Tragické zřícení mostu ve Vilémově připomíná pamětní deska. Jejího odhalení se...

Tragické zřícení mostu ve Vilémově připomíná pamětní deska. Jejího odhalení se vedle představitelů městyse a církve zúčastnily i rodiny dvou obětí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pokuty za tragický pád mostu ve Vilémově přesáhly milion a půl

  • 3
Oblastní inspektorát práce pro Jihočeský kraj a Vysočinu uložil pokuty za pád mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, při kterém v září 2014 zahynuli čtyři dělníci. Inspektoři dospěli k závěru, že právní předpisy porušily celkem tři subjekty.

Předpisy v oblasti ochrany života a zdraví osob při práci porušila podle závěrů inspekce koordinátorka bezpečnosti Marie Hubková z Pelhřimova a dvě firmy, které se na opravě mostu přímo podílely. Konkrétně společnosti Strabag a Bögl & Krýsl.

Koordinátorka podle inspektorátu práce nezajistila takové postupy, které povaha a rozsah stavby v daných podmínkách vyžadovaly.

„Dále je koordinátor vinný tím, že během realizace stavby nekoordinoval ve dnech 3. a 4. září 2014 spolupráci zhotovitelů, čímž porušil zákon,“ uvedla vedoucí právního oddělení oblastního inspektorátu Dagmar Plocková Mahrová.

Zákon podle inspekce porušily také obě firmy. „Zhotovitelé nestanovili pracovní postupy a neorganizovali práci tak, aby zaměstnanci byli chráněni před riziky vzniklými v průběhu těchto prací,“ stojí mimo jiné v rozhodnutí.

Druhá strana prý nedostala potřebné informace o právě probíhajících a na ně navazujících pracích. A zbytečná se zřejmě zdála být firmám i kontrola, zda byla provedena všechna opatření.

Odvolají se zřejmě všechny tři subjekty

„Jeden ze zhotovitelů byl potom shledán vinným ještě i tím, že plně neseznámil zaměstnance, kteří prováděli práce pod mostem, s veškerými riziky vzniklými v průběhu prací,“ doplnila Plocková Mahrová.

Za všechny tyto delikty nakonec uložil oblastní inspektorát práce sankce v celkové výši 1 592 000 korun.

„Jelikož však zatím pokuty nejsou pravomocné, nemůžeme sdělit, kdo v jaké výši jakou sankci konkrétně dostal,“ zmínil vedoucí inspektor Jiří Pelikán.

Účastníci řízení podle něj mají možnost podat odvolání ke Státnímu úřadu inspekce práce. Dva subjekty už to udělaly.

„Rozhodnutí se odesílala v určitém pořadí, takže momentálně tomu třetímu ještě běží patnáctidenní lhůta na podání odvolání. A dá se předpokládat, že i on ho nakonec podá. Přeci jen se jedná o poměrně velké částky,“ uvedl Pelikán.

Oblastní inspektorát práce při řízení spolupracoval také s policií, která loni v září v souvislosti s pádem mostu ve Vilémově obvinila deset lidí. Za trestný čin obecného ohrožení jim hrozí až desetileté vězení (o obvinění čtěte zde).

5. září 2014

,