RECENZE: Ubozí bohové Egypta, co jste udělali, že se Hollywood mstí

  • 64
Poté, co ze starořeckého Olympu nezůstal kámen na kameni, vrhl se Hollywood na dávné báje od Nilu. Výsledkem jsou Bohové Egypta, kteří právě vstupují do našich kin.

V zásadě jde o běžnou teenagerskou fantasy, v níž mladý zlodějíček pomáhá bohu Horovi svrženému jeho bratrem Setem výměnou za slib, že zachrání jeho lásku z podsvětí. Navíc jako zarytý ateista uštědří „těm nahoře“ lekci, aby si víc všímali pozemské čeládky. Dalo by se mluvit o variaci na Percyho Jacksona, ale bez jeho moderních kulis a hlavně bez humoru.

Lidská linka příběhu je naprosto tuctová, pohledný gymnasta, kterého hraje Brenton Thwaites, skáče, běhá, zírá směrem, odkud se noří digitální příšerky, a zhusta tahá svého božského kumpána z louže.

Horší je, co duo scenáristů – jeden má za sebou remake Souboje Titánů, druhý Posledního lovce čarodějnic – napáchali s mýty starého Egypta. Rodinné rozbroje bohů začínají jako Hamlet, ale zvrtnou se v absolutní slátaninu, v níž se střídá zmatek pro efekt s efektem pro ještě větší zmatek. Způsob, jímž zachází zlotřilý Set se svými příbuznými, jej povyšuje nad cimrmanovský termín „bratrovrah, otcovrah, strýcovrah a tetovrah“.

Bohyně lásky se chová jako placená společnice, bůh slunce sídlí na maketě připomínající vesmírnou stanici a souboj ohnivých oštěpů silně napodobuje světelné meče z Hvězdných válek. Cesta, jíž do děje nastrčí sfingu s její hádankou, má stejně kostrbaté výmoly jako skoky v jazyce: bůh slunce Ré používá výrazy typu „smrdutý červe“, Horus mu říká prostě „dědo“ a z úst ženských postav, vesměs oděných do říz obsahujících jen o tři a půl centimetru více látky než bikinky, padají věty ve stylu telenovel: „Doufala jsem, že ti postačím, abys byl naplněn.“

Bohové Egypta

40 %

USA, 2016, 127 min

režie: Alex Proyas

hrají: Gerard Butler, Nikolaj Coster-Waldau, Elodie Yung, Abbey Lee, Courtney Eaton, Brenton Thwaites, Geoffrey Rush, Rufus Sewell, Chadwick Boseman, Emma Booth, Bruce Spence, Bryan Brown, Goran D. Kleut, Rachael Blake, Julian Stone, Robyn Nevin

Kinobox: 62 %

IMDb: 5.4

Milovníci akce budou smířlivější, pokud jim stačí opakované hroucení umělohmotných kulis. Ale i tady se hodně opisuje, v paměti utkví snad jen scéna z vodopádů, osedlané obří kobry a „nápad“, že bohové budou vyšší než lidé – ztepilý dorostenec pak vypadá jako hobit ve stopě Gulliverových cest.

Kdyby si film odpustil inspiraci starým Egyptem, byl by poctivější a jeho prázdnota průzračnější. Přinejmenším by divák nežasl, jak si režisér Alex Proyas představuje podsvětí – jako počítačovou hru. A protože neštěstí nechodí po horách a nechodí samo, má film 3D, dabing a vypravěče.