(ilustrační snímek) | foto: Repro z knihy: Jde pevně kupředu naše zem

Soud: Nárok na odškodné má i dítě sedláků vystěhovaných v 50. letech

  • 17
Potomek selského rodu z Chroustova u Miletína na Jičínsku Václav Šedivý má nárok na soudní rehabilitaci, i když mu v době vysídlení jeho rodiny z domovského statku v 50. letech bylo teprve šest let. Průlomový pondělní verdikt jičínského okresního soudu potvrdil jeho předseda Aleš Výmola.

„Z morální rehabilitace vyplývá nárok na odškodnění, ovšem to je otázka dalšího řízení,“ řekl právní zástupce Šedivého, Lubomír Müller. Podle něj je to první případ, kdy soud v České republice poskytl morální satisfakci poškozenému, kterému mu bylo v době vysídlení teprve šest let.

„Soudce Aleš Výmola návrhu vyhověl a uvedl, že omezením osobní svobody je třeba rozumět nejen uvěznění, ale i jiné formy, například protiprávní umístění do psychiatrické léčebny či násilné vysídlení z domova jako v případě Václava Šedivého,“ uvedl Müller.

Podle něj bude odškodnění řešit ministerstvo spravedlnosti, zatím není jasné v jaké výši a rozsahu by mohlo být. Podle stanoviska Nejvyššího soudu z roku 2012 by náhrada za nemateriální újmu měla činit podle konkrétních okolností případu 500 až 1 500 korun za každý den nezákonného omezení osobní svobody.

Za likvidaci statkářů padají tresty. I šedesát let po kolektivizaci

Šedivý při pondělním jednání soudu podrobně popsal šikanu i drsné podmínky, kterým byla rodina v době vysídlení vystavena. Jeho rodina byla ze svého statku v Chroustově násilně vystěhována 15. května 1953 na základě rozhodnutí Komise pro úpravu poměrů rodin vesnických boháčů, kterou tvořili předseda Okresního národního výboru v Hořicích Josef Ondráček, tajemník Okresního výboru KSČ v Jičíně Oldřich Kysilka, okresní prokurátor Lev Bloch a náčelník oddělení Veřejné bezpečnosti v Hořicích Jaroslav Záveský.

Z nich už žije pouze Kysilka, proti kterému bylo v této souvislosti zahájené trestní stíhání pro zločin zneužití pravomoci úřední osoby. Trestní stíhání je však přerušené kvůli jeho duševní poruše.

V minulosti už Šedivý jednou usiloval o rehabilitaci, státní zástupce Michal Chvojka ale rozhodl, že rehabilitace se vztahuje jen přímo na poškozené, tedy na Šedivého rodiče. Ti už nežijí, jejich synovi je 68 let.

Advokát Müller je známý díky případům, ve kterých dosáhl rehabilitace pro lidi, kteří odmítli vojenskou službu a byli za to uvězněni. V květnu 2014 Ústavní soud rozhodl ve prospěch dvou Müllerových klientů, kteří jako Svědci Jehovovi odmítli nosit a používat zbraň (více čtěte zde).

Násilná kolektivizace v 50. letech zničila život i Pavle Šebkové z Rakovnicka:

20. ledna 2016

,

Nejlepší videa na Revue