Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku | foto: koláž iDNES.cz

KOMENTÁŘ: Problém politika Babiše. Dotace na Čapí hnízdo by měl vrátit

  • 487
Jestli něco z podnikatelské minulosti Andreje Babiše ohrožuje jeho politickou kariéru, je to aféra kolem dotace pro Farmu Čapí hnízdo. A vůbec nezáleží na tom, zda policejní vyšetřování v Česku nebo zahájená prověrka evropského úřadu OLAF prokážou dotační podvod. Babiš má jedinou možnost, jak si zachovat tvář: přiznat chybu a 50 milionů získaných na dotaci vrátit, píše v komentáři MF DNES Zuzana Kubátová.

Způsob, jakým Babišova firma získala v roce 2010 z regionálního operačního programu Střední Čechy 50 milionů korun na stavbu kongresového centra s hotelem a jízdárnou, je daleko za hranou elementární poctivosti.

Historie obchodu je jasná, mnohokrát popsaná, doložitelná z veřejných zdrojů. Dotaci na Čapí hnízdo Babiš získal prostřednictvím anonymní firmy, která se tvářila, že s Agrofertem nemá nic společného. Jen díky tomu si sáhla na peníze z balíku určeného výhradně menším a středním podnikatelům v cestovním ruchu.

Agrofert ani jeho dceřiná firma neskrývající příslušnost k obřímu holdingu by padesát milionů na přestavbu farmy nedostaly. Přinejmenším ne z téhož operačního programu a v rámci téže dotační výzvy.

Manažeři, kteří žádost o dotaci chystali, o tom nepochybně věděli. Jinak by nezastírali původně transparentní vlastnictví Čapího hnízda akciemi na majitele. A nepřejmenovávali narychlo, týden před podáním žádosti o peníze, někdejší ZZN Agro Pelhřimov na Farmu Čapí hnízdo. Souvislost s Agrofertem prostě neměla být vidět.

REAKCE: Dám dalších 50 milionů na charitu, říká Babiš ke kauze Čapí hnízdo

Babiš odráží výtky argumentem, že případ byl opakovaně kontrolován a nikdo u něj pochybení nenašel. Je docela dobře možné, že ke stejnému závěru dojde i policejní a bruselské šetření. Formálně totiž Farma Čapí hnízdo dotační podmínky patrně splnila. Pokud úředníci nebrali v úvahu faktické souvislosti, na které při bodování projektu asi neměli v dokumentaci patřičné kolonky. Dotaci lze možná čistě formálně obhájit. Nikoliv však logicky.

A v tom je zádrhel. Multimiliardář Babiš si vzal veřejné peníze určené na jiný účel a pro jiné adresáty. Marně se proto dnes zlobí, že případ otevírají jeho nepřátelé na politickou objednávku a že je kritika účelová.

Hluboce se mýlí. Tedy pokud to s politickou kariérou myslí vážně.

Byznysmen si může – podle nátury, žaludku a tloušťky hroší kůže – dovolit triky za lajnou férové hry. Chce-li vydělat miliardy, tak mu nic jiného nezbývá, jinak ho obehrají kolegové s lepším žaludkem a drsnější pokožkou. Byznys není dívčí škola, v něm boduje protřelost, bezohlednost, chamtivost. Politik ve službě veřejnosti však má hrát podle jiných not. Musí mu jít o prospěch celku a spravedlivé dělení veřejných statků. Dotační chytristika na vlastní účet je s tím naprosto neslučitelná. Babiš má jedinou šanci, jak si zachovat tvář: přiznat chybu – ať už vlastní, nebo své firmy. A těch 50 milionů vrátit. Případně je dát na podporu drobného podnikání v cestovním ruchu. Pokud to neudělá, může v politice přežít. Nebyl by jediný český politik s máslem na hlavě, jediný podnikatel s dotací získanou nečestně. Ale za těch 50 milionů prodá vlastní důstojnost.

Prohlédněte si Čapí hnízdo: