Co potřebujete, vezměte si. V Praze funguje první veřejná šatní skříň

  • 12
Veřejnou šatní skříň namalovali v únoru na graffiti zeď na pražském Těšnově. Druhý den byla přemalovaná. Nevzdali to. Počátkem dubna projekt veřejně představili ve Viničním domku v Modřanech, teď si první reálná pražská veřejní šatní skříň žije svým zkušebním životem v jednom modřanském podchodu.

Veřejný freeshop Zdrojovna (více v článku zde), kam mohou lidé přinášet nepotřebný drobný nábytek a potřeby do domácnosti a cokoliv si odtud zase zdarma odnést, se spolu s iniciativou Architekti bez hranic rozhodl vyzkoušet, jestli by v Praze dokázal žít vlastním životem i projekt veřejné šatní skříně.

Základní myšlenka je prostá: většina z nás má doma víc oblečení, než je vůbec schopna unosit, nehledě na to, že občas se člověk při výběru nějakého kousku sekne a už nikdy ho na sebe nevezme.

Přitom by někomu jinému mohl naopak dobře sloužit a dělat mu radost. A naopak. Někdo doma určitě syslí něco, co by se mohlo hodit a sedět jako ušité na míru právě vám.

„Takhle to funguje třeba ve francouzském Grenoblu, kde jsme to zaregistrovali při svém studijním pobytu. Posledním impulsem, který odstartoval realizaci něčeho podobného i u nás, byl rozhlasácký článek o Zdi laskavosti v Iránu, kde lidi věší nepotřebné oblečení na veřejnou zeď, kde si je kdokoliv může vzít za své,“ popisuje architekt Vojtěch Sigmund, co je s kolegy inspirovalo.

Skříň zatím zkušebně v podchodu v Modřanech, pak se uvidí

Počátkem dubna byla první veřejná šatní skříň zájemcům k dispozici ve Viničním domku v Modřanech (viz úvodní video), minulé úterý se přesunula do prozatímního veřejně přístupného prostoru: do volně přístupného modřanského podchodu zde. Křestu ohněm se iniciátoři evidentně nebojí, potřebují vyzkoušet, jak se veřejnost k projektu staví.

Vojtěch Sigmund upřesňuje, že ambicí jejich iniciativy není žádné provozování veřejných skříní: „Jde čistě o nápad, který je přístupný komukoliv, v kterémkoliv městě či obci.“ Přesto Architekti bez hranic i Zdrojovna chtějí projekt v Praze dotáhnout k maximální funkčnosti a právě teď řeší, kde v pražském centru by veřejná šatní skříň mohla dostat požehnání úřadů.

Modřanský podchod je pro skříň, na níž se skví nápis: „Co nepotřebujete, nechte zde. Co potřebujete, vezměte si. Leave what you want. Take what you need.“, pouze dočasným umístěním. Ale vypadá to, že začíná fungovat, jak by měla. „Sice na ní nově přibylo pár nápisů, ale především se v ní objevilo nové oblečení a některé zmizelo,“ konstatoval v neděli Vojtěch Sigmund. A o to jde.

Rozhodnutí o jejím dalším osudu má padnout počátkem května na pražské Pankráci v Café na půli cesty. Třeba se právě ona stane místem, kam bude možné s nepotřebným oblečením zajít a nějaké si případně i odnést.