Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Delta Force se vrátila do Iráku, elitní jednotka loví velitele IS

  • 311
Americké jednotky Delta Force zahájily v Iráku novou fázi boje proti Islámskému státu. Cílem je zadržení vysoce postavených velitelů Islámského státu, jejich výslech a předání iráckým či kurdským bezpečnostním složkám. Podle vyjádření amerického ministerstva obrany operace slaví první úspěchy.

Islámský stát se v posledních týdnech dostává pod tlak. V Sýrii a Iráku ztratil několik strategicky významných měst. Na území samozvaného chalífátu začíná bujet korupce a velení džihádistů začíná sahat po stále tvrdších trestech pro ty, kteří nesouhlasí s jeho zvrhlou ideologií. Před pár dny dokonce islamisté popravili několik svých vzpurných nizozemských bojovníků.

Islámský stát

Klid do řad Islámského státu nepřináší ani nasazení jednotek Delta Force v Iráku. Jejich členové nedávno dopadli nejmenovaného vysoce postaveného velitele islamistů. Zástupci ministerstva obrany bez dalších podrobností uvedli, že se jedná o „klíčový zlom v boji proti Islámskému státu“, píše server New York Times.

Spojené státy až donedávna v boji proti Islámskému státu spoléhaly zejména na letecké útoky. Nasazení speciálních jednotek se zaměřovalo na jednotlivé operace bez širšího záběru. Aktuálně však již několik týdnů na iráckém území působí americká jednotka o síle 200 mužů. Jedná se o první masivnější pozemní nasazení amerických vojáků od stažení vojsk v roce 2011.

Přesun do Irbílu

Jednotka již v Iráku vybudovala spletitý systém tajných pracovišť a ve spolupráci z iráckými a kurdským jednotkami rozvíjí síť informátorů. Získaná data se posléze snaží zúročit při koordinovaných zásazích na členy Islámského státu.

Nedávno zadržený vysoce postavený člen IS byl podle informací serveru New York Times vyslýchán zástupci Spojených států. Dočasně byl přemístěn do detenčního zařízení v severoiráckém Irbílu. Podle plánů by měl být po skončení výslechu předán iráckým a kurdským silám. Americké úřady odmítly uvést, kolik informací jim zadržený zatím poskytl. Sdělily však, že výslech může trvat týdny až měsíce.

Podívejte se na zásah elitní jednotky z roku 2014:

11. února 2014

O zadržení člena Islámského státu americké úřady podle platné legislativy informovaly pracovníky Mezinárodní komise Červeného kříže, která v Sýrii a Iráku monitoruje zacházení s vězni. Trevor Keck z Červeného kříže však k tomuto případu odmítl sdělit jakékoli podrobnosti.

Krátkodobé zadržování

Americké ministerstvo obrany ubezpečilo, že bojovníky Islámského státu nehodlá zadržovat po neomezenou dobu. Neplánuje také vybudování jakéhokoli zařízení na americkém území, kam by byli zadržení transportováni k dalšímu výslechu. „Jakékoli zadržování bude krátkodobé a koordinované s iráckými úřady,“ sdělil mluvčí Pentagonu Jeff A. Davis

Delta Force

1st Special Forces Operational Detachment-Delta (zkráceně Delta Force či Delta) je oficiální název elitní americké speciální vojenské jednotky.

Hlavním úkolem Delty je působení proti terorismu, avšak jednotka je cvičená i pro plnění misí na osvobozování rukojmích, přepady, eliminaci skrytých nepřátelských sil.

Jedinou další jednotkou podobného stylu v amerických ozbrojených silách je tzv. SEAL Team Six, neboli DEVGRU, což je obdoba Delty v námořnictvu, tvořená nejlepšími příslušníky z námořnictva.

Zdroj: Wikipedia

Podle amerického ministra obrany Ashtona B. Cartera je nasazení komanda nástrojem, jak urychlit operace vedené s cílem „zajištění území a lidí, osvobození rukojmí a vězňů Islámského státu a navození pocitu, že by se islamisté měli bát útoku kdykoli a kdekoli“.

Jako modelovou situaci pro současný postup speciálních jednotek v Iráku americké ministerstvo obrany uvádí případ z května loňského roku, kdy Američané při operaci v Sýrii zabili Abú Sajjáfa, který měl v rámci Islámského státu na starosti ropný průmysl (více o zásahu zde). V domě Sajjáfa vojáci zajistili celou řadu důležitých materiálů včetně počítačů a mobilních telefonů a zadrželi jeho ženu.

Sajjáfová byla ve vazbě tři měsíce, během kterých Američanům poskytla celou řadu cenných informací. V srpnu loňského roku byla předána Kurdům, kteří ji v únoru letošního roku obvinili z poskytování materiální podpory Islámskému státu. Přičítají jí také podíl na smrti americké humanitární pracovnice Kayly Muellerové.

10. února 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue