Lidé se rozloučili s Ivanem Jonákem. Dorazili Rychtář, Popelář či DJ Uwa

  • 148
Ve velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích se ve čtvrtek od 15 hodin rozloučili lidé s bývalým majitelem Discolandu Ivanem Jonákem. Zemřel před týdnem ve středu kvůli „náhlému zhoršení zdravotního stavu“, jak uvedly jeho dcery. Za přípravu vraždy manželky strávil 18 let ve vězení.

Na pohřeb dorazili podle reportéra iDNES.cz například bývalý manžel Ivety Bartošové Josef Rychtář nebo kulturista Jindřich Popelář. Přišel i jeho kamarád DJ Uwa, který jako jeden z prvních informoval o Jonákově úmrtí.

Do obřadní síně přišlo nakonec asi 80 lidí. Ve smutečním projevu zdůraznil řečník především to, že bývalý pražský diskokrál žil život naplno. Připomněli i jeho výrok, že nechce do nebe, pokud by měl po zbytek věčnosti sedět v bílé košili na bílém obláčku a zpívat haleluja. „To není můj sen. To raději půjdu do pekla, budu tam se svými známými a bude mi dobře,“ řekl Jonák pro server Playtvak.cz.

Při obřadu hrály písně jako Forever Young od Alphaville, Anděl od Karla Kryla nebo Discoland od Sellfies. V klipu k této písni si Jonák i zahrál. Po sérii písní bílá rakev zmizela z katafalku a přítomní se vydali kondolovat Jonákovým dcerám.

Nečekaný odchod

Ivan Jonák zemřel v 59 letech. I pro jeho dcery Sylvii a Veroniku byl prý jeho odchod nečekaný. Připomněly, že na svobodě žil jejich otec po propuštění z vězení 666 dní (více o jeho smrti zde).

Jonák před rokem 1989 pracoval jako řidič, popelář i vyhazovač v nočních podnicích. V roce 1992 otevřel diskotéku Discoland Sylvie, kterou nazval po jedné ze svých dcer. Z podniku se stalo legendární místo v Praze. Vyhledávaly ho jak známé osobnosti, tak lidé z podsvětí.

Seznámili se v něm lidé, kteří byli později obviněni z jiných trestných činů. Například David Berdych, jeden ze členů gangu vyděračů napojených na policii, tu pracoval jako vyhazovač. Provozním šéfem Discolandu byl Albert Žirovnický, který si odpykává trest za vraždu.

18 let za mřížemi

V roce 1994 byla Jonákova manželka Ludvika zastřelena ve svém stánku se zeleninou. Policie zatkla deset lidí, kteří se na zorganizování a provedení vraždy podíleli, včetně Jonáka. Případ se v roce 1996 dostal k soudu, ale Jonák svou vinu popřel.

Během procesu se ukázalo, že Jonáková chtěla manžela připravit o Discoland Sylvie. Jonák byl nejprve zproštěn viny, ale nadřízený soud nařídil nové jednání. Zároveň mu přibylo i obvinění za přípravu vraždy milence své ženy. Definitivně byl Jonák odsouzen v roce 2001 na 18 let. Už předtím byl ve vazbě, která se mu do trestu započítala.

Jonák vinu na smrti manželky celou dobu odmítal. Tvrdil, že on sám byl cílem útoků, kdy vybuchla nálož pod jeho vozem nebo když mu neznámý střelec prostřelil obličej.

Vězení opustil 28. dubna 2014. Na pražskou Pankrác ho přijely přivítat obě dcery. Společně pak přejeli na hřbitov k hrobu Ludviky Jonákové (více o jeho propuštění zde). Před svou smrtí se však s dcerami soudil. Spor se týkal opět Discolandu Sylvie, ve kterém jeho dcery chtěly prodat svůj podíl (více o sporu zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue