Běženci ve stanovém táboře u řecké vesnice Idomeni (29. února 2016)

Běženci ve stanovém táboře u řecké vesnice Idomeni (29. února 2016) | foto: Reuters

Stanové město na severu Řecka bobtná, běženci spí v rozbahněném poli

  • 1185
Téměř deset tisíc migrantů se tísní ve stanech kolem vesničky Idomeni. Srocují se podél plotu s žiletkovým drátem, který odděluje Makedonii od Řecka. Kapacita provizorních přístřešků je ovšem zoufale malá, ženy i děti nocují v blátě pod širým nebem. V naději, že až plot povolí, dostanou se na Západ mezi prvními.

Provizorní stanový tábor pojme asi 1 500 migrantů, kteří u hraničního plotu čekají na svou šanci pokračovat po balkánské trase dál do Evropy.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a nejrůznější charitativní organizace jsou připravené ubytovat asi desetkrát víc lidí, než kolik jich trvale žije v blízké vesnici Idomeni. Migrantů se však v polích tísní už asi 9 500 a stále přicházejí další.

„Minulou noc spali lidé venku v blátě, neměli dokonce ani stan. Většina z nich jsou zranitelné ženy a děti, máme tu i spoustu postižených,“ vylíčila agentuře Reuters situaci kolem vesnice Vicky Markolefová z Lékařů bez hranic.

Mezi přeplněnými stany stojí i jeden větší, kde úřady všechny migranty postupně registrují. Každý dostane číslo a doufá, že se díky němu už brzy dostane za plot. Makedonie je však denně ochotná pustit dál maximálně 580 běženců, reálně jsou navíc čísla ještě nižší - například v pátek kontrolou neprošel ani jediný běženec.

Uprchlická krize

Mnohým už došla trpělivost a vstupu do Makedonie se rozhodli domoci silou. V pondělí se jim na čas podařilo prorazit bránu, kudy skrze hradbu s žiletkovým drátem jezdí vlaky. Policie je rozehnala slzným plynem (více se dočtete zde).

I proto přisunula v úterý makedonská policie k hranici vodní děla, aby podobným incidentům účinněji zabránila. V oblasti budují řecké úřady s armádou tři tábory s plánovanou kapacitou pro 12 500 lidí.

Blízkost plotu znamená i naději

V dějinách příhraniční vesničky Idomeni není o dramatické události nouze. Například v roce 1824 ji srovnali ze zemí válečníci Osmanské říše, kterým se vesničané odmítli podrobit.

Obraz poklidné obce se před očima 150 stálých obyvatel začal rozplývat už v roce 2014, kdy balkánskou trasu začali objevovat první běženci ze Sýrie, Pákistánu či Afghánistánu.

Od loňského podzimu už není dne, kdy by do vesnice nezavítalo alespoň několik stovek migrantů. K necelým deseti tisícům lidí, kteří se teď tísní v rozbahněném stanovém městě bez přístupu k základním potřebám, teď navíc každý den přibývají další.

Podle OSN uvázlo v Řecku přes 24 tisíc migrantů, které kvůli přísné ochraně hranic nemohou pokračovat dál.

Ačkoli napříč Řeckem vyrostla řada dalších uprchlických center, většina běženců dál míří právě do přeplněného Idomeni. V nejbližší době se na tom zřejmě nic nezmění.

Ačkoli je hranice téměř neprostupná a násilné střety s policií budou makedonskou vládu jen těžko motivovat k otevření bran, každý den ve stanovém městě pro migranty znamená naději. Věří, že až hradba jednou povolí, právě oni budou moci projít jako první.

Migranti v pátek prorazili bránu hraničního plotu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video