Muzeum hořelo levně. Za výstaviště či továrny daly pojišťovny stamiliony

  • 25
Nedávný požár Národního muzea nakonec nebude tak bolestivý ani pro stavbu - část střechy se měla stejně bourat, ani pro pojišťovny. Na historických památkách i moderních továrnách nedávno oheň napáchal i škody ve stamilionech. Obří sumy pojišťovny vyplatily zejména za události z let 2008 a 2014.

Bezprostředně po požáru v polovině února se škoda na opravované budově Národního muzea odhadovala na deset milionu korun. Po ohledání požářiště ovšem ředitel instituce Michal Lukeš oznámil, že to bude výrazně méně. Dodavatelé stavby přitom mají objekt pojištěný na miliardu korun (více o škodách na muzeu čtěte zde).

To je horentní suma, ale nedávná minulost ukázala, že škody po požárech mohou hravě dosáhnout do stovek milionů. Přestože ne vždy pojišťovny chtějí uveřejnit, kolik za co vyplatily, lze načrtnout alespoň přibližný žebříček událostí, které je v uplynulých letech stály nejvíc peněz.

Až na miliardu odhadovali hasiči škodu po požáru Průmyslového paláce na pražském Výstavišti v říjnu 2008. Poté, co na vařiči v jenom ze stánků vzplály hořlavé předměty, se do Holešovic sjeli hasiči z celého města i okolí, celkem 350 lidí včetně členů zálohových jednotek.

„Tento požár se svým rozsahem a následky řadí k největším v historii České republiky. Zásah byl nesmírně složitý z hlediska nasazení sil a prostředků,“ uvedl v časopise 112 velitel zásahu Josef Křen.

I pro pojišťovny to byla rekordně drahá událost. Náhradu po předchozích soudních přích mezi hlavním městem a provozovatelem výstaviště, společností Incheba, vyplácely Uniqa a Česká podnikatelská pojišťovna (psali jsme o tom zde). První ze jmenovaných uhradila provozovateli 230 milionů korun, druhá pak 65 milionů.

„Nejvyšší škody za požáry v uplynulých letech byly zajištěny přes zajišťovny, které také hradily část pojistného plnění. Řada takto vysokých pojištění je sjednána jako soupojištění, což znamená, že se na něm podílí několik pojišťoven zároveň pro optimální rozptyl rizika,“ vysvětlila mluvčí Uniqa Eva Svobodová.

Plameny ničí Průmyslový palác na pražském výstavišti:

17. října 2008

Velké sumy se vyplácely i po požáru areálu závodu Akuma v Mladé Boleslavi, kde se vyráběly akumulátory a anténní systémy. Od výrobní haly vzplálo v září 2008 několik dalších budov. Hasiči se tehdy potýkali i s únikem kyseliny sírové, kterou firma skladovala v osmi velkých nádržích.

Škody krátce po zásahu hasiči odhadovali na 200 milionů korun. Polemizovalo se o nedbalosti či technické závadě na elektroinstalaci. Pojišťovnu podle dostupných informací událost nakonec stála více než 300 milionů korun, pravděpodobně šlo i o náhradu ušlého zisku za přerušení výroby. Zhruba stejně vysokou škodu plameny před necelými pěti lety napáchaly také ve výrobně plastů v Chropyni na Kroměřížsku (více zde).

Zářivka zničila domácí spotřebiče za 200 milionů

Stamilionové škody - vyšetřovatelé je po události v lednu 2013 spočítali na 450 milionů korun (psali jde o tom zde) - způsobila prasklá zářivka v areálu bývalého Svitu ve Zlíně. Přes dvě stě milionů korun vyplatila pojišťovna Allianz poškozené společnosti HP Tronic, která uvnitř skladovala domácí elektrospotřebiče.

Dalších 180 milionů pak jiná pojišťovací společnost uhradila majiteli zničeného objektu - firmě Cream. Ze sedmipatrové budovy zbyl pouze ohořelý skelet, který na pokyn statika srovnaly se zemí buldozery. Hasiči plameny likvidovali dva dny.

Požár areálu bývalého Svitu ve Zlíně:

9. ledna 2013

V dubnu 2014 oheň ve velkém ničil také v Lanškrouně v Pardubickém kraji (více zde). Škodu vzniklou kvůli závadě na přívodním kabelu čerpadla ve zdejší galvanovně odborníci odhadovali až na 200 milionů korun, nakonec byla nižší.

Výrobu se částečně podařilo znovu obnovit během několika měsíců, nyní už společnost funguje jako před ničivým požárem. „Nebo se o to alespoň snažíme,“ řekl iDNES.cz jednatel společnosti Milan Kozák. Tato událost stála pojišťovnu dle získaných informací přinejmenším 60 milionů.

U podobně rozsáhlých požárů vždy vzniká hned několik typů škod a ne vždy jsou všechny z nejrůznějších důvodů v pojistné smlouvě ošetřeny.

„Vznikají škody i na majetku třetích osob, na životě a zdraví, pak jde o ušlý zisk, kdy poškozený nevyrábí, ale přitom musí platit nájmy, úvěry. Dále hrozí ztráta trhu, který je dnes velmi agresivní a konkurenční, v případě výpadku se na vaše místo tlačí někdo jiný a podobně,“ vysvětlil Tomáš Kratochvíl z firmy Claim Adjusters poskytující poradenství při jednání s pojišťovnami.

Libušín má být opravený příští rok na jaře

Více než tři dny likvidovali hasiči na přelomu ledna a února 2014 požár v areálu pekáren v Kladně. Při akci pomáhalo šestatřicet hasičských jednotek. Osm zaměstnanců se tehdy nadýchalo toxických zplodin a skončili v nemocnici.

Hořet začalo v právě opravovaném mrazírenském skladu, odtud se oheň rozšířil i do výrobního prostoru pekáren.

„Konečná verze vzniku požáru je vznícení izolačních materiálů mezi stěnami v místnosti mrazíren důsledkem plamene řezací soupravy na propan-butan a kyslík,“ informovali předloni středočeští hasiči (více zde). Škody na výrobním zařízení včetně náhrady za zničené zásoby a odškodnění za přerušení provozu stály Kooperativu 190 milionů korun.

Újmu na majetku ve výši 100 milionů oheň způsobil i v chatě Libušín na Pustevnách. Národní kulturní památka od architekta Dušana Jurkoviče lehla popelem kvůli špatně opravenému komínu. Při její obnově, která má začít letos na jaře, počítá ministerstvo kultury s dotací z evropských fondů. Hotová má být v turistické sezoně 2017 (více jsme psali zde).

Lidé zatím na obnovu památky přispěli přes 10 milionů korun ve veřejné sbírce. „Ta ale stále pokračuje, takže to není konečná částka,“ podotkla Jana Dohnalová ze Správy Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Blíže neurčenou část škody uhradila pojišťovna Uniqa.

Pozůstatky památkově cenné chaty Libušín na Pustevnách:

3. března 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue