Bývalá vychovatelka malešické průmyslovky Marcela Fujáková

Bývalá vychovatelka malešické průmyslovky Marcela Fujáková | foto:  Petr Topič, MAFRA

Vedení průmyslovky tajilo šikanu i před lety, tvrdí vyhozená vychovatelka

  • 280
Případ šikany učitelky, která začátkem února zemřela, nebyl na třebešínské průmyslovce první, tvrdí bývalá vychovatelka Marcela Fujáková. Žena uvedla, že se vedení školy snažilo útoky některých žáků utajit už před patnácti lety. Vychovatelku škola posléze vyhodila, podle soudu ale protiprávně. Její svědectví přinesl deník MF DNES.

Fujáková na školu nastoupila v roce 2001 jako vychovatelka domova mládeže, který pod průmyslovku spadá. Už tehdy tam podle svých slov narazila na šikanu. “Mé předchůdkyni (žáci) klidně řekli: Ty stará ku..., jdi do pí... Ona to trpěla, ale já si to nechtěla nechat líbit,“ popsala pro MF DNES.

Žena uvedla, že ji rozsah šikany mezi studenty průmyslovky zaskočil. Své vychovatele prý častovali vulgarismy a oplzlostmi. Mezi jejich oběti mnohdy patřili i jejich spolužáci, které například údajně přivazovali prostěradlem k posteli, aby nemohli přijít včas na hodinu.

Kvůli chování žáků se Fujáková obrátila na vedoucího vychovatele i tehdejšího ředitele školy Jiřího Valentu, ti jí však prý nepomohli.

Do ředitelny si na ní šli nakonec stěžovat samotní agresoři. „Pozvali se mě na vedení, kde seděli i všichni zástupci včetně současného ředitele Františka Bártla. Ředitel spustil na mou adresu monolog plný ponižování,“ dodala Fujáková. Bártl MF DNES řekl, že si nepamatuje, zda Fujáková v té době na šikanu upozornila.

Zeman: Agresor patří do pasťáku

K šikaně na malešické průmyslovce se ve středu při návštěvě Libereckého kraje vyjádřil i prezident Miloš Zeman. Podle něj je vina na straně vedení školy. „Kluk, co byl hlavní organizátor, patří do pasťáku. Vyloučení, natož podmíněné vyloučení je příliš slabým trestem, protože ho může přijmout jiná škola. Lidé tohoto typu by se měli umisťovat do zařízení k tomu určených,“ řekl Zeman.

Na podzim 2003 vychovatelka dostala výpověď, údajně bez udání důvodu. Spor se nakonec dostal až k soudu, který Fujáková vyhrála a škola jí musela vyplatit ušlý zisk zhruba 350 tisíc korun. Tehdejší ředitel u soudu argumentoval tím, že to byla naopak vychovatelka, kdo žáky šikanoval. Za šikanu prý studenti považovali například to, že jim vychovatelka zkrátila večerní vycházky kvůli špatnému prospěchu.

Česká školní inspekce, policie, ministerstvo školství i pražský magistrát na malešické škole řeší případ, kdy několik studentů od loňského podzimu šikanovalo pětapadesátiletou učitelku. Žena poté v nemocnici zemřela (více čtěte zde).

V roce 2005 se Fujáková na školu vrátila, odvolací soud totiž výpověď označil za neoprávněnou. Jen o pár měsíců později se stal ředitelem Bártl. O dva roky později od něj vychovatelka dostala výpověď pro nadbytečnost. Ředitel tvrdí, že musel snížit počet vychovatelů, protože v domově mládeže ubylo ubytovaných.

V úterý školu navštívila primátorka Adriana Krnáčová a ministryně školství Kateřina Valachová, podle které je případ jen ojedinělým excesem (více čtěte zde).

Studenti žádají vyhazov spolužáků, kteří šikanovali učitelku:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video