Uchazeči o americké prezidentské nominace Donald Trump (republikáni) a Hillary...

Uchazeči o americké prezidentské nominace Donald Trump (republikáni) a Hillary Clintonová (demokraté). | foto: Reuters

KOMENTÁŘ: Trumpa mohou porazit jeho vlastní zbraně namířené proti němu

  • 128
Americké volební superúterý zásadní zlom v určení demokratického a republikánského kandidáta pro prezidentskou volbu nepřineslo. Stále není nic rozhodnuto, píše ve svém komentáři politolog Miloš Gregor. Své pozice si podrželi Donald Trump a Hillary Clintonová.

V primárkách je několik záchytných bodů, důležitých milníků, které zpravidla určují výslednou nominaci demokratů a republikánů, nebo alespoň další vývoj kampaní. Jedním z těchto zásadních zlomů bývá volební superúterý. Jenže letošní volby se vymykají všem dosavadním zvyklostem, proto je otázka, jakou roli v dalším vývoji včerejší primárky sehrají. Nic ještě není rozhodnuto.

Trump má stále jen přibližně pětinu delegátů potřebných k nominaci a byť Clintonová získala u demokratů značný náskok, Sanders se nevzdává.

John Fitzgerald Kennedy při svém inauguračním projevu v roce 1961 pronesl: „Neptejte se, co pro vás může tato země udělat, ale co můžete udělat vy pro ni.“

Při pohledu na dosavadní vývoj se nabízí otázka, zda se při inauguraci příští hlavy USA v lednu 2017 nedočkáme spíš otázky „Co pro vás může tato země udělat?“ Populistická rétorika, jež je vlastní všem kandidátům, kteří stále mají šanci volby vyhrát, se tomu totiž nebezpečně blíží.

Stejně jako rozřešení otázky, kdo bude republikánským kandidátem, nepřinesly dřívější státy, ani po včerejšku není zcela jasno. Donald Trump je sice vítězem ve většině států, avšak náskok v počtu delegátů nemá tak velký, jak se čekalo.

Mírně nad očekávání se naopak dařilo Tedu Cruzovi. Nicméně u něj je třeba mít na paměti, že se jednalo z velké části o konzervativní státy, které mu měly být (a byly) nakloněny. Kde jinde by se mu mělo dařit, když ne tam? Z tohoto pohledu Cruzův výsledek tak slavný není. A v nadcházejících státech si zatím stojí o poznání hůře.

Největším smolařem uplynulé noci je Marco Rubio. Na počet voličů si vedl poměrně dobře, ale vlivem volebního systému a rozložením podpory se mu nepovedlo tyto hlasy převést na delegáty tak efektivně jako protikandidátům. V Alabamě získal jen o 2 % hlasů méně než Cruz, pravděpodobně však zůstane bez delegátů. V Georgii získal hlasů dokonce více než Cruz, avšak nejspíš získá o tři delegáty méně.

Miloš Gregor

Politolog Miloš Gregor

Vystudoval politologii, v současnosti je vyučujícím na katedře politologie Masarykovy univerzity v Brně. Profesně se věnuje volebním kampaním, politickému marketingu, komunikaci a propagandě. Sám se na řadě kampaní podílel.

A podobné příběhy s sebou nese Minnesota, Tennessee nebo Vermont. Enormně bolestivý pro něj je výsledek v Texasu. Zde se rozhodovalo o 155 delegátech, Rubio však za svých 18 % hlasů nezíská ani jednoho. Nepřekročil totiž potřebnou hranici 20 %.

Dlouhodobě se ukazuje, že věcné argumenty k oslabení Trumpa nevedou. Nadějí republikánského tábora tak jsou Trumpovy vlastní zbraně namířené proti němu. Lze proto očekávat, že Rubio bude pokračovat dál v osobních výpadech posměšného komentování velikosti Trumpových rukou nebo pedantského kárání za gramatické chyby.

Změna stylu jeho kampaně, kterou v posledních dnech vede dost konfrontačně právě vůči Trumpovi, se ale při včerejších primárkách buď minula účinkem, nebo na ni nestihli voliči v těchto státech zareagovat. Která z těchto variant je správná, se dozvíme v nejbližších dnech, jak se volební klání přesune do dalších států. Zdá se však, že víra v Rubia, jakožto naději republikánů na nepopulistickou a věcnou politiku, s jeho příklonem ke komunikaci v Trumpově stylu pomalu uvadá.

John Kasich skončil jen těsně druhý za Trumpem ve Vermontu, dobře si vedl v Massachusetts a delegáty získal i ve Virginii. Odstoupit se tak minimálně do primárek v jeho domovském Ohiu nechystá. Jenže ty jsou až za dva týdny. Do té doby je v sázce dalších 18 států. Poté již jeho odstoupení nemusí mít na další vývoj žádný vliv.

Čeká se, že Carson odstoupí. To pomůže Trumpovi

Poraženým je Ben Carson, který si ze souboje o více než 500 delegátů odnese patrně zisk pouze tří z nich. Čeká se, že v nejbližších dnech z voleb odstoupí. Což si paradoxně přeje málokterý kandidát. Svoji podporu Carson čerpá z podobných skupin voličů jako Donald Trump. Carsonovo odstoupení by tak pomohlo právě Trumpovi.

Jasnější náhled do dalšího vývoje přineslo superúterý pro demokraty. V sedmi z jedenácti států dominovala Hillary Clintonová. Berniemu Sandersovi se sice podařilo vyhrát ve čtyřech státech, ale ty jsou do počtu mandátů spíše menší. Zároveň v nich Sandersův odstup od Clintonové nebyl, až na domovský Vermont, výrazný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue