Lidé z Karlovarska budou z Březové pít křišťálově čistou vodu

  • 1
Díky systému ultrafiltrace se kvalitnější pitné vody dočká třetina Karlovarského kraje. Technologie dokáže odfiltrovat 350 litrů vody za vteřinu. Cena vody pro spotřebitele se ale nezmění.

V České republice unikátní technologii ultrafiltrace uvádějí do provozu v úpravně vody v Březové na Karlovarsku. Unikátní způsob úpravy pitné vody stál 45 milionů korun a zaplatilo jej Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech.

Pro konečné odběratele vody je nejzásadnější informace, že se mnohamilionová investice neodrazí v ceně vody. Ta ultračistá ale začne do sítě proudit až po kolaudaci celého systému.

„Ve vodohospodářském sdružení je celkem 95 měst a obcí. Členství je pro ně z ekonomického hlediska výhodné. I proto si mohlo sdružení za prostředky vybrané z vodného a stočného dovolit zafinancovat novou technologii,“ uvedl Josef Hora, předseda sdružení.

I přes tuto nemalou částku sdružení podle jeho slov garantuje svým členům jednu z nejnižších cen za pitnou vodu v celé republice.

Antonín Jágl, ředitel Vodáren a kanalizací Karlovy Vary tvrdí, že technologie ultrafiltrace je přípravou na budoucnost. „V dalších letech mohou nastat situace, kdy bychom si s kvalitou vody nemuseli poradit. Ultrafiltrace umožňuje absolutní desinfekci pitné vody, což je přesně to, co potřebujeme,“ vysvětlil Jágl.

Filtry zachytí všechny patogenni organismy

O absolutní čistotu pitné vody, která do úpravny v Březové proudí z nádrže Stanovice, se stará 288 filtračních modulů ve čtyřech sekcích. V každém z nich je 70 metrů čtverečných membrán.

„Ty spolehlivě zachytí patogenní organismy až do velikosti virů. Zároveň z vody odstraňují veškeré nerozpuštěné látky včetně těch, které způsobují její zakalení,“ přiblížil systém technolog společnosti Josef Drechsler.

Na rozdíl od reverzní osmózy, která je nejdokonalejší technologií čištění vody, však ultrafiltrace umožňuje průchod rozpuštěného vápníku a hořčíku, tedy látek nezbytných pro lidský organismus.

„Voda je po ultrafiltraci zdravotně zabezpečená a dodatečná desinfekce chlórem tak může být snížena na minimum,“ doplnil technolog.

Technologie se zatím testuje

Na dodávky takto upravené vody si ale odběratelé musejí ještě nějakou dobu počkat, zatím se celý systém testuje. Dokáže odfiltrovat až 350 litrů vody za vteřinu, v praxi však bohatě postačí tříčtvrtinový výkon, tedy 220 litrů za vteřinu.

„Jsem rád, že tradičně dobrá voda v Karlových Varech bude ještě o chlup lepší,“ komentoval novou technologii karlovarský primátor Petr Kulhánek.

O novém způsobu filtrace vody začali karlovarští správci vody uvažovat už v roce 2013, kdy začali sondovat trh.

„Sešly se nám nabídky sedmi firem. Konzultovali jsme je s úpravci vody ve Francii i Německu,“ řekl Jiří Doubrava, jeden z autorů celého projektu. Technologii nakonec dodala německá firma, Poskytuje na ni desetiletou záruku. „Tři roky je záruka plná, pak se postupně snižuje,“ upřesnil Doubrava.

Membrány v jednotlivých segmentech technologie by měly mít životnost 12 až 15 let podle zatížení celého systému. Membrány se v pravidelných intervalech proplachují vodou, jednou denně pak chemikáliemi, které zneškodní usazené látky. Ultrafiltraci namontoval dodavatel technologie vloni, od začátku letošního roku pak Vodárny a kanalizace Karlovy Vary celý systém intenzivně zkouší. Většinu prací na ultrafiltraci odvedli sami zaměstnanci firmy, jen na některé specializované kroky musela společnost hledat externího dodavatele.