Jak se staví sen pro rodinu, která nemá ani postel aneb život na gauči

  • 41
V bytě 3+kk v Rakovníku, kde se čas zastavil s tragickou smrtí syna před 12 lety, bydlí rodiče, dvě dospělé dcery a vnučka. Maminka se chce konečně začít dívat kupředu, tomu by měla pomoci i radikální proměna obývacího pokoje s kuchyňským koutem.

Paní Melanie se dostala po smrti syna při autonehodě do těžkých depresí. Viděla ho všude v bytě, který pomáhal zvelebit. Vše skončilo syndromem vyhoření, půl roku nebyla schopná vyjít ani z bytu nebo vstoupit do pokoje syna. Pomohl jí až pes Kim, kterého musela chodit venčit.

Rodina se po tragédii k sobě hodně přimkla, navíc nejstarší dcera bydlí hned ve vedlejším bytě. Právě ona přihlásila maminku do pořadu Jak sestaví sen, show televize Prima (první díl uvidíte v sobotu 5. března v 17:45 h).

„Chalupářská“ kuchyň vypadá stejně jako před 25 lety.

Před architekty Kamilou Douděrovou a Františkem Kobližkou stál úkol proměnit obývací pokoj s kuchyňským koutem v důstojný prostor, kde se bude moci scházet celá rodina a rodiče pohodlně přespat. Tedy v rámci možností.

„Proměna to tentokrát byla náročnější, než jsme čekali. Ale nápad na propojení chodby a obýváku byl hned jasný, ostatní se od něj odvinulo. Největším problémem původního stavu byly třicet let staré designové a kutilské vychytávky,“ hodnotí výchozí stav Kamila Douděrová.

Celý život bez postele

Rodina Melanie a bývalého horníka Jaromíra bydlela nejdříve i s dětmi u babičky, kterou mají rádi všichni, včetně snachy Melanie - ta na ni nedá dopustit. Kvůli nedostatku místa spali mladí manžele na rozkládacím gauči.

Nepomohli si ani v novém vlastním bytě, jeden pokoj měl syn, druhý dcery. Takže opět život bez manželské postele, jen na rozkládacím gauči.

Dnes v pokoji po synovi žije dcera se svou malou dcerkou, ve druhém druhá dospělá dcera. Často za oběma chodí jejich partneři, kteří zde i přespávají, takže byt doslova praská ve švech.

Architekti Kamila s Františkem museli nechat (jako tradičně) odstranit staré koberce a PVC, ale také tmavé obkladačky v kuchyni, samozřejmě včetně starého nábytku. Na podlahu přišla laminátová plovoucí podlaha s dekorem i strukturou dřeva.

Může se hodit

Britská Čtvrť

Moderní bydlení v rezidenci Britská Čtvrť Vám nebude nic chybět.

Další byty k prodeji na Rality.iDNES.cz.

Aby se jim podařilo prostor opticky zvětšit, nechali architekti vybourat některé příčky a vymalovat na bílo, i obklad v kuchyni je bílý. Zmizely také dveře do předsíně včetně části příčky z dřevotřísky. Právě její odstranění až ke stropu prostor výrazně prosvětlilo a zvětšilo.

Předsíň, ačkoliv nebyla původně v plánu, prošla velkou změnou i díky výměně dveří za bílé od společnosti Sepos ve shodném designu, předtím totiž odpovídaly heslu: každý pes, jiná ves.

„Díky předsíni se ten byt nadechl. Podlaha jej spojila. Z obyčejných trubic jsme udělali svítící párky na strop, co opravdu pěkně září. V předsíni nám svítidlo přesáhlo ze stěny na strop, jako živé!“ popisuje architekt Kobližka.

Pračka je skryta za posuvnou japonskou stěnou.

Neuvěřitelnou proměnou prošla předsíň, a to i díky výměně dveří.

Designéři ve vstupní části bytu vyzkoušeli tradiční „triky“ pro zvětšení prostoru: bílou barvu, nové kvalitní osvětlení a velké zrcadlo. Pračka zůstala v nice, místo dveří si autoři proměny vystačili s japonskou posuvnou stěnou, tu použili i v další části předsíně. „Osvědčený trik, jak schovat něco, co se nerekonstruuje,“ prozrazuje František Kobližka.

Kuchyň a život v novém

Do kuchyně přišla linka z ekonomické řady firmy Oresi, mezi spotřebiči Whirlpool nechybí ani myčka, vestavná chladnička nebo designová dvojice, mikrovlnná a teplovzdušná trouba.

Problém s nerovnou příčkou pod podklad vyřešila speciální vyrovnávací stěrka Mapei, na kterou lze obkládat už za dvě či tři hodiny. To je v případě proměny, na kterou mají architekti a řemeslníci jen pět dní, dost důležité.

V kuchyni si majitelka přála zachovat plynovou varnou desku.

Po tmavé obývací stěně se uvolnil prostor pro závěsné skříňky ve stejném dekoru dřeva, jaké byly použity v kuchyni. Velký jídelní stůl stačí pro sedm lidí. Rohová rozkládací pohovka by měla rodičům nabídnout pohodlnější spaní než dosavadní, už dosluhující typ.

Dárek k 60. narozeninám maminky se povedl. A třeba se některá z dcer už postaví na vlastní nohy a najde si nové bydlení. Pak by se rodiče konečně dočkali vlastní ložnice s manželským dvoulůžkem. Na rozkládací pohovce by potom mohly přespávat už jen návštěvy.

„Rozhodně to bylo větší sousto, než jsme původně čekali, zapeklitá předsíň skrývala pod obkladem z umělohmotných palubek poškozené stěny a volně plandající kabely. Bavila mě kuchyň, hlavně hra s laminem s dekorem dřeva a černými doplňky ve spojení s obkladem z přírodního dřeva, který jsme použili samostatně i na celé jedné stěně. To byla novinka a vlastně i vychytávka, kterou se celý prostor ozvláštnil,“ popisuje František Kobližka.

Obklad stěny z malých hranolků masivního dřeva je v rodině s malým dítětem a velkým psem určitě praktický.

Náklady

Kuchyňská linka 35 535 Kč
Spotřebiče 70 740 Kč
Podlaha 21 489 Kč
Dveře a zárubně 18 712 Kč
Stavební a ostatní práce 140 719 Kč
Nábytek, dekorace a doplňky 102 857 Kč

Celkem: 390 052 Kč