O kauze metanol věděla policie už dřív, řekl detektiv. Šlachta to odmítá

  • 35
Vyšetřovatel Stanislav Švábenský, který byl loni odsouzen za korupci a následně spáchal sebevraždu, po sobě zanechal důležitý videozáznam. Na téměř šestihodinové nahrávce vysvětluje, jak už v roce 2010 shromáždil důkazy o pančování alkoholu. Nadřízení je však podle něj ignorovali. Speciální útvar policie obvinění odmítl.

Na existenci zásadní nahrávky upozornil server Lidovky.cz. Bývalý elitní policista Švábenský na ní popisuje, jaké poznatky o lihové mafii shromáždil a předal nadřízeným.

Jako vyšetřovatel z brněnské expozitury Útvaru odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) spolupracoval s informátorem Janem Švédíkem, který ve spisech vystupuje pod přezdívkou Kato. Právě ten ho na jaře 2010 upozornil na pančování alkoholu a daňové úniky. „Jednalo se o rozsáhlé pančování alkoholu v ostravském kraji. Zjistil jsem přesné informace, zajistil jsem dokonce i flašky, kolky, které byly získávané od celníků,“ popsal Švábenský. Měl prý i nafocená místa, kde se alkohol míchal, a věděl, že se vozí z Polska.

O jeho poznatky prý ale ÚOOZ neměl zájem a sdělil mu, že je má předat na celní ředitelství v Olomouci. Šéf útvaru Robert Šlachta to popírá. „Toto obvinění je absurdní a urážející. Neexistuje žádný záznam o tom, že by pan Švábenský přinesl již v roce 2010 nějaký poznatek ke kauze, kterou se mimochodem ani později nezabýval náš útvar, ale speciální tým policejního prezidia. Stejně tak mohu vyvrátit, že by takové informace byly součástí svazku informátora KATO (označení Švédíka), o kterém se hovoří. Obvinění je účelová a nepravdivá,“ citují ho Lidovky.cz.

Plete dvě kauzy dohromady, tvrdí Šlachta

Švábenský na nahrávce sdělil jiný možný důvod, proč se případ neřešil a proč byla metanoliová aféra odhalena až mnohem později. „V té době to nebyl atraktivní případ,“ zmínil. Uvedl, že kdyby ÚOOZ bral jeho informace od počátku vážně, všechno mohlo dopadnout jinak. „Tam už dávno mohlo probíhat nějaké šetření a kdoví, kam bychom se dostali a čemu bychom zabránili,“ řekl na záznamu.

Informace, se kterými přišel Švábenský, podle Šlachty zapadaly do šetření, které už v únoru 2010 dělala jiná skupina ÚOOZ. S metanolovým případem to podle Šlachty nesouviselo. „Tato věc byla rozpracována a neměla žádnou souvislost či propojení do pozdější kauzy ‚Metyl’. Zde je na místě také připomenout, že tzv. kauza ‚Metyl’, a s ní spojené tragické následky, se váže až k roku 2012,“ upozornil Šlachta v tiskovém prohlášení.

Videonahrávkou Švábenského se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů a Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Švábenský byl v minulosti odsouzen k šesti letům vězení za to, že údajně vynášel policejní informace. Švédík mu podle žaloby nepředával zprávy, ale naopak mu platil za to, co se od něj dozvěděl.

Švábenský po vynesení rozsudku spáchal sebevraždu. Na nahrávce, kterou po sobě zanechal, tvrdí mimo jiné i to, že odtajnění svazku o informátorovi Kato by jasně prokázalo, že od něj skutečně získával důležité poznatky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue