Arsenal znovu ztratil, nedařilo se ani dalším adeptům na titul

• 100
Fotbalisté Arsenalu promarnili další příležitost přiblížit se vedoucímu Leicesteru. Na domácím hřišti neudrželi vedení a podlehli Swansea 1:2. Ve 28. kole ztratily i další týmy pomýšlející na první místo - Tottenham nezvládl duel s West Hamem a Manchester City vybouchl v Liverpoolu.

Arsenal o víkendu prohrál s Manchesterem United a šanci na reparát dostal před vlastními fanoušky proti Swansea. Trenér Arséne Wenger lehce obměnil sestavu. V útoku nastoupil Olivier Giroud, další ze změn bylo nasazení Joela Campbella za nevýrazného Thea Walcotta.

Přinejmenším poslední zmíněný tah vyšel francouzskému kouči skvěle - běžela patnáctá minuta zápasu, když Campbell v pádu otevřel skóre po nahrávce Alexise Sáncheze.

Jenže vedení Arsenalu dlouho nevydrželo. Domácí reklamovali faul na Mesuta Özila, jejich nepozornosti využil Wayne Routledge, jenž si naběhl na přesný pas mezi obránce a prostřelil Petra Čecha. Arsenal se pokusil zvrátit skóre zpět na svou stranu - a málem se to ještě do přestávky povedlo. Per Mertesacker sklepl míč na penaltu Giroudovi, který ale rozezvučel břevno za zády Lukasze Fabianského.

Arsenal trefil brankovou konstrukci ještě jednou ve druhém poločase - z přímého kopu se málem radoval Alexis. Na druhé straně se standardní situace povedla na výbornou. Gylfi Sigurdsson nacentroval z pravé strany na Ashleyho Williamse, jenž se z bezprostřední blízkosti nemýlil. Arsenal tak nedokázal doma porazit Swansea už počtvrté za sebou.

Věděli jste, že...

• Tottenham prohrál na hřišti soupeře poprvé od úvodního zápasu sezony.
  • Swansea získala od roku 2011 na stadionu Arsenalu už 10 bodů - vice než kterýkoli jiný tým.
  • Alexis Sánchez se konečně dočkal asistence. Naposledy přihrál na gól v listopadu.

Unikátní příležitost měli fotbalisté Tottenhamu. Na hřiště West Hamu jeli s vědomím, že se v případě výhry posunou poprvé v sezoně na první příčku před Leicester.

West Ham ale na domácím hřišti neprohrál už třináct zápasů v řadě a Tottenham tak nečekal jednoduchý úkol. Pozice hostů navíc utrpěla už v sedmé minutě - centr Dimitriho Payeta přetavil v úvodní branku zápasu Michail Antonio. Tottenham, jinak střelecky nejaktivnější celek soutěže, v prvním poločase bránu West Hamu neohrozil ani jednou.

Hosté se utkání snažili zdramatizovat, ale proti Tobymu Alderweireldovi skvěle zasáhl domácí gólman Adrián. Tottenham tak promrhal šanci stát se lídrem, diky ztrátě Arsenalu však zůstává na druhé příčce s tříbodovým náskokem. West Ham prodloužil domácí neporazitelnost na čtrnáct duelů a zůstává na dostřel místům zaručujícím účast v evropských pohárech.

Podruhé během čtyř dnů se utkaly celky Liverpoolu a Manchesteru City. A zatímco víkendové finále Ligového poháru opanoval druhý zmíněný tým, v „odvetě“ se více dařilo svěřencům Jürgena Kloppa. Nejprve se nepříliš tvrdou, ale precizně umístěnou střelou prosadil Adam Lallana. Na něj navázal James Milner, jenž se stal autorem 1500. gólu Liverpoolu v Premier League. Po přestávce zvýšil na konečných 3:0 brazilský záložník Roberto Firmino a odsoudil Manchester City ke třetí ligové porážce v řadě.

Druhému týmu z Manchesteru se vedlo o něco lépe. I když převážně v prvním poločase museli fotbalisté United děkovat gólmanovi Davidu De Geovi, jenž třikrát za sebou vychytal watfordského Odiona Ighala. Jediný gól zápasu vstřelil Juan Mata - kapitán Manchesteru se v závěru parádně trefil z přímého kopu.

Nahoru tabulkou stoupá Stoke, které zásluhou trefy Xherdana Shaqiriho porazilo sestupem ohrožený Newcastle.

Kompletní výsledky 28. kola: Arsenal - Swansea 1:2 (15. Campbell - 32. Routledge, 74. Williams), Stoke - Newcastle 1:0 (80. Shaqiri), West Ham United - Tottenham 1:0 (7. Antonio), Liverpool - Manchester City 3:0 (34. Lallana, 41. Milner, 57. Firmino), Manchester United - Watford 1:0 (83. Mata), Leicester - West Brom 2:2 (30. Drinkwater, 45+1. King - 11. Rondón, 50. Gardner), Norwich - Chelsea 1:2 (68. Redmond - 1. Kenedy, 45+1. Costa), Aston Villa - Everton 1:3 (80. Gestede - 5. Funes Mori, 30. Lennon, 60. Lukaku), Sunderland - Crystal Palace 2:2 (36. N’Doye, 90. Borini - 61. a 67. Wickham), Bournemouth - Southampton 2:0 (31. Cook, 80. Afobe).