Vyklízení Džungle provázejí protesty, policisté dorazili s vodními děly

  • 195
Likvidace části tábora běženců u severofrancouzského Calais ve středu pokračovala třetím dnem. Pod ochranou velkého množství policistů dělníci strhávali provizorní přístřešky migrantů. Vyklízení provázely protesty aktivistů a snaha obyvatel zabránit demolici tím, že si sedali na střechy příbytků.

Skupinka Íránců si na protest dokonce zašila ústa a na transparentu napsala, že žádá přítomnost zástupce OSN. „Je to volání o pomoc, protože oni nevědí, co více dělat,“ řekla k neobvyklému protestu šesti Íránců britská dobrovolnice Clare Moseleyová, která přijela migrantům pomáhat.

I další obyvatelé tábora a aktivisté se s likvidací tábora a nuceným vystěhováním nechtějí smířit. Někteří z nich podle agentury AP tak jako v minulých dnech některé přístřešky na protest zapalovali. Policisté ve středu také vytlačili z tábora menší skupinky aktivistů.

„Mají štíty, masky, obušky, za nimi přijíždějí vodní děla,“ popsala bezpečnostní sbor reportérka stanice BBC. Podle lidskoprávních organizací si prý policisté počínají příliš hrubě.

Místní úřady podle francouzského listu Le Point večer uvedly, že ve středu vše proběhlo „velmi dobře“. Připustily ale, že z původní tisícovky migrantů zatím z tábora do různých imigračních center ve vnitrozemí odjelo přistavenými autobusy jen asi 112 lidí. Očekávají, že ve čtvrtek odjede nejméně 22 přistěhovalců do Toulouse.

Úřady se rozhodly ponechat i v dalších dnech na místě silně vyzbrojené zásahové policejní jednotky, protože podle nich stále hrozí násilnosti. Také prověřují, zda se někteří migranti nesnaží vybudovat v oblasti nové tábořiště či squaty, ale nic takového zatím nezjistily.

„Migranti chápou, že hranice (do Británie) je neprůchodná a že není důvod zůstávat v Calais,“ věří prefektka departementu Pas-de-Calais Fabienne Bucciová.

Policisté nasadili i slzný plyn

Dělníci začali strhávat jižní část provizorního tábora v pondělí poté, co správní soud minulý čtvrtek schválil záměr úřadů.

Mezi migranty a aktivisty na jedné straně a policisty na straně druhé docházelo k četným potyčkám; bezpečnostní složky nasadili proti demonstrantům i slzný plyn. Hasiči museli likvidovat několik požárů, které založili migranti či radikálové z různých evropských zemí, kteří přijeli běžence bránit.

Francouzi začali bourat Džungli v Calais, běženci metali kamení

V takzvané Džungli žijí tisíce běženců, kteří se snaží dostat za lepším životem přes Lamanšský průliv do Británie. Podle úřadů přebývá v likvidované oblasti osm set až tisíc migrantů, podle nevládních organizací jich však může být až tři a půl tisíce.

Životní podmínky v calaiském táboře připomínají chudinské čtvrti velkoměst v rozvojovém světě a francouzské úřady je z hygienických, zdravotních a bezpečnostních důvodů nechtějí dále tolerovat. Migranty se proto rozhodly přesunout do řádných uprchlických středisek připravených v oblasti Calais a jinde v zemi.

Tábor u Calais existuje už několik let a podle různých odhadů v něm v současnosti žije kolem čtyř tisíc lidí.

Čeští učitelé mají uprchlíky naučit německy

Saská Kamenice (Chemnitz) chce zaměstnat české učitele, aby naučili děti uprchlíků němčinu. Město se k tomuto kroku rozhodlo, protože se potýká s nedostatkem učitelů a zároveň se kvůli uprchlické krizi o několik set zvýšil počet dětí, které je potřeba vzdělávat. Ve středu o tom informoval saský deník Freie Presse.

Na německé straně Krušných hor se v uplynulém roce výrazně zvýšil počet běženců, kteří byli do oblasti umístěni. Mnoho z nich jsou rodiny s dětmi, které by měly v Německu nastoupit do škol. Před zahájením školní docházky však musí absolvovat intenzivní kurzy němčiny, aby se mohly do vyučování zapojit.

Saská Kamenice se ale zároveň potýká s nedostatkem učitelů. Město proto vypsalo nabídky zaměstnání na dobu neurčitou, kterými chce oslovit učitele němčiny z Česka. Radnice očekává, že by je zaměstnala už od začátku příštího školního roku.

Vhodné kandidáty vidí město mezi absolventy Západočeské univerzity v Plzni. „Tato univerzita vzdělává učitele němčiny jako cizího jazyka v kombinaci s dalším vyučovacím předmětem. To je přesně ta kvalifikace, kterou potřebujeme,“ řekl Freie Presse Lutz Steinert ze saskokamenické agentury pro vzdělávání.

Podle německých odborníků však není jisté, nakolik bude náborová akce úspěšná. Podle nich je po učitelích němčiny velká poptávka i v Česku. Zájemce by navíc mohly odradit násilné incidenty proti běžencům, kterých v Sasku v posledním roce výrazně přibylo. Lákadlem však může být odměna za práci, která je v Německu výrazně vyšší než v Česku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video