Francouzi začali bourat Džungli v Calais, běženci metali kamení

  • 202
Francouzi začali bourat první stany a chatrče, které si v Džungli na okraji Calais postavily tisíce migrantů. Dělníky chrání policisté s přilbami a štíty. Buldozery se musí vyhýbat improvizovaným školám a svatostánkům. Obyvatelé tábora na protest zapálili několik chatrčí, policie proti nim zasáhla slzným plynem.

Místní server Nord Littoral píše, že najatí dělníci v pondělí demolují zhruba dvacet provizorních přístřešků na ploše 100 x 100 metrů. Podle aktivistů z hnutí Good Chance Calais, kteří v „džungli“ provozují divadlo pro migranty, policie obyvatele vykázala z jejich domovů, blokuje přístupové cesty a mezi chatrče nevpouští ani dobrovolníky z humanitárních organizací.

Na bývalou skládku nedaleko calaiského přístavu se sjely desítky dodávek s příslušníky pořádkové policie. Připravená měla i vodní děla. Podle fotografa agentury Reuters se asi 200 migrantů a aktivistů pokynům policie vzepřelo a házelo po nich kameny. Policie je rozehnala slzným plynem. V jižní části tábora vzplály tři provizorní příbytky migrantů.

Samotní dělníci se možným konfliktům vyhýbali. Podle zpravodajského serveru The Local bourají jen na první pohled opuštěné chatrče, dosud obydleným příbytkům se vyhýbají.

Buldozery objíždějí i provizorní kostely, mešity nebo školy, které si migranti v Calais postavili buď svépomocí, nebo za podpory humanitárních organizací. Jejich zachování úřadům minulý čtvrtek nařídil soud.

Migranti nechtějí do autobusů, sen o Anglii by skončil

Část bývalých obyvatel chatrčí se má přestěhovat do oficiální tábora severně od „džungle“, kam úřady před časem nechaly umístit stavební buňky s elektřinou a vytápěním.

Někteří to už v lednu odmítli. „Rozhodli jsme se zůstat tam, kde jsme, a budeme mírumilovně bránit vládní plány na zničení našich domovů,“ uvedli tehdy ve společném prohlášení (více čtěte zde).

Migranty, kteří se už do azylového centra přímo v Calais nevejdou, policisté posílají do přistavených autobusů. Mají je odvést do některých ze 102 dalších center napříč Francií. Obyvatelé „džungle“ k nim však nemají důvěru.

Calais má navíc výhodnou polohu u lamanšského průlivu, který se migranti často snaží nelegálně překonat ukrytí v kamionu, vlaku nebo na palubě trajektů. Jejich sen o novém životě v Anglii by se odjezdem z Calais rozplynul, proto stěhování odmítají.

Migranti se do severofrancouzského Calais stahují už dlouhá léta. V posledním roce však policie zlikvidovala většinu nelegálních táborů přímo ve městě a úřady tiše tolerovaly jejich stahování na pozemky bývalé skládky nedaleko oficiálního uprchlického centra Julese Ferryho.

Bídné hygienické podmínky se radnice snažila vylepšit například tím, že mezi stany v létě přivedla pitnou vodu. Na začátku letošního roku už však v „džungli“ podle odhadů žily čtyři tisíce migrantů a neúnosná situace tvrdě dopadala i na obyvatele Calais.

Likvidaci jižní části tábora radnice považuje za „humanitární operaci“. Místní prefekt Fabienne Buccio agentuře Reuters v pondělí řekl, že zapojení desítek policejních jednotek bylo nutné kvůli „extremistům“, kteří by migranty mohli přesvědčovat, aby odmítali nabídky náhradního ubytování a nenastupovali do autobusů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video