Pražský Libeňský most v lednu 2016

Pražský Libeňský most v lednu 2016 | foto:  Michal Šula, MAFRA

Libeňský most se nebude bourat, jen rekonstruovat. Termín zatím znám není

  • 20
Libeňský most se nebude bourat, ani rozšiřovat, jen rekonstruovat. Přežije tedy v současné podobě. Ve čtvrtek o tom rozhodli pražští zastupitelé. Debaty o demolici mostu podnítil v uplynulých měsících jeho havarijní stav.Není ale jasné, kdy práce začnou, ani kolik budou opravy stát.

Pro rekonstrukci byla většina zastupitelů, například Ondřej Profant (Piráti), Ondřej Mirovský a Petr Štěpánek (oba SZ), stejně jako starosta Prahy 7 Jan Čižinský (KDU-ČSL).

„Mám skutečně velkou radost. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se do záchrany mostu aktivně zapojili, především pak lidem z iniciativy Libeňský most nebourat, nerozšiřovat, kteří této záležitosti věnovali obrovské úsilí,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Dodal ale, že k definitivní záchraně Libeňského mostu povede ještě dlouhá cesta a nyní je třeba urychleně začít s přípravou rekonstrukce.

Zmíněná iniciativa také stojí za peticí, jež k dnešnímu dni nasbírala 1 900 podpisů.

V současné době Technická správa komunikací zahájila diagnostické práce na dvou nejohroženějších částech mostu. Zároveň by měla být připravována projektová dokumentace na rekonstrukci. Ministerstvo kultury rovněž projednává podnět k prohlášení Libeňského mostu za kulturní památku.

Od svého vzniku v roce 1928 nebyl most rekonstruován, podle posudků odborníků je v kritickém stavu. V zanedbaném stavu je pak i tramvajová trať, na které se nemohou ve stejný okamžik potkat dvě protijedoucí tramvaje. Analýza silničářů v dohledné době ukáže, zda bude muset být na mostě v dohledné době výrazněji omezena doprava.

Už nyní nesmějí po mostě jezdit auta těžší 7,5 tuny a maximální povolená rychlost tramvají byla snížena na 20 kilometrů za hodinu. V době rekonstrukce možná vedle mostu vznikne provizorní „rámusák“ (více o tom čtěte zde).