Juergen Mathies

Juergen Mathies | foto: Profimedia.cz

Za útoky v Kolíně padly podmínky. Násilníky nenajdeme, přiznává policie

  • 346
Tři muži ze severní Afriky dostali podmíněné tresty za krádeže během novoročních oslav v Kolíně nad Rýnem. Kvůli sexuálním útokům před soudem dosud nikdo nestanul. Šéf místní policie připustil, že většina pachatelů nikdy nebude dopadena. Pro podezření ze sexuálního napadení policie dosud zadržela pouze jednoho Alžířana.

Kolínský soud ve středu řešil dva případy, ve kterých figurovali celkem tři obvinění. Třiadvacetiletý Maročan dostal šestiměsíční podmínku za krádež mobilního telefonu a pokutu 100 eur, tedy v přepočtu 2 700 korun, za držení drog. O rok mladší Tunisan si za krádež kamery od soudu odnesl tříměsíční podmíněný trest.

Vinný je i jeho osmnáctiletý komplic z Maroka, soud ho ale s ohledem na jeho věk posuzoval jako mladistvého. Oba budou muset odpracovat 60 hodin veřejně prospěšných prací. Dalším průběhem azylového řízení tří odsouzených se soud dnes nezabýval.

Policie v souvislosti s novoročními útoky dosud identifikovala 75 podezřelých, uvedl podle serveru BBC kolínský policejní šéf Jürgen Mathies. Policie celkem vyšetřuje 500 trestných činů, asi 40 procent z nich měly sexuální podtext.

Většinu pachatelů policie nedokázala identifikovat

Nová statistika se výrazně liší od údajů, které před pár dny poskytl kolínský státní zástupce Ulrich Bremer. Podle něj kriminalisté prošetřují celkem 1 075 trestních oznámení (více zde).

Záběry z pouličních kamer jsou podle Mathiese natolik nekvalitní, že neumožňují průkazně identifikovat strůjce silvestrovských sexuálních útoků. „Identifikovat můžeme jen pachatele některých krádeží. U ostatních případů jsme odkázáni na svědectví a výpovědi obětí,“ vysvětlil Mathies.

Útoky v Kolíně

Většina podezřelých jsou muži severoafrického původu. Je mezi nimi 30 Maročanů, 27 Alžířanů, čtyři Iráčané, tři lidé s tuniskými kořeny a stejný počet Syřanů. V souvislosti se sexuálním napadením byl dosud zadržen pouze 26letý Alžířan, který v Německu žádá o udělení azylu. Ostatní vyšetřuje policie kvůli krádežím.

Ve středu stanul před soudem 23letý Maročan, obviněný z toho, že ukradl mobilní telefon ženě, která fotografovala katedrálu. Ve druhém zahájeném procesu čelí obvinění z krádeže 22letý Tunisan a 18letý Maročan.

Podle svědků i policie se v centru Kolína nad Rýnem sešlo o silvestrovské noci na tisíc lidí arabského a severoafrického původu. Z davu se vyčlenily skupiny mužů, kteří obkličovali ženy, sexuálně je napadali a okrádali (více o incidentu zde).

Incidenty zažehly odpor k uprchlíkům

Některé napadené ženy se se svými otřesnými zážitky svěřily německým médiím. Výňatky z jejich svědectví před časem zveřejnila agentura Reuters.

„Zničehonic nás obklopili muži a začali nás obtěžovat. Sahali nám na zadek a mezi nohy. Sahali nám všude. Moje přítelkyně rozhodla, že se z toho davu dostaneme. Když jsem se otočila, jeden z těch mužů mi ze zad strhl batoh,“ vzpomíná na silvestrovskou noc jedna z žen (více o svědectví zde).

Podobné incidenty se o silvestrovské noci staly také v Hamburku, kde policie přijala na 200 trestních oznámení, a v menší míře také v dalších velkých německých městech.

Po silvestrovských incidentech v Německu zesílilo volání po tvrdším přístupu k přistěhovalcům, kteří se prohřeší proti zákonu. Vláda schválila zpřísnění zákonů, aby bylo možné snáz vrátit do země původu ty uprchlíky, kteří se v Německu dopustí trestného činu (více zde).

Pod palbu kritiky se v souvislosti s útoky dostala také kolínská policie, která prý hrubě podcenila situaci a do ulici vyslala nedostatečný počet strážníků. Kvůli kritice později odstoupil kolínský policejní šéf Wolfgang Albers (více zde).

5. ledna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video