Uprchlíci čekající poblíž vesnice Edomeni, až budou moci přejít hranice do...

Uprchlíci čekající poblíž vesnice Edomeni, až budou moci přejít hranice do Makedonie (27. října 2016) | foto: Reuters

Sobotka už mluví o „opatřeních“ na hranicích Makedonie a Řecka

  • 482
Česká republika bude na jednání Evropské unie s Tureckem zastávat pozici, že v případě, že se nepodaří výrazně snížit proud uprchlíků z Turecka do Řecka, bude muset Evropská unie zasáhnout na severní hranici Řecka, tedy na makedonsko-řecké a bulharsko-řecké hranici. Češi tak vracejí do hry plán „B“, o němž dříve mluvily i Slovensko, Maďarsko a Polsko.

„Součástí evropského řešení musí být regulace migračního toku v oblasti balkánské trasy a čím efektivnější bude postup Turecka a Řecka, tím bude nutné přijímat méně opatření v oblasti západního Balkánu. Pokud zásah Turecka a Řecka bude málo efektivní, tím rozsáhlejší opatření se budou muset přijmout v oblasti západního Balkánu mezi Makedonií a Řeckem, včetně hranice mezi Bulharskem a Řeckem,“ řekl český premiér Bohuslav Sobotka po jednání vlády.

Zdůraznil, že to nebyly země V4 (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko), které otevřely cestu k řešení, jež by znamenalo, že Evropa napne síly k tomu, aby zastavila migranty alespoň na severní řecké hranici, když se to nedaří na moři mezi Řeckem a Tureckem.

„Je zřejmé, že první stát, který zcela oficiálně přestal důvěřovat možnosti plné regulace migrace mezi Tureckem a Řeckem, nebyl žádný stát ze zemí V4, ale bylo to Rakousko. Rakousko byla první země, která přijala opatření k regulaci migrace na svých hranicích a zcela logicky a já říkám pochopitelně, na to rakouské rozhodnutí reagovalo Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko a Makedonie,“ uvedl Sobotka po jednání vlády.

Nelze si podle něj představit, že tyto země budou krokům Rakouska jen přihlížet. „Předvídatelným důsledkem je větší koncentrace uprchlíků na území Řecka, i to se dalo očekávat. Výrazně to zvyšuje motivaci pro řeckou vládu, aby začala uprchlíky vracet do Turecka, aby lépe spolupracovalo s Tureckem a je to také motivace pro Turecko, aby se snažilo naplňovat dohodu mezi EU a Tureckem,“ míní český premiér.

Součástí mandátu pro něj na jednání špiček zemí EU, je i následující jasný vzkaz partnerům. „Nechceme, aby země, které chtějí regulovat migraci, byly ostrakizovány,“ řekl Sobotka. Jinými slovy - zapomeňte na to, že když se chceme bránit před migranty, přiškrtíte evropské dotace.

Pokud jde o pomoc Řecku, když se začnou uprchlíci hromadit tam a nebudou moci jít dál, musí být podle Sobotky finanční, humanitární, musí dostat podporu pro ubytování uprchlíků a zmínil i možnost asistence policistů ze strany dalších států EU.

Německá kancléřka Angela Merkelová v nedělní televizní talkshow totiž uvedla, že stále sází na jednání s Tureckem. To má od osmadvacítky dostat tři miliardy eur za to, že omezí počet uprchlíků, kteří jdou z Turecka do EU.

Migranti prorazili v pondělí řecko-makedonskou hranici:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue