VIDEO: Hasiči si vyzkoušeli obojživelné plavidlo klouzající po polymeru

  • 5
Netradiční pohled se naskytl kolemjdoucím u řeky Moravy v Olomouci, kde se proháněli hasiči v plavidle umožňujícím pohyb nejen po vodní hladině, ale i na ledu, v bažinách či po zemi. Podílejí se na testování nového záchranářského stroje s názvem Airboat.

Na první pohled plynulý přejezd Airboatu ze země do vody a zpět naznačuje, že je to vznášedlo, ve skutečnosti ale plavidlo klouže po speciálním kluzném polymeru.

„Jeho hlavní předností je, že ho lze použít pro jízdu po vodě včetně mělčin, ale i souši nebo ledu. Navíc je velmi stabilní a má minimální poloměr otáčení v jakémkoli terénu,“ uvedla mluvčí krajského hasičského sboru Vladimíra Hacsiková.

Test plavidla Airboat

Plavidlo, které je zatím ještě stále ve fázi vývoje, je inspirováno podobnými čluny používanými například ve Spojených státech, kde se hojně využívají například v oblastech floridských bažin.

„Majitel hasiče seznámil s funkcemi člunu, s možnostmi využití pro záchranné a likvidační práce a zájemci si měli možnost vyzkoušet, jak se plavidlo chová v tekoucí vodě. Hasiči naopak pomáhají s vývojem svými připomínkami a návrhy na vylepšení na základě zkušeností ze zásahů,“ shrnula Hacsiková.

Koryto Moravy v části u Velkomoravské ulice, které má za sebou protipovodňové úpravy, poskytlo ke čtvrtečnímu testování ideální podmínky. Vzhledem k vydatným dešťům totiž hladina zatopila část stupňovitě upraveného koryta a poskytla tak možnost vyzkoušet přejíždění mezi hlubší vodou, mělčinou a souší.

Airboat se vyvíjí především pro hasiče, ale také pro další složky záchranného systému či armádu.

„Plavidlo je určeno pro extrémní situace, především povodně, kdy je vodní tok silně znečištěn plovoucími věcmi, není znám stav vodních cest, případně je nutné se pohybovat v zatopených částech měst nebo rozlehlých bahnitých plochách, které by s jinou technikou byly nedostupné,“ nastínila mluvčí s tím, že Airboat zatím hasiči nikde v Česku ve výbavě nemají.