Radikální islámskou knihu jsem nešířil, řekl soudu český muslim

  • 114
Bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka ve středu před soudem odmítl, že šířil radikální islámskou knihu Základy tauhídu. V úvodu jednání uvedl, že se necítí vinen a důkazy proti němu jsou vymyšlené. Na knihu upozorňuje zpráva o extremismu, podle Sáňky je ale nezávadná. Hrozí mu až deset let vězení.

Sáňka hned v první větě před soudem odmítl obžalobu z propagace hnutí potlačující práva a svobody. „Nikdy jsem žádný názorový proud nepropagoval,“ uvedl.

Obvinění považuje za vymyšlené, podle Sáňky pro něj nejsou důkazy. „Policie od začátku vycházela z nepravdivých tvrzení,“ řekl Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který začal případ projednávat.

„Odmítám posloužit některým státním složkám, aby si vykázaly boj proti radikalismu. Není pravda, že bych zajišťoval překlad knihy. Já ji nevybral, nehodnotil. Policie u mě doma žádný výtisk této knihy nenašla,“ řekl obžalovaný ve své řeči.

Podle tuzemské výroční zprávy o extremismu vydávané ministerstvem vnitra kniha Bilala Philipse s celým názvem Základy tauhídu - Islámský koncept boha propaguje salafijský směr islámu, který hlásá netoleranci a nenávist k jiným náboženstvím. Philips nesmí do některých západních zemí, kniha je v řadě států zakázána.

Sáňka ale odmítá, že by hlásala nenávist a podporovala teroristická hnutí. „Taková obvinění jsou nesmyslná. Kniha neobsahuje žádné nenávistné pasáže, které by byly v rozporu s naším právem,“ dodal Sáňka.

Podle znaleckého posudku však kniha obsahuje některé kontroverzní pasáže, které se týkají uplatňování práva šaría. „Jde o celou knížkou, o celou publikaci a celé její vyznění,“ řekla novinářům státní zástupkyně Zdeňka Galková. Podle ní jde v kauze o náboženskou zášť a dodržování demokratických pravidel ve společnosti.

Státní zástupkyně se zatím nechtěla vyjadřovat k tomu, jaký trest by mohl Sáňka dostat. „Nicméně myslím si, že takovýto charakter trestné činnosti nutně neznamená, že by to mělo být spojeno s nepodmíněným trestem odnětí svobody,“ podotkla. Dodala, že Sáňka dosud neměl problémy se zákonem.

Líčení bude pokračovat na konci března

Soudce Vladimír Hermann předpokládá, že soudní líčení bude trvat dva až tři dny. „Obhajoba navrhuje vyslechnout všechny znalce, kterých je sedm. Když každému věnujeme hodinu, je to sedm hodin jen výslechu,“ řekl Hermann. Soud bude pokračovat 30. března výslechy svědků.

Co je v knize, kvůli níž se zatýkalo v mešitě?

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu kvůli šíření knihy zasáhl 25. dubna 2014 v Ústředí muslimských obcí, v Muslimské obci Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí (více čtěte zde).

Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada jejích účastníků včetně zahraničních diplomatů. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci policistů. Nelíbilo se jim například to, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi. Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku (více zde).

Sáňka byl posléze obviněn ze zločinu založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Toho se podle policie dopustil tím, že zajistil překlad, vydání a distribuci knihy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video