Brankář Michal Neuvirth z Philadelphie v souboji s Johnnym Gaudreauem z Calgary. | foto: AP

Frolík překonal Neuvirtha. Gudas, Hemský a Plekanec měli asistence

• 17
Už třetí výhru v řadě vychytal hokejistům Philadelphie český gólman Michal Neuvirth. Naposledy v pondělí 29 zákroky podpořil triumf 5:3 nad Calgary, za které se jednou trefil Michael Frolík. Za Flyers, hrající podruhé bez zraněného Jakuba Voráčka, asistoval Radko Gudas. V dalších duelech si ještě po asistenci připsali Aleš Hemský z Dallasu a Tomáš Plekanec z Montrealu.

Pondělní výhra 5:3 nad Calgary vylepšila zisk Philadelphie na 69 bodů. Z prvního místa pod čarou postupu do play-off Východní konference tak Flyers dýchají na záda týmům s divokými kartami - Pittsburghu (72 bodů) a Bostonu (74 bodů).

1. David Krejčí (BOS), 53z.- 48b.(14+34)
2. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
3. T. Plekanec (MTL), 63z.- 46b.(12+34)
4. Jaromír Jágr (FLA), 59z.- 45b.(20+25)
5. Jiří Hudler (FLA), 53z.- 35b.(10+25)
6. Tomáš Hertl (SJS), 61z. - 33b.(15+18)
7. Martin Hanzal (ARI), 50z.- 32b.(10+22)
8. Radim Vrbata (VAN), 57z. - 24b.(12+12)
9. Michael Frolík (CGY), 50z. - 24b.(11+13)
10. Aleš Hemský (DAL), 57z.- 24b.(9+15)

Na posledních úspěších Flyers má velký podíl zejména český brankář Michal Neuvirth, jenž startoval už v sedmi posledních představeních svého celku. Z dané série vychytal pět výher, z toho poslední tři v řadě. Proti Flames kryl 29 z 32 střel, do výčtu tří hvězd utkání se ale tentokrát nedostal.

Přednost měli jeho spoluhráči z útoku, kteří výrazně zabodovali. Při druhé absenci zraněného Jakuba Voráčka se o ofenzivu Philadelphie postarali především kapitán Claude Giroux (0+4) a střelci Brayden Schenn (3+0 - první hattrick kariéry v NHL) s Waynem Simmondsem (2+0). Jednu asistenci si za vítěze připsal i obránce Radko Gudas (20:16, +/-: 0, 1 střela, 0+1).

V 52. minutě se o kontaktní gól Calgary postaral Michael Frolík, když svého krajana v bráně domácích překonal střelou švihem z pravého kruhu. Na vyrovnání již ovšem hosté nedosáhli a v 60. minutě do prázdné klece skóre uzavřel Simmonds. V sestavě Flames už nefiguroval na Floridu vyměněný Jiří Hudler, kromě Frolíka tak z Čechů nastoupil ještě bek Jakub Nakládal (14:54, +/-: 0, 1 střela).

Před rozjetou Philadelphií si pojistil náskok na poslední postupové pozici do play-off Východní konference ve stejný hrací den Pittsburgh, když na domácím ledě rozdrtil Arizonu 6:0.

Hattrickem a jednou asistencí se na výsledku podepsal švédský útočník Patric Hörnqvist. U tří gólů Penguins asistoval kapitán Sidney Crosby, brankář Marc-Andre Fleury potřeboval na své 5. čisté konto sezony a 43. kariéry v NHL rovných třicet zákroků.

Coyotes, kteří se z aktuální třetí pozice pod čarou stále rvou o naději na play-off Západní konference, do utkání nastoupili s několika novými tvářemi. Před uzávěrkou přestupů tým opustil dánský střelec Mikkel Boedker (přestoupil do Colorada) a nově naopak nastoupili právě od Penguins příchozí Sergej Plotnikov či český křídelník Jiří Sekáč (12:23, -2). Záporné body do tabulky +/- přibyly i na konto centra Martina Hanzala (16:52, -2, 2 střely), na nule zůstal jen obránce Zbyněk Michálek (18:23, +/-: 0, 3 střely).

Už sedmé vítězství v řadě urvali finalisté posledního Stanley Cupu, hokejisté Tampa Bay. Naposledy po fotbalovém výsledku 2:1 udolali v tabulce poslední Toronto. Lightning, o jejichž oba góly se ve druhé třetině postaral útočník Tyler Johnson, přivítali zpátky v sestavě uzdraveného beka Jasona Garrisona.

Od druhé třetiny ale pro změnu postrádali Andreje Šustra (5:47, +/-: 0), jenž se zranil a předčasně zamířil do kabin. Z Čechů tak utkání dokončil jen útočník vítězů Ondřej Palát (19:50, +2). Se ziskem 78 bodů se Tampa Bay již dotáhla na lídra Atlantické divize Floridu.

Stejně jako Jakuba Voráčka v pondělí nepustilo na led zranění ani brankáře Detroitu Petra Mrázka. Kvůli potížím s třísly po nedávném souboji v Coloradu pod širým nebem v pondělí na ledě Dallasu dostal šanci od úvodní minuty Jimmy Howard a po devíti porážkách v řadě se konečně radoval z vychytané výhry (poprvé od 3. prosince 2015).

Red Wings uspěli 3:2 po prodloužení díky trefě ruského technika Pavla Dacjuka. V řádné hrací době za hosty dvakrát skóroval Andreas Athanasiou. Dallas skóre vždy jen dotahoval. První vyrovnání trefil Colton Sceviour a prodloužení si vynutil zásahem z času 58:29 Vernon Fiddler za asistence Aleše Hemského (15:02, +1, 4 střely, 0+1). Mladík Radek Faksa (9:25, +/-: 0) za Stars nebodoval.

Výsledky NHL

NY Rangers - Columbus 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
18. Zuccarello, 58. Stepan - 44. Atkinson. Střely na branku: 23:27. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Raanta (NY Rangers), 2. Korpisalo (Columbus), 3. Stepan (NY Rangers).

Pittsburgh - Arizona 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
6., 18. a 32. Hörnqvist, 30. Kunitz, 59. Letang, 59. Cullen. Střely na branku: 33:30. Diváci: 18 435. Hvězdy zápasu: 1. Hörnqvist, 2. Crosby, 3. Fleury (všichni Pittsburgh).

Toronto - Tampa Bay 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
58. Kadri - 25. a 36. Johnson. Střely na branku: 32:28. Diváci: 18 933. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Vasilevskij (oba Tampa Bay), 3. Kadri (Toronto).

Philadelphia - Calgary 5:3 (1:1, 3:0, 1:2)
13., 36. a 39. B. Schenn (na první Gudas), 25. a 60. Simmonds - 7. Monahan, 51. Ferland, 52. Frolík. Střely na branku: 29:32. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celé utkání, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,63 procenta. Diváci: 19 065. Hvězdy zápasu: 1. B. Schenn, 2. Giroux, 3. Simmonds (všichni Philadelphia).

Dallas - Detroit 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
38. Sceviour, 59. Fiddler (Hemský) - 32. a 47. Athanasiou, 63. Dacjuk. Střely na branku: 41:33. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Dacjuk, 2. Athanasiou (oba Detroit), 3. Fiddler (Dallas).

San Jose - Montreal 6:2 (2:1, 1:1, 3:0)
16. a 55. Pavelski, 4. Thornton, 24. Burns, 43. Karlsson, 44. Spalling - 6. Gallagher (Plekanec), 33. Mitchell. Střely na branku: 36:23. Diváci: 16 205. Hvězdy zápasu: 1. Thornton, 2. Pavelski, 3. Burns (všichni San Jose).