Jihoafrický soud poslal Radovana Krejčíře na 35 let do vězení

  • 370
Soud v Jihoafrické republice v úterý poslal Radovana Krejčíře na 35 let do vězení. Už v srpnu loňského roku uznal někdejšího českého podnikatele vinným z únosu, pokusu o vraždu a obchod s drogami. Krejčíř řekl, že se proti rozsudku odvolá.

Soudce Colin Lamont v závěrečné řeči označil Krejčíře za hlavní postavu mezi šesti odsouzenými. Výši trestu zdůvodnil mírou závažnosti a společenské nebezpečnosti zločinů, z nichž byli loni muži usvědčeni. Někteří z odsouzených byli v době provinění policisty.

Kdyby Krejčíř zůstal v Česku, mohl být dnes na svobodě, míní expolicista

Soud poslal Krejčíře na 25 let do vězení za držení a obchod s drogami, 15 let za únos a 15 let za pokus o vraždu. Deset let z posledních dvou trestů může Krejčíř absolvovat až po uplynutí trestu za držení drog. Celkově by tedy měl ve vězení strávit 35 let. Už po vynesení rozsudku však Krejčíř podle jihoafrických médií prohlásil, že se odvolá. Ostatní odsouzení si vyslechli tresty od 15 do 35 let vězení.

„Jsem při vyměřování trestu povinen vzít v úvahu zájmy společnosti země, v níž byl zločin spáchán, nebo jiných společností, kterých by se tento zločin mohl dotknout,“ řekl soudce Lamont s narážkou na Austrálii, kam měla mířit zásilka drog od Krejčíře. „Je třeba posoudit nadnárodní účinek tohoto zločinu,“ dodal.

V závěrečné krátké řeči před vynesením rozsudku Krejčíř sdělil, že jeho odsouzení je šokující a že pro něj neexistují žádné objektivní důkazy. Celý proces označil za nespravedlivý. Odmítl také tvrzení státního zástupce, že se před soudem choval arogantně.

23.února 2016 v 15:18, příspěvek archivován: 23.února 2016 v 15:45

35 years for Krejcir. Live updates here: https://t.co/iF5KWC9brw (Look at those armed police officers. Yoh.) pic.twitter.com/jo5InA4RB7

Před soud v Johannesburgu v úterý Krejčíř přišel opět jako jediný z šesti obžalovaných v poutech. Podle přímého televizního přenosu, který vysílala některá jihoafrická média, byl v zaplněné soudní síni tak jako v pondělí mnoho uniformovaných strážců s automatickými zbraněmi.

Na úvod přelíčení Krejčíř soudci řekl, že mu nebylo dovoleno spojit se s advokátem a zjistit, kdy může přijít k soudu. Krejčíř mimo jiné prohlásil, že žádá, aby před soud byli předvoláni psycholog a psychiatr, kteří by vypovídali o jeho zdravotním stavu, a také ředitele obou věznic, ve kterých dosud pobýval, píše server News24.

Krejčíř v soudní síni prohlásil, že posledních 27 měsíců, které strávil ve vězení v izolaci, se neblaze podepsalo na jeho duševním a fyzickém zdraví. Odmítl svůj stav upřesnit s tím, že nezná odbornou terminologii a že se to má soud dozvědět od jeho ošetřujících lékařů nebo ze spisu.

V pondělí soud přerušila bombová hrozba

Výši trestu se Krejčíř měl dozvědět už v pondělí. Jednání však přerušila bombová hrozba, po které musely být prostory soudu evakuovány. Výhrůžka bombou byla planá, řekla rozhlasové stanici Jacaranda zástupkyně soudu Zoleka Sondlová. Vynesení rozsudku pak odpoledne soudce odložil na úterý (více zde).

Krejčíř si během pondělního vystoupení u soudu stěžoval na zbytečná bezpečnostní opatření. Opakovaně pak obviňoval soudce Colina Lamonta, že je proti němu zaujatý. Krejčíř vyjádřil přesvědčení, že ho v očích soudce poškozují zprávy v médiích, podle kterých chtěl soudce nechat zavraždit, připravoval svůj útěk z vězení a měl v cele ukrytou zbraň.

Stíhání v ČR

Radovan Krejčíř je trestně stíhaný i v Česku. V roce 2005 uprchl policii při domovní prohlídce své vily v Černošicích (podrobnosti zde). Policisté ho podezírali z daňových úniků a plánování vraždy a v jeho vile k tomu chtěli najít důkazy.

V nepřítomnosti byl několikrát odsouzen, soudy mu postupně zvyšovaly trest. Nejčerstvější již pravomocný rozsudek ve výši 10,5 roku mu loni potvrdil Nejvyšší soud, ke kterému se Krejčíř dovolal. Ani ten ale nezůstane poslední. V listopadu 2015 mu soudkyně Městského soudu v Praze vyměřila souhrnný trest v délce 15 let za tunelování státního podniku Čepro a přípravu vraždy celníka (více zde).

Krejčíř žije v Jihoafrické republice od roku 2007. V listopadu 2013 ho místní policisté zadrželi pro podezření z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho, od kterého chtěl získat informace o drogovém dealerovi. Soudce Colin Lamont uznal v srpnu loňského roku Krejčíře a další obžalované vinnými z únosu, pokusu o vraždu a držení drog.

Krejčíř je v JAR podezřelý z více trestných činů, zejména z možné účasti až na dvaceti vraždách a z praní špinavých peněz. Vyšetřování všech těchto případů může trvat deset až patnáct let.

V září loňského roku se Krejčíř pokusil o útěk z věznice v Pretorii. V prosinci ho proto přemístili do nejpřísněji střeženého zařízení Ebongweni v Kokstadu, kde zůstane až do pravomocného rozsudku. Je prvním člověkem, kterého tam soudy umístily ještě před definitivním odsouzením.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue