Severin Freund, ilustrační foto | foto: AP

Zákulisní hra? Proč skoky na lyžích nejsou spravedlivější

  • 55
Prý už budou mít všichni skokani na lyžích stejné podmínky. Jenže nepovolená manipulace s kombinézami, a tím i snaha zajistit si co největší plochu v rozkroku, a tudíž co nejdelší skoky, je stále předmětem diskusí. Vyřešit to měla přísnější pravidla, ale...

Naposledy se tak stalo po úterním závodě Světového poháru v Kuopiu, kdy Němec Severin Freund, druhý muž elitního seriálu, měl mezi stehny malou „plachtu“.

Podobně na tom byl Rakušan Kraft i někteří norští skokani.

Jak to může projít, když před skokem číhá nahoře na věži kontrola?

V čem se pravidla pro tuto sezonu zpřísnila? Rozkrok kombinézy nesmí být níž než rozkrok fyzický o víc než tři centimetry.

Jaká je praxe? Na věži rakouský šéf kontrolorů Sepp Gratzer přeměří výšku rozkroku kombinézy. Závodník si ji předtím vytáhne a kontrolou projde. Pak už se jí nesmí dotknout.

„Jenže si během dvou minut, než se spustí z můstku, dvakrát dupne a kombinéza klesne,“ vysvětluje koordinátor reprezentace Jakub Jiroutek, proč právě Freund či Kraft zaujali na obrazovce nízkým rozkrokem kombinézy při letu i po dopadu. „Dole, kde už se rozkrok kombinézy nepřeměřuje, si ji zase vytáhne, aby to nevypadalo blbě. A ti z jiných zemí jsou naštvaní,“ líčí.

Freund měl kombinézu „proklatě nízko“ i při lednových závodech v Innsbrucku:

6. ledna 2016

Podobně uvažuje slovinský trenér Vasja Bajc, jenž před desítkou let dovedl Jakuba Jandu k vítězství v Turné čtyř můstků i v celkovém pořadí Světového poháru.

„To pravidlo mi přijde jako divadýlko. Už při Turné čtyř můstků jsem očekával, že pořád budeme vídat Freunda, jak plachtí vzduchem s rozkrokem níž, než je normální, a je to tak. Kdybych to nahoře hlídal já, nemůže s takovými fintami projít,“ horlí kouč, který teď připravuje americké skokanky.

Jak na současnou situaci, kdy se o skocích víc a víc hovoří jako o byznysu, nahlížejí ve Slovinsku, odkud vyráží dobývat svět Peter Prevc?

„Názor nejen našeho skokanského pelotonu je jasný - je v tom zákulisní politika, ostatně jako i dřív,“ přibližuje bard slovinské sportovní žurnalistiky Branko Vekič, který se věnuje skokům dlouhá léta.

„Walter Hofer, rakouský ředitel skoků v mezinárodní federaci FIS, skoky ovládá - sponzorují je Němci, takže to Freundovi projde. Projde to i Kraftovi, protože jedním ze sponzorů FIS je velká rakouská firma. A jelikož ta teď má velké odbytiště v Norsku, prochází to i Norům. Poznáte to i v tom, že když fouká nepříznivý vítr, nechají přední Němce, Rakušany nebo Nory počkat, až se vítr uklidní. Zato Slovince, Čechy nebo Poláky nikdy nikdo neprotežoval,“ má jasno Vekič.

Amatérské měření kombinéz

Jiroutka zaráží další věc. „Ve skocích je spousta peněz, takže elektronicky měříme rychlost, délku skoků, umíme odečíst sílu větru. Taky ale máme naprosto amatérské měření kombinéz,“ kroutí hlavou.

Závodníci se k danému problému veřejně příliš nevyjadřují. „Nikdo to moc neřeší, protože čím víc se budu zabývat tím, co kdo vyvádí s kombinézou, tím víc mě to bude stát energie. Raději se soustředím na sebe,“ říká Roman Koudelka.

Podobná situace je i ve Slovinsku. „Tady se o všem všeobecně ví, ale nikdo se tomu moc nevěnuje. Vládne euforie, Peter Prevc je miláčkem národa a všichni jsou přesvědčeni, že už má Světový pohár vyhraný. A kouzla s kombinézou nepotřebuje,“ těší Vekiče.

, Lidové noviny

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž