Brněnský krajský soud uznal předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu...

Brněnský krajský soud uznal předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou (na archivním snímku) a dalších sedm obžalovaných vinných z toho, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vitásková je vinna, kvůli elektrárnám má jít do vězení na osm a půl roku

  • 943
Soud poslal předsedkyni Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou na 8,5 roku do vězení. Potrestal i dalších sedm obžalovaných v kauze solárních elektráren v Chomutově, které patří synům podnikatele Zdeňka Zemka. Rozsudek je nepravomocný, Vitásková se chystá odvolat.

Nepodmíněný trest ve stejné výši dostala u brněnského soudu i bývalá vedoucí odboru licencí ERÚ Michaela Schneidrová. Bratři Zemkovi mají jít do vězení na sedm a půl roku. Každý z nich má navíc zaplatit pokutu sedm milionů korun.

Ostatním obžalovaným byl stanoven trest od pěti a půl do šesti let a pokuty od 100 tisíc do půl milionu. Jen u bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové soud upustil od potrestání, byla totiž už potrestána v jiné kauze.

Žalobce žádal pro Vitáskovou trest odnětí svobody na devět let a peněžitý trest ve výši deseti milionů korun.

Vitásková: V zemi, kde se důležité věci neřeší, se cítím zcela bezmocná

„Využiji všechny prostředky, abych se očistila. V žádném případě nehodlám rezignovat, budu dál bojovat,“ uvedla v tiskovém prohlášení předsedkyně ERÚ Alena Vitásková. Vyhlášení rozsudku se neúčastnila.

Elektrárny získaly podle policie licenci podvodem. ERÚ, jenž licence vydává, je dal elektrárnám v Chomutově předčasně, ve chvíli, kdy ještě nesplňovaly podmínky pro připojení k síti, což je proti předpisům. Státní zástupce Radek Mezlík to shrnul ve své závěrečné řeči slovy jednoho z obviněných techniků: „Revizní zpráva byla vlastně napsaná, když to ještě nebylo hotový.“

Sama Vitásková licence Zemkovým elektrárnám nevydala, na úřad nastoupila až v srpnu 2011. Podle soudu však vytvořila podmínky, aby mohly zůstat v provozu.

„Z pozice úřední osoby pomohla jinému k obohacení, ke kterému nakonec nedošlo. Zneužila svého postavení, i když věděla o pochybnostech kolem obou elektráren,“ zdůvodnil trest pro Vitáskovou předseda senátu Krajského soudu v Brně Aleš Novotný.

Advokát Vitáskové Josef Lžičař po vyhlášení rozsudku řekl, že proces je jen snahou ji profesně zlikvidovat. „Nahrává to silným lobbistickým skupinám, které chtějí dostat paní Vitáskovou z místa. Je pro mě zarážející, že není stíhán nikdo z předchozího vedení úřadu. V tom není přístup státního zástupce správný,“ říká Lžičař. „Navíc soud jen bez dalšího převzal argumenty státního zástupce,“ dodal advokát.

Škoda za dvě miliardy

S licencemi vydanými na Silvestra roku 2010 majitelé elektráren získali právo na výhodně výkupní ceny po dobu 20 let. Pokud by elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun byly připojeny k síti až po Novém roce, vyplácelo by se jim mnohem méně. Kdyby jim jejich jednání prošlo, tak by se podle Novotného majitelé elektráren za 20 let provozu obohatili téměř o dvě miliardy korun.

„Chápu jednání obžalovaných. Stát je navnadil vysokými cenami za elektřinu vyrobenou v solárních elektrárnách, pak ale zatáhl za brzdu. Proto měli obžalovaní snahu stihnout vyřídit licence do konce roku 2010, kdy ještě platily zvýhodněné ceny,“ dodal soudce.

Vitásková figuruje ještě v další trestní kauze. Policie jí loni v létě obvinila kvůli tomu, že do vedení úřadu jmenovala někdejší nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Vitásková podala kvůli zahájení stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla. Ústavní soudci však nenašli důvod k zásahu (více zde).

Boj o mocný úřad

Šéfka ERÚ nicméně nyní hraje o svoje setrvání v čele úřadu. Není totiž jasné, zda je od ledna podřízena energetickému či služebnímu zákonu. Zatímco superúředník Jiří Postránecký by úřad rád včlenil do své působnosti, Vitásková argumentuje tím, že by šlo o porušení nezávislosti.

Ve sporu ji nicméně v minulosti podpořil prezident Miloš Zeman, který ji jako jediný může podle energetického zákona odvolat. Na stranu Vitáskové se nedávno postavil i ministr průmyslu Jan Mládek, vedení ERÚ by podle výkladu, který si jeho resort nechal zpracovat, pod služební zákon spadat nemělo. Ani jeden z nich nechtěl rozsudek blíže komentovat.

Pokud však pondělní rozsudek potvrdí i vyšší soudní instance, přijde Vitásková o svoji funkci i bez ohledu na tento spor. Podle energetického zákona totiž pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin přestane splňovat podmínky pro výkon funkce.

Trest vězení navrhovaný žalobcem Vitáskovou rozzlobil (prosinec 2015):

,