Andrej Kiska | foto: Eccopress

Je morální povinností Slovenska pomáhat uprchlíkům, říká prezident Kiska

  • 1102
Slovensko jako relativně úspěšná země by mělo pomáhat uprchlíkům. Řekl to v neděli slovenský prezident Andrej Kiska v rozhovoru pro Českou televizi. Vzrůstající protimigrantskou rétoriku prezident přisuzuje nadcházejícím parlamentním volbám, ve kterých se politici snaží vyvolávat negativní emoce.

Kiska v rozhovoru pro ČT zdůrazňoval, že je Slovensko relativně úspěšná země a měla by se tak snažit běžencům pomáhat. „Je naší morální povinností jako úspěšné země uvažovat o tom, jak pomoci lidem, kteří skutečně utíkají před zabitím,“ řekl Kiska s tím, že se osobně setkal se syrskými křesťany v azylovém centru.

„Povídal jsem si s nimi. Ti lidé měli dvě hodiny na to, aby opustili domovy, utekli normálně v pyžamech. Kdyby tam zůstali o dvě hodiny déle, jsou mrtví,“ řekl Kiska a dodal, že v takových případech je na místě uvažovat, co pro ně udělat a jak jim člověk může pomoci.

V migrační krizi jde o charakter Slovenska, zkritizoval Kiska postoj vlády

Eskalaci názorů odmítajících migranty slovenský prezident přisuzuje hlavně nadcházejícím parlamentním volbám. „Protože je blízko k volbám, je velmi snadné, aby vyvolávali (politici) pocit strachu,“ řekl Kiska s tím, že strach je základní emocí, kterou je snadné vyvolávat a získat na základě toho hlasy. „Ta rétorika by nebyla taková, nebýt blízko voleb,“ je přesvědčený.

„Mám velkou obavu, že nám migrační krize přehluší témata, kterým bychom se měli věnovat,“ okomentoval Kiska předvolební období na Slovensku i stranu SMĚR Roberta Fica se sloganem „Chráníme Slovensko“.

Příčinu negativních postojů lidí na Slovensku vůči běžencům vidí Kiska v malé zkušenosti postkomunistických zemí s migrací. „Lidé se bojí nových věci, nevědí, co se bude dít. To je typické pro tyto země,“ uvedl slovenský prezident a dodal, že je důležité, aby to státníci lidem začali vysvětlovat.

Změnu pohledu na migranty po událostech z Kolína nebo po zjištění, že několik útočníků z Paříže pocházelo z bruselského předměstí Molenbeek slovenská hlava státu odmítá. „Jsem přesvědčený, že je naší morální povinností pomoci lidem, kteří utíkají před válkou,“ konstatoval Kiska. Zároveň ale zdůraznil, že je třeba prověřovat, jestli mezi příchozími nejsou ekonomičtí migranti, kriminálníci nebo potenciální teroristé.

Už dříve se Kiska vyjádřil, že diskuze na Slovensku se omezila na to, proč pomáhat jiným, když Slovensko nemá vyřešeny své vlastní problémy. Kiska sice označil systém přerozdělování uprchlíků skrze kvóty za nešťastný, apeloval ale na to, aby Slováci i Evropa zachovávali s běženci solidaritu. Robert Fico tehdy například odmítal přerozdělování uprchlíků s poukazem na to, že země dosud neintegrovala ani vlastní Romy.

Máme povinnost i možnosti pomáhat, říká Kiska:

7. října 2015


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue