Bývalý polský prezident Lech Walesa na snímku z října 2013 | foto: AP

Walesa donášel na desítky lidí, ukázal spis. Nikomu jsem neublížil, tvrdí

  • 172
Na veřejnost se ve středu dostaly další podrobnosti ze spisu polské tajné komunistické policie, který se týkal informátora Lecha Walesy. Podle listu Gazeta Wyborcza agent s krycím jménem Bolek donášel na zhruba 20 lidí. Sám Walesa podle deníku Rzeczpospolita uvedl, že nikdy nikomu neublížil.

Mezi dokumenty nalezenými v pozůstalosti posledního komunistického ministra vnitra jsou kromě spisů o Walesovi i další texty včetně ministrova dopisu o vraždě kněze Jerzyho Popieluszka. Polský Institut národní paměti (IPN) zveřejňuje od pondělka listiny nalezené v pozůstalosti někdejšího ministra Czeslawa Kiszczaka.

Část z dokumentů tvoří záznamy o práci agenta Bolka, kterým byl podle podpisu, jenž spis obsahuje, právě někdejší odborový předák, vůdce protestů proti komunistickému režimu a pozdější polský prezident Walesa.

Podle záznamů spolupracoval Bolek se Státní bezpečností (SB) intenzivně od prosince 1970 do července následujícího roku. Poté styky slábly a v roce 1973 prý již byly téměř na nule; formálně byla spolupráce ukončena v červnu 1976. Svazek obsahuje 575 stran většinou tajnými policisty ručně psaná hlášení.

Bolek měl stejně jako další agenti za úkol informovat o stávkových náladách a potenciálních vůdcích nových protestů. Podle spisů budoucí vůdce odborového hnutí Solidarita dodával jména pracovníků, kteří vybízeli ke stávkám či projevovali nespokojenost s režimem.

Walesa informace ze spisu popírá

Walesa dal ve středu opět najevo, že vše považuje za kampaň proti své osobě. „To vyrobila SB, aby na základě mého spisu brala peníze. Já jsem se musel v práci na příkaz vedoucího bavit ne s SB, ale s kontrarozvědkou, a to bylo možná pětkrát do roku 1976,“ uvedl Walesa. Dodal, že nikdy neprozradil žádné příjmení a nikomu neublížil. Již dříve ho nařčení ze spolupráce s komunistickou policií zbavil takzvaný lustrační soud.

Polská veřejnost je v pohledu na Walesovu údajnou spolupráci rozdělena. Část tvrdí, že současný nález potvrzuje dlouho známou pravdu. Naopak Walesovi stoupenci tvrdí, že jde o snahu pošpinit jméno nositele Nobelovy ceny za mír, a na neděli do Walesova domovského Gdaňsku svolali manifestaci, na níž se očekává účast tisíců lidí.

Polská média ve středu informovala, že dokumenty nalezené u Kiszczaka se kromě Walesy týkají rovněž dalších lidí a událostí spojených s polským protikomunistickým odbojem. Podle polského rozhlasu byl mezi zveřejněnými texty například Kiszczakův dopis, v němž neznámému člověku popisoval pozadí smrti kněze Jerzyho Popieluszka.

Kritik komunistického režimu známý jako kněz Solidarity byl v roce 1984 zavražděn tajnou policií, což vyvolalo velkou vlnu nevole v Polsku i ve světě. Kiszczak v dopise uvedl, že smrt měli na svědomí jeho „příliš horliví“ podřízení a že on sám ve své funkci tuto akci „velmi těžko přežil“.

18. února 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue