Střelec si uvědomil zrůdnost svého činu, říká státní zástupce Kafka

  • 8
Počtem obětí i obrovským zájmem veřejnosti a médií, který trval dlouhodobě, to pro něj byl naprosto mimořádný případ. Státní zástupce Roman Kafka před rokem dozoroval kauzu střelby v Uherském Brodě.

„Na místo jsem přijel poměrně brzy, nicméně v ten okamžik již skončila střelba. Všechny oběti i střelec již byli mrtví,“ vzpomíná Kafka.

Pro veřejnost byl pachatel jasný hned. Bylo to tak i z vašeho pohledu?
Pachatel, ve smyslu střelec, byl opravdu známý hned. Cílem vyšetřování ale bylo kromě hledání jeho motivu i ustanovení případných spolupachatelů, respektive osob, které mu mohly pomáhat či jej motivovat k hrůznému činu. A to se vyloučilo.

Co vás ve vyšetřování překvapilo nebo zaskočilo?
Nemyslím, že zaskočilo. Je pravda, že počet střel i v zásadě banální motiv pro útok byl poměrně překvapivý. Ve společnosti žije řada podobných podivínů, ale takového hrůzného činu se naštěstí dopustí jen minimum z nich. Útočník byl osobností na mě působící jako puntičkář, který měl své osobní věci v naprostém pořádku. Aspoň tak to vnímal. Těžce nesl „nepořádek“ ve společnosti, sousedském okolí, na úřadech. Sebe a svoji rodinu vnímal jako oběť systému.

Dopátrali se policisté nebo psychologové toho, proč vlastně Zdeněk Kovář vraždil?
Vnímal jsem to tak, že své jednání chápal jako vypořádání si účtů se společností a byl to i částečný projev tzv. sdíleného šílenství.

A proč obrátil zbraň proti sobě?
Na to je obtížná odpověď... Je zřejmé, že si uvědomil zrůdnost svého činu a trest, který by jej čekal. Je těžké říci, zda to měl v plánu již před střelbou.

Podle policejního protokolu, který má MF DNES k dispozici, věděli lékaři o psychické poruše Kováře už před šestnácti lety. Nenesou žádný díl viny?
Pokud jde o trestněprávní zavinění, to bylo vyloučeno. Naopak v okamžiku, kdy bylo zjištěno podezření na psychické problémy střelce, začali konat. Paradoxně výzva k přezkoumání jeho zdravotního stavu byla jedním z impulzů, který jej přivedl ke spáchání skutku.

A co policisté? Dlouhá léta Kovářovi opakovaně obnovovali zbrojní průkaz, nemohli něco udělat lépe?
To je otázka na policii, je ovšem třeba říci, že popisované duševní problémy se stupňovaly a před lety rozhodně nebyly tak zásadní. Trvalo jistě léta, než přešly do patologické úrovně.

Přinesla něco nového výpověď Kovářovy manželky?
U jejího výslechu jsem byl osobně a byl to mimořádně důležitý výslech. Tato osoba velmi plasticky popsala narušený svět její i jejího manžela. Určitě pomohla pochopit složité duševní pochody obou těchto osob.

S vědomím toho, co z psychologického profilu a vyšetřování o Kovářovi víte – jaký trest byste pro něj navrhoval, kdyby neobrátil zbraň proti sobě?
To je otázka spíše na příčetnost pachatele. Pokud by byl příčetný, pak bezpochyby doživotí. Pokud by nebyl příčetným, tak reálně zabezpečovací detenci.

Šéf policie: Brod byl zkrat, který všechny vyděsil

Pokud by se uherskobrodská tragédie opakovala dnes, policejní zásah by se zřejmě odehrál jinak. „Existuje vysoký předpoklad, že by policisté situaci vyhodnotili jinak a zkrátila by se doba zásahu,“ říká ředitel krajské policie Jaromír Tkadleček.

Důvodem jsou prvosledové hlídky, které tehdy policie k dispozici neměla?
Ano, jsou v nich speciálně vycvičení a vyzbrojení policisté, kteří jsou schopní být do pár minut na místě. V kraji máme takových hlídek sedm. Průměrná doba dojezdu na místo je jedenáct minut a postupně se zkracuje.

Jako první by tedy na místo stejně dorazili policisté z obvodního oddělení. Mají za sebou nově nějaký důkladnější výcvik?
Není možné, aby měli speciální výcvik a výzbroj všichni policisté. V tomto případě by sice dorazili na místo jako první, ale věděli by, že do několika minut přijede prvosledová hlídka, která má balistickou ochranu a dlouhé zbraně. Navíc operační středisko vysílá na místo vždy tu hlídku, která je nejblíž, a vzápětí i druhou nejbližší. Policisté tedy vědí, že posily jsou na cestě.

Když se vezme v úvahu časový sled, mohly by dnešní hlídky před rokem někoho zachránit?
Nemohly. Stále platí, že neumíme člověku, který se rozhodne jít a střílet, v jeho úmyslu zabránit. Můžeme až reagovat, ale jde o to, aby reakce byla co nejrychlejší. V tomto případě by se na počtu obětí nezměnilo nic.

Po zásahu se snesla velká kritika veřejnosti na dva zasahující policisty z Brodu, kteří byli na místě jako první. Jak se s tím vyrovnali?
Vyrovnali a slouží dál. Od policie neodešli.

Kritika se týkala i předávání velení nad zásahem, byla tam chyba?
Velení fungovalo tak, jak mělo. Velí důstojník z obvodního oddělení, pak si to přebírá kraj, pokud k zásahu vyjíždí. Má to logiku, zásah nelze řídit z místa vzdáleného x kilometrů.

Dá se říct, že tragická událost v Brodě policii změnila?
Byl to zkrat, který všechny vyděsil. Je reálné, že se to bude stávat častěji, s tím musíme počítat.

Jak to vypadá se zpřísněním zákona týkajícího se držení zbraní?
Policie se na jeho znění podílela, nyní je v připomínkovém řízení.

,