Exposlanec Věcí veřejných Vít Bárta | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Bárta chce po státu 23 milionů za stíhání kvůli obálkám pro Škárku a Kočí

  • 83
Bývalý předseda Věcí veřejných Vít Bárta chce po státu více než 23 milionů korun za své trestní stíhání. Exministr dopravy byl v minulosti obviněn z úplatkářství, soud ho ale osvobodil. Podle svého právníka ho proces odstřihl od politiky i do budoucna. Soud na pátečním jednání zatím nerozhodl.

„Vzniklou situací byl donucen k demisi a jeho trestní stíhání mělo vliv na jeho možnost stát se znovu poslancem a na jeho působení ve straně Věci veřejné,“ uvedl v pátek Bártův právní zástupce Tomáš Gřivna u Obvodního soudu pro Prahu 2. Stíhání a soudní proces podle Gřivny zasáhly do Bártova politického i osobního života.

Bárta, který k soudu nedorazil, po státu požaduje více než 23,3 milionu korun. Zhruba 300 tisíc korun jsou náklady, které musel vynaložit na obhajobu, převážnou většinu tvoří nemajetková újma.

Bývalému ministrovi vadí nejen proces, ale i jeho medializace. „Výrazně ji podpořil soudce soudu první instance Jan Šott,“ uvedl Gřivna. Šott nechal z hlavního líčení pořizovat přímé přenosy a také se ke kauze sám vyjadřoval.

Tři sta tisíc už Bárta od státu dostal

Původně chtěl Bárta ještě o zhruba 300 tisíc korun více za nezákonné trestní stíhání, tam už mu ale ministerstvo spravedlnosti vyhovělo. „V této části byl nárok uznán,“ sdělila právní zástupkyně resortu Hana Brončková. Ve zbytku nároku prý uplynula promlčecí lhůta. Podle Brončkové se má počítat od pravomocného zprošťujícího rozsudku, a ne od chvíle, kdy Nejvyšší soud zamítl dovolání státního zástupce.

Brončková také odmítla výši údajné újmy. „Jsou to tvrzení, která nejsou nijak podložená. Jsou ve velmi obecné rovině a nejsou nijak konkretizována,“ řekla. „Demisi podal ze své vlastní vůle. Medializaci případu nelze přičítat k tíži státu, jednání je veřejné. Do rozhodovací činnosti soudce nelze zasahovat,“ odmítla další argumenty žalobce.

Bártu poslanci Věcí veřejných Jaroslav Škárka a Kristýna Kočí obvinili z uplácení. Kočí prý předal 500 tisíc korun, Škárkovi 170 tisíc (čtěte zde). Bárta tvrdil, že to byly pouze bezúročné půjčky. V dubnu 2011 kvůli obvinění rezignoval na funkci ministra dopravy.

O rok později ho soudce Šott odsoudil za uplácení k podmíněnému trestu (více zde). Odvolací soud ale rozsudek zrušil a později byl Bárta zproštěn obžaloby. Státní zástupce se sice dovolal k Nejvyššímu soudu, ten ale v lednu 2014 zprošťující verdikt potvrdil. Nejvyšší soud zamítl i stížnost pro porušení zákona, kterou podala ministryně spravedlnosti.

Reakce Víta Bárty na nepravomocně uložený podmíněný trest (duben 2012):

13. dubna 2012


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue