Hamburská radnice zakázala používat kávu v kapslích a balené nápoje

  • 214
V Hamburku se rozhodli potírat vše, co zavání zanášením planety zbytečnými odpady a poškozováním přírody. Radnice proto ve svých budovách zakázala fasovat kávu z kapslí, zrušila nabídku automatů s balenými nápoji a uklízečkám zakázala čisticí prostředky s chlórem.

Hamburská radnice zveřejnila 150stránkový manuál zeleného úřadování. Zveřejnila v něm zákaz na nákup věcí zatěžujících životní prostředí. Úřady již nebudou smět nakupovat balené vody, plastové nádobí, čisticí prostředky na bázi chlóru, osvěžovače vzduchu a kapsle s kávou, napsal server BBC. „Tyto kapsle zbytečně spotřebovávají zdroje a často obsahují hliník, který končí na skládkách. Obsahují šest gramů kávy na tři gramy obalu,“ uvádí se ve zprávě magistrátu.

Kávovary na kapsle se masově rozšířily během posledních deseti let a vystřídaly tím předchozí způsoby výroby kávy. Po klasickém překapávajícím kávovaru a posléze instantní kávě velmi rychle našla místo v domácnostech, a to i přes vyšší cenu. Na rozdíl od klasického stroje na espresso hrají také výraznou roli minimální náklady na kávovar, který pomocí napodobeniny klasického espressa poskytne denní dávku kofeinu méně náročným uživatelům, a snadná příprava nápoje.

Přiravujete si kávu pomocí kapslí?

celkem hlasů: 7883

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 14. března 2016. Anketa je uzavřena.

Ne, neuznávám to
Ne, neuznávám to 4541
Občas
Občas 1796
Zásadně
Zásadně 1020
Výjimečně, moc mi to nechutná
Výjimečně, moc mi to nechutná 395
Ne, ale chystám si takový kávovar koupit
Ne, ale chystám si takový kávovar koupit 131

Až nyní, třicet let od prvních kávových kapslí, se kterými přišlo Nespresso, se začínají objevovat hlasy, že kapsle jsou velkou zátěží pro životní prostředí. „Kapsle nelze snadno recyklovat, navíc s odpadem z kávové sedliny v dolní části kapsle se v běžných komunálních recyklačních zařízeních velmi obtížně zpracovávají,“ uvádí BBC. Podle hamburské radnice by peníze daňových poplatníků neměly být utráceny takovým způsobem.

Podobnou otázku si položil i britský spotřebitelský časopis Harris Interaktive. Oslovení respondenti sice mínili, že nákup kávových kapslí zatěžuje životní prostředí, zároveň ale přiznali, že kávovar na kapsle má doma 22 % z nich.

Vynálezcem Nespressa byl Eric Favre, první kávovar vyzkoušel už před 40 lety, sériově se výroba rozjela v roce 1986. Podle statistik prodej kapslí například v Británii loni vzrostl o třetinu ve srovnání s rokem 2014 a do roka 2020 se očekává trojnásobný růst.

Na americkou kapsli s kávou K-cup se dokonce v současné době snáší kritika v podobě kampaně Zabij K-cup, kdy se už na titulní straně vyzývá k podepsání petice pro zákaz prodeje kapslované kávy. V současné době však už existují i odbouratelné kapsle. Například Phillips odkazuje na svých stránkách na kapsle Senseo, které se podobají čajovým sáčkům, které jsou biologicky odbouratelné. Objevil se také italský producent CaffeVergnano, který vymyslel rozložitelné kapsle.