Migranti uvěznění na řecko-makedonské hranici (24. února 2016)

Migranti uvěznění na řecko-makedonské hranici (24. února 2016) | foto: Reuters

Přijde ještě 2,5 milionu migrantů, odhadli Němci. Zpřísňují azylové zákony

  • 629
Do roku 2020 přijde do Německa podle vládních odhadů ještě 2,5 milionu migrantů. Přes milion jich dorazilo už loni, celkem by tedy současná migrační vlna do země přivedla 3,6 milionu lidí. Německý ministr financí vyzval k radikálnímu omezení migrace, jinak podle něj Evropa nápor nezvládne. Spolkový sněm ve čtvrtek schválil zpřísnění azylových zákonů.

Interní odhad německé spolkové vlády, podle které dorazí od letoška do konce roku 2020 zhruba 2,5 milionu nových žadatelů o azyl, zveřejnil ve čtvrtek deník Süddeutsche Zeitung. Konkrétní počet se může rok od roku lišit, Berlín však předběžně počítá s 500 tisíci příchozích každý rok.

NATO migranty vrátí do Turecka

Alianční Stálá námořní skupina 2 během nedávného cvičení s tureckým námořnictvem

Alianční plavidla budou hledat a monitorovat pašerácké trasy.

Pokud v Egejském moři zachrání migranty, místo řeckých ostrovů je vysadí na pobřeží Turecka.

Vláda chce podle těchto čísel předběžně vyčíslit, kolik peněz musí na řešení migrační krize vyčlenit ze státního rozpočtu. Ministr financí Wolfgang Schäuble teď na jejich základě může peníze rozdělovat. Jednotliví ministři by se tento týden měli dozvědět, s jakými částkami mohou počítat pro rok 2017.

Odhad vypracovalo spolkové ministerstvo hospodářství. Podle magazínu Spiegel jsou čísla „interní a ryze technická“ - oficiálně německá vláda žádné podobné prognózy nevydává.

Ministerští úředníci vycházeli zejména z loňských statistik imigračních úřadů, které během roku zaznamenaly 1,1 milionu nově příchozích migrantů. Berlín očekává, že jejich příliv v dalších letech zhruba o polovinu zpomalí.

Na ubytovnu pro migranty přestavěli v Berlíně nevyužívané letiště:

4. listopadu 2015

Spolkový sněm zpřísnil azylové zákony

Poslanci Spolkového sněmu ve čtvrtek schválili novelu azylových zákonů, která by měla zrychlit azylová řízení a usnadnit deportace odmítnutých žadatelů. Lidé, kteří se před úřady snaží zatajit svou zemi původu, mohou o azyl přijít. Německo bude také vyhošťovat lidi, kteří se dopustí zločinu a budou za něj odsouzeni k nepodmíněnému trestu vězení.

Na pozemku pro mešitu leželo mrtvé prase

Na místě budoucí mešity ve východoněmeckém Lipsku bylo nalezeno zabité prase s rudým nápisem „Mutti Merkel“ (Máma Merkelová).

Problémy v Lipsku kvůli mešitě nejsou první tohoto druhu. V roce 2013, kdy byly zveřejněny plány na výstavbu muslimské modlitebny, se objevilo několik případů podpálených popelnic, na pozemku budoucí stavby byly také napíchnuty prasečí hlavy.

Islám považuje prasata za nečistá zvířata a jejich konzumaci zapovídá. Odpůrci islámu v minulosti rozházeli prasečí kosti například před vchod mešity v Brně (psali jsme zde).

Zrychlit by se mělo i azylové řízení pro občany takzvaných bezpečných států. O udělení azylu pro ně bude možné rozhodnout během dvou týdnů, o případném odvoláním v dalším týdnu. Očekává se, že žadatelé z bezpečných států budou moci azyl získat jen výjimečně, pokud prokážou, že je osobně tamní státní moc pronásleduje.

Zjednoduší se také deportace migrantů, kteří jsou nemocní. Do země původu je teď Němci mohou vrátit jen tehdy, pokud je v ní zajištěna lékařská péče na německé úrovni - tedy prakticky nikdy. Nyní bude stačit, aby lékařská péče v zemi původu byla dostatečná pro zajištění léčby uprchlíka. Od deportace se upustí jen v případě vážných problémů, které by se během letu mohly zhoršit.

Nezvládneme to, varuje ministr a volá po omezení migrace

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble ve středu vyzval k výraznému snížení počtu přijímaných žadatelů o azyl. „Počty uprchlíků musí dramaticky klesnout, jinak to už nezvládneme,“ prohlásil podle agentury DPA. Narážel tím na dřívější výroky kancléřky Angely Merkelové, která loni v souvislosti s migrační krizí proslula výrokem „Wir schaffen das“ - to zvládneme.

Migranti do Německa míří především po takzvané balkánské trase, na jeho území vstupují nejčastěji z Rakouska. Tamní ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová ve středu po jednání s představiteli balkánských zemí prohlásila, že chce migrační vlnu zastavit.

Podle Vídně musí skončit praxe, kdy jednotlivé země nechávají migranty přes své území volně projít na západ.

Znamenalo by to, že migranti zůstanou prakticky uvěznění v Řecku, kam připluli přes Egejské moře. Zástupci Athén přitom na středeční jednání ve Vídni nebyli přizváni. „Nepřátelský akt, který naznačuje, že někteří bez naší účasti akcelerují rozhodnutí, která se nás přímo týkají,“ okomentoval to řecký ministr zahraničí Nikos Kotzias (více se dočtete zde).

V Řecku uvázlo 20 tisíc migrantů

Své hranice s Řeckem už postupně začala blokovat Makedonie, kde s ochranou hranic pomáhají i čeští policisté a s podporou Maďarska tam roste plot s žiletkovým drátem. Kvůli zpřísnění hraničních kontrol uvázlo v Řecku už kolem 20 tisíc migrantů.

Polovina z tohoto počtu se pohybuje po severojižní dálnici spojující metropoli Atény s hlavním hraničním přechodem na řecko-makedonské hranici. Zbytek je umístěn v nouzových ubytovnách 18 měst a obcí.

Do aténského přístavu Pireus navíc podle ČTK ve čtvrtek dorazilo více než 1350 dalších migrantů z ostrovů v Egejském moři. Další tisícovka se očekává v průběhu dne, informoval řecký list Ethnos.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video