ledě přivítal své nejbližší konkurenty z Metropolitní divize. Po výsledku 2:3 tentokrát Washington roli favorita nepotvrdil a dva body putovaly na konto Rangers, kteří uspěli i přes absenci svého klíčového hráče gólmana Henrika Lundqvista.

Zraněnou jedničku New Yorku zastoupil finský gólman Antti Raanta, jenž byl s 32 zákroky proti 34 střelám Capitals vyhlášen druhou hvězdou. Přednost v hlasování zámořských novinářů dostal jen autor vítězné trefy Derek Stepan.

Kromě rozdílové branky utkání z 41. minuty si Stepan připsal i asistenci u jedné ze dvou gólových akcí Rangers ze zahajovací třetiny. Hosty poslali do trháku Jesper Fast a využitou přesilovkou Keith Yandle.

Washington srovnal dvěma zásahy pro změnu ze druhé dvacetiminutovky, kdy jako jediní Raantu překonali Jay Beagle a T.J. Oshie. S 41 zásahy nejlepší ligový střelec Alex Ovečkin v zápase jen jednou vypálil na bránu a odnesl si bilanci -2 do tabulky +/-.

V souboji Columbusu s Edmontonem se potkaly celky ze dna tabulky obou konferencí. Úspěšnější byli domácí Blue Jackets, kteří v ofenzivní partii kanadského soupeře přehráli 6:3.

První hvězdou byl zvolen obránce domácích David Savard, jenž se na výsledku podílel dvěma vstřelenými góly. Dvěma body si statistiky vylepšili i útočníci Blue Jackets Scott Hartnell a Boone Jenner (oba 1+1).

V dresu Oilers se alespoň na zmírnění porážky dvěma body přičinil talent Connor McDavid. Jednička posledního draftu, kterou v premiérové sezoně přibrzdily zdravotní komplikace, má aktuálně po 30 startech v NHL bilanci 34 bodů (13+21).

Washington - NY Rangers 2:3 (0:2, 2:0, 0:1)
31. Beagle, 40. Oshie - 6. Fast, 17. Yandle, 41. Stepan. Střely na branku: 34:23. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Stepan, 2. Raanta (oba NY Rangers), 3. Beagle (Washington).

Columbus - Edmonton 6:3 (2:0, 3:2, 1:1)
3. a 44. Savard, 2. Atkinson, 25. Ťutin, 31. Jenner, 40. Hartnell - 25. Draisaitl, 39. Hall, 44. McDavid. Střely na branku: 27:36. Diváci: 15 010. Hvězdy zápasu: 1. Savard, 2. Hartnell, 3. Jenner (všichni Columbus).

Dallas - New Jersey 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
9. Ničuškin, 27. Spezza, 32. Sceviour (Faksa), 60. Fiddler - 26. Henrique, 56. Smith-Pelly. Střely na branku: 25:20. Diváci: 18 117. Hvězdy zápasu: 1. Ničuškin, 2. Janmark, 3. Sceviour (všichni Dallas).