Virem zika se nakazili v Karibiku dva čeští turisté, jsou v dobrém stavu

  • 377
V Česku se objevily první případy viru zika. Nákaza se vyskytla u muže a ženy, kteří se v polovině února vrátili z dovolených v Karibiku. Jsou v dobrém klinickém stavu, uvedl ve čtvrtek na mimořádném brífinku ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Zdůraznil, že nejde o šíření infekce v Česku.

Devětačtyřicetiletá žena byla na dovolené v Dominikánské republice, osmapadesátiletý muž pobýval na ostrově Martinik. „Žena není těhotná,“ uvedl ministr s poukazem na to, že virus zpomaluje vývoj mozku nenarozených dětí, čímž způsobuje mikrocefálii, kdy se dítě kvůli zmenšenému mozku narodí se zdeformovanou hlavou.

Oba turisté se vrátili do Česka před dvěma týdny. Měli chřipkové příznaky a vyrážku, navštívili proto ambulanci pražské Nemocnice Na Bulovce, která se na léčbu infekčních, parazitárních a tropických nemocí zaměřuje. Testy Zdravotního ústavu v Ostravě potvrdily nákazu právě virem zika.

Virus zika

„Byli vyšetřeni a byl laboratorně potvrzen virus zika. Nicméně vzhledem k dobrému klinickému stavu nemocných bylo rozhodnuto o ambulantním léčení,“ doplnil ministr. Oba pacienti jsou z Prahy.

Němeček také dodal, že jak Martinik, tak Dominikánská republika jsou země, kam ministerstvo zdravotnictví Čechům nedoporučuje cestovat. „Opakuji, pokud nemusíte, nejezděte tam. Dovolená se dá strávit dobře v Česku nebo na severu ve Skandinávii,“ řekl Němeček.

Cestovní kancelář Fischer však ministrovo varování mírní. „O viru Zika se mluví už měsíce a Dominikánská republika zůstává jednou z nejpopulárnějších exotických destinací. Registrujeme pouze několik jednotlivých případů, kdy jsme těhotným ženám umožnili zdarma změnit destinaci. Podobně postupují i velké německé cestovní kanceláře,“ uvedl mluvčí agentury Jan Osúch.

„Vyjádření českého ministra zdravotnictví, aby se zemím s výskytem ziky turisté vyhnuli, považujeme za přehnané. Pozornost, která je ze strany ministerstva namířena na virus zika, je nepřiměřená jeho reálné nebezpečnosti a pouze podporuje zbytečnou paniku. Čeští turisté vědí, že v exotických zemích mohou hrozit zdravotní rizika. A že pokud nejde o těhotné ženy, onemocnění virem zika se neprojeví buď vůbec, nebo jen jako mírná chřipka,“ poznamenal mluvčí.

Pokud by měl někdo podezření, že se nakazil virem zika, nemusí se podle ředitelky Nemocnice Na Bulovce Andrey Vrbovské bát, že by ho lékaři okamžitě umístili do karantény.

„Nikdo není perzekvován, nikdo není izolován nebo odvlečen do nějakého bioboxu, aby nevznikla panika, že toto onemocnění podléhá vyšším stupňům ochrany,“ uvedla Vrbovská.

Nakažený muž jen dostal doporučení, aby v následujících šesti měsících měl se svou partnerkou sex pouze s ochranou. U ženy žádná zvláštní doporučení nejsou.

V současné době se na lékaře obrací čím dál více cestovatelů, kteří v rizikových zemích pobývali. „Nárůst je poměrně významný a netýká se to jen lidí, kteří už tam byli, ale i lidí, kteří tam chtějí vycestovat a ptají se na různá opatření a ptají se, jak je to riskantní,“ uvedla primářka infekčního oddělení Bulovky Hana Roháčová.

Běžně se však testy na virus zika po návratu z těchto destinací neprovádí, pouze u těhotných žen se doporučuje, aby se za několik týdnů od návratu nechaly vyšetřit, byť neměly potíže. U zdravých mužů se několik týdnů po návratu doporučuje sex pouze s ochranou.

Nákazu hlásí i Finsko, Velká Británie či Austrálie

Virus byl poprvé zaznamenán již v roce 1947 v ugandském lese Zika, po něm se jmenuje. Přenášejí ho komáři rodu Aedes aegypti, kteří se v Česku nevyskytují. Zdravotníci v ojedinělých případech potvrdili i přenos viru prostřednictvím pohlavního styku či krevní transfuze. Nemoc se podobá chřipce, lék na ni není.

Aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí, a následně i do Evropy. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru celosvětový stav nouze.

První podezřelý případ na Slovensku

Slovensko má první případ podezření na onemocnění virem zika. V nemocnici v Prešově na východě země byla ve středu hospitalizována žena, která se vrátila z Jižní Ameriky s příznaky nespecifikovaného virového onemocnění. S odvoláním na vyjádření mluvčí nemocnice o tom ve čtvrtek informoval slovenský veřejnoprávní rozhlas a televize RTVS. „Zdravotní stav pacientky je stabilizovaný. Byly jí odebrány vzorky moči a krve k identifikaci přítomnosti viru zika," uvedla mluvčí prešovské nemocnice Renáta Cenková.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ve středu oznámil, že základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala všechna zdravotnická zařízení v Česku.

České ministerstvo zahraničí již loni v prosinci varovalo před výskytem viru v Brazílii a Kolumbii, později upozornění rozšířilo na celý region Latinské Ameriky. Českým občanům v této oblasti úřady doporučily chránit se před bodnutím hmyzu a těhotné či ženy, které se chystají otěhotnět, by do zemí Latinské Ameriky vůbec neměly cestovat.

Nyní WHO eviduje 28 zemí, kde se virus šíří. Dovezenou nákazu z těchto zemí hlásí Austrálie, Kanada, některé státy USA, v Evropě Dánsko, Velká Británie, Německo, Finsko, Švédsko, Španělsko či Nizozemsko. Všichni pacienti se nakazili v Latinské Americe. WHO už varovala, že s příchodem jara a léta by se měla Evropa začít připravovat na případnou ochranu obyvatel.

Virus zika ohrožuje celý svět:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue