Stovky lidí si v Číhošti připomněly umučení faráře Josefa Toufara

  • 16
Lidé v číhošťském kostele si v neděli připomněli 66 let od úmrtí faráře Josefa Toufara, který zemřel po mučení komunistickou Státní bezpečností. Jeho ostatky byly pohřbeny teprve loni, poté co se je odborníkům podařilo identifikovat po vyzvednutí z hromadného hrobu.

Bolestné mlčení smíchané se strachem po tom dávném a smrtelném týrání. Tak to vypadalo v Číhošti ještě desítky let po smrti pátera Josefa Toufara. Po jeho loňském pohřbu se vše otáčí k lepšímu. Nedělní slavnostní bohoslužba to jen potvrdila.

Reproduktory přenášely bohoslužbu i před kostel, který byl dopoledne plný lidí. Přišly jich stovky. Řada z nich měla u sebe novou knihu Krok do tmavé noci, kterou přijel osobně představit její autor Miloš Doležal. Ten detailně mapuje osudy místního faráře Josefa Toufara, kterého umučili příslušníci Státní bezpečnosti.

Na mši včera přišla i sedmaosmdesátiletá Růžena Lebedová, která pátera Toufara dobře znala. Byla i na mši, při níž se údajně pohnul kříž. Sama to neviděla, protože se soustředila na Toufarovo kázání. Jejího bratra ale kvůli tomu drželi týdny ve vězení. Nedělní mši silně prožívala.

„Bylo to nádherné, už jsem se viděla v nebi s páterem Toufarem. Ale vlastně bych se ještě chtěla dočkat jeho blahořečení,“ svěřila se Růžena Lebedová.

Lidé, kteří už žijí v Číhošti dlouho, zažívají v posledních měsících zvláštní uvolnění.

„Atmosféra se tam naprosto změnila především loňským návratem Josefa Toufara domů, jeho pohřbením v číhošťském kostele. Dříve bolestná a tragická atmosféra se dnes proměnila v místo naděje, smíření a uzdravování bolestných ran minulosti,“ míní Miloš Doležal.

K uvolnění přispěl také on sám svojí první knihou o Josefu Toufarovi nazvanou Jako bychom dnes zemřít měli. Všemu pomáhá i místní nadační fond, který se stará o opravy kostela a okolí.

Takzvaný číhošťský zázrak se odehrál třetí adventní neděli 11. prosince 1949. Při mši v místním kostele se při kázání faráře Toufara několikrát pohnul půlmetrový kříž umístěný na hlavním oltáři. Událost údajně vidělo asi dvacet svědků. O věc se začala zajímat komunistická Státní bezpečnost, která faráře Toufara zatkla a odvezla do Jihlavy a posléze do Valdic. Po krutém mučení při výsleších Toufar 25. února 1950 zemřel.

,