Doháníme, co jsme slíbili. Inkluze není stěhování národů, říká Valachová

  • 222
Inkluze neznamená, že se 1. září začnou stěhovat národy. Tak reagovala ministryně školství Kateřina Valachová na dotazy čtenářů iDNES.cz v pondělním videochatu. „Doháníme to, co jsme dětem, učitelům a rodičům dlužili,“ uvedla šéfka resortu školství. Není to podle ní tak, že by se rušily praktické školy.

Valachová připomněla, že už nyní je v běžných školách sedmdesát tisíc dětí se speciálními vzdělávacími potřebami, pro něž například asistenty často platí rodiče. Podle novelizace zákona budou mít nově děti, které to potřebují, na asistenta nárok a škola na ně dostane finance.

Zdůraznila rovněž, že se novela týká i nadaných dětí. „Nadané děti jsou na tom dnes ještě hůř. U dětí s lehkým mentálním postižením máme už nějaké postupy, podporu, ale nadané děti jsou v podstatě bez podpory. Od 1. září ji mít budou,“ řekla s tím, že to mohou být například pomůcky pro podporu jejich talentu.

„Pro mě je společné vzdělávání to, že vzdělávací soustava každému dítěti zaručí, že je vnímáno jako originál, že z něj chceme vybrousit skutečně to nejlepší,“ uvedla dříve Valachová. Podle aktuální ankety MF DNES ale s inkluzí nesouhlasí přes 90 procent učitelů (více o anketě zde).

Problém slovního a fyzického napadání učitelů existuje

Kateřina Valachová

Ministryně školství Kateřina Valachová (2. 7. 2015).

Devětatřicetiletá specialistka na ústavní a správní právo je ministryní školství od června 2015. Předtím byla náměstkyní ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera, podílela se na přípravě služebního zákona. Působila i v analytickém a právním odboru ombudsmana či v legislativním odboru Senátu.

Čtenáři se ministryně ptali rovněž na šikanu ve školách, o níž rozpoutal debatu nedávný případ na střední průmyslové škole v pražských Malešicích, kde několik studentů od loňského podzimu šikanovalo pětapadesátiletou učitelku. Žena poté v nemocnici zemřela (více čtěte zde). Případ řeší ministerstvo společně s Českou školní inspekcí, policií i pražským magistrátem.

Ministryně dříve uvedla, že pokud vedení školy o šikaně vědělo a nezasáhlo, „musí padat hlavy“. Nyní řekla, že výsledky šetření školní inspekce bude mít na stole do dvou týdnů a chce je využít i v obecné rovině, aby vznikly postupy, jak v takových případech postupovat. „Problém slovního a fyzického napadání učitelů existuje,“ uvedla. „Asi nikdy nenastane stav, že k ní nedojde. Měli bychom ale vědět, že systém je nastaven tak, že se (šikana) odhalí,“ dodala.

V minulosti se vždy řešila pouze šikana mezi dětmi. Teprve nyní ministerstvo zpracovává doporučení, jak postupovat, pokud je cílem šikany učitel. „Doporučení bude dokončeno v průběhu března,“ uvedla Valachová. Obecně řekla, že se učitel musí obrátit nejprve na vedení školy. To by nemělo podobné případy zametat, nebo učitelům tvrdit, že se jedná o jejich selhání, jak se někde stává.

Otázky čtenářů ministryni školství Kateřině Valachové

Host iDNES.cz odpověděl na vybrané dotazy ve studiu od 14:30, čtenáři zasílali otázky předem.

Ministryně také prostřednictvím kamer iDNES.cz apelovala na rodiče, aby si všímali, jaké mají jejich děti vztahy k učitelům. Mluvila i o tom, že sami mohou přispět k tomu, aby učitelé měli respekt. „Pokud rodič komunikuje s učitelem, bere ho jako partnera, tak je to nelepší, co pro svého potomka mohou udělat,“ řekla. Partnerem pro ministryni jsou i děti. Samy musí šikanu odsoudit. V tom chce spolupracovat se studentskými sněmy či parlamenty .

Máte zkušenosti se šikanou namířenou proti kantorům?

Pražští radní ve středu odvolali ředitele školy Františka Bártla. Žáci základních a středních škol podle inspekce v loňském školním roce celkem napadli zhruba 160 učitelů (více čtěte zde).

Méně žáků ve třídách a podpora regionů

Od 1. září ubude také vyučovacích povinností ředitelům mateřských škol a malotřídek. Ministerstvo se pak bude snažit snížit vyučovací povinnost u všech ředitelů základní škol. Pro učitele Valachová se snížením úvazků nepočítá. Chce však snížit počet dětí ve třídách, což by učitelům mělo ulevit.

Ministryně uvedla, že za krátkou dobu, co je ve funkci, diskutovala s 3 500 učiteli. Ocenila, že se zajímají především o to, aby mohli kvalitně učit děti. „Není to u nich o platech,“ kvitovala. Přesto při nástupu do funkce loni v létě slíbila, že bude pokračovat v navyšování platů učitelů. Chystá také změny ve financování regionálního školství (více čtěte zde).

Ve videochatu iDNES.cz uvedla, že i její dcera nastoupí od 1. září do běžné základní školy a nebude pro ni volit vzdělávání v soukromé instituci. „Měli bychom usilovat o to, aby každá škola byla kvalitní,“ uvedla.

Celý rozhovor s ministryní Valachovou:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video