Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Církev má tři budovy v areálu Hradu, zbytku se vzdala. Tečka, říká Duka

  14:40aktualizováno  16:48
Zástupci církve a Pražského hradu v pátek podepsali dohodu o vyrovnání majetku. Církev se dle ní vzdá nároku na několik budov v areálu Hradu výměnou za budovy Jiřského kláštera, Nového proboštství a kostela Všech svatých. Slavnostnímu ceremoniálu přihlížel i prezident Miloš Zeman a pražský arcibiskup Dominik Duka. „Je to tečka za restitucemi,“ řekl Duka.

Majetkové vyrovnání uzavřeli po letech sporů zástupci Pražského hradu a katolické církve. Metropolitní kapitula získá podle předchozí dohody budovu Nového proboštství, jednoho z novogotických Mockerových domů, a Náboženská matice klášter svatého Jiří.

Nad rámec původně uvažované dohody přejde do rukou církve i jedna další nemovitost. „Je tomu tak. Třetím objektem je kostel Všech svatých,“ uvedl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Za Kolegiátní kapitulu Všech svatých na Hradě Pražském, která nemovitost získala, podepsal dohodu kanovník Petr Piťha. Kompletní seznam dohod včetně jejich znění Hrad zveřejnil na webu.

Smlouvy podepsali zástupci katolické církve a Hradu za přítomnosti prezidenta Zemana a arcibiskupa Duky. Získané nemovitosti má podle nich církev do pěti let opravit. „Veškeré náklady bude hradit z vlastních prostředků,“ dodal Zeman. Církev už dříve oznámila, že v budovách chce mimo jiné zbudovat muzeum věnované církevním památkám.

„Chtěl bych konstatovat, že asi patnáct minut před tímto ceremoniálem byly podepsány dokumenty o zpětvzetí nároku restitučního typu na zhruba sedm objektů v areálu Pražského hradu,“ komentoval podpis smluv Zeman, přičemž zkritizoval liknavý přístup vlády k vyřešení sporů. „Některé budovy chátrají, jiné jsou zatížené restitučními spory, takže je nelze ani opravit, ani provozovat,“ dodal Zeman s tím, že dohodou se patová situace mění.

„Naší společnou povinností je uvést všechny budovy do provozuschopného stavu. Těším se, až se všechny tyto objekty budou otevírat veřejnosti,“ uvedl Zeman. Církev si podle něj navrch nebude nárokovat archiv metropolitní kapituly, což prý byl poslední sporný bod, který se podařilo vyřešit až u oběda, který slavnostnímu podpisu smluv předcházel.

Je to tečka, říká Duka. Dohodu provázely komplikace

Dohodu v uvedeném rozsahu - krom kostela Všech svatých - předpokládalo memorandum, které Zeman s Dukou podepsali loni v létě. Následnou přípravu smluv ale doprovázely komplikace a konečná dohoda byla oproti předpokladu odsunuta o více než měsíc. Mohly za to podle zástupců Hradu právní komplikace, ale podle Zemana také to, že se Náboženská matice náhle vzdala nároků na svatojiřský klášter. Ta však slova prezidenta, které pronesl minulý týden, následně odmítla.

O komplikacích ve spojitosti s Jiřským klášterem mluvil Zeman na tiskové konferenci na závěr své návštěvy Libereckého kraje minulý pátek. „Dospěli jsme k informaci, která je asi tři dny stará, že Náboženská matice se náhle vzdává Jiřského kláštera, který původně vyžadovala, což vneslo zmatek do našich řad,“ řekl prezident. Nabouralo to podle něj přípravu smluv. Jednání ještě týž den však ukázala, že se na avizované dohodě nic nezměnilo.

Budova Nového proboštství je v blízkosti katedrály svatého Víta, zvenku je zachovalá, ale uvnitř je to spíše zanedbaná ruina. „Pan prezident s předáním souhlasí i proto, že oba objekty bude třeba výrazně rekonstruovat,“ řekl již dříve Ovčáček. „Vnějškově vypadají docela hezky, vevnitř je to poněkud horší,“ upozornil v pátek Zeman.

Církev chtěla získat původně deset nemovitostí v okolí pražského hradu, a to šest domů ve Vikářské ulici, dům u Zlaté uličky, kostel Všech svatých a baziliku a klášter svatého Jiří. Dvě budovy, Mladotův dům a Staré proboštství, má církev pronajaté na 99 let.

Církev a Hrad řešily otázku některých nemovitostí už od 90. let. Spory se táhly především kolem katedrály svatého Víta, po řadě soudních rozsudků byla podepsána dohoda, podle které se stát i církev o chrám starají společně. Duka poznamenal, že nynější podpis smluv považuje za „jakousi tečku“ naplnění zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi.

Projednat zbývá 511 žádostí církve, soudů jsou stovky

Ze zprávy o dopadech zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi za poslední čtvrtletí roku 2015, jejíž projednání má ve středu na programu vláda, vyplývá, že na konci loňského roku zbývalo v rámci církevních restitucí projednat 511 výzev k vydání majetku. Oproti konci roku 2014 se snížil počet neprojednaných výzev o téměř dvě třetiny.

Kvůli restitucím jsou u soudů stovky žalob. Nejčastěji se spory týkají žádosti o určení vlastnického práva v případech, že původní církevní majetek byl nezákonně převeden ze státu na jiné subjekty, především obce. Dalším častým důvodem jsou žaloby proti rozhodnutí pozemkových úřadů, které odmítly majetek vydat. Existují ale již také případy, kdy samo vedení Státního pozemkového úřadu (SPÚ) podalo žalobu na své pobočky, které majetek vydaly; SPÚ tak chce mít rozhodnutí svých podřízených potvrzeno soudem. Jde například o jeden z mnoha pozemků v pražské Březiněvsi, o které žádají maltézští rytíři (více o vydání majetku v Březiněvsi čtěte zde).

V největším počtu soudních sporů figuruje právě SPÚ, podle výroční zprávy jich je přes 170, další stovka žalob se týká Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a i některé z nich se týkají SPÚ. Lesy ČR jsou před soudem v téměř třicítce případů na straně žalobců, ještě o desítku restitučních případů víc řeší v pozici žalovaného subjektu. Pět žalob se týká resortu kultury, kromě známého případu Madony z Veveří například žaluje farnost Břvany Národní knihovnu kvůli barokním varhanám v Zrcadlové kapli Klementina. Národní galerie čelí další žalobě o vydání děl ze svých sbírek, která požaduje řád milosrdných bratří.

Zákon o majetkovém vyrovnání začal platit 1. ledna 2013. Církve měly rok na podání žádostí, nakonec jich bylo přes pět tisíc a týkaly se víc než sta tisíc pozemků, téměř dvou tisíc staveb včetně několika památek a stovek uměleckých děl. Nejvíc žádostí dostaly Lesy ČR a SPÚ. Především zpočátku se státu nedařilo plnit půlroční zákonnou lhůtu na uzavření dohod.

Prohlédněte si oba objekty, které stát vrací církvi:

16. července 2015

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...