Radim Vrbata si ve skrumáži poradil výborně a prostřelil brankáře Semjona...

Radim Vrbata si ve skrumáži poradil výborně a prostřelil brankáře Semjona Varlamova. Vpravo se raduje Daniel Sedin. | foto: AP

Vrbata s Jordánem skórovali, Minnesota pod širým nebem smetla Chicago

• 9
V nedělních zápasech hokejové NHL se střelecky prosadili dva Češi. Svůj první gól a celkově i bod si ve svém 21. startu sezony připsal obránce Michal Jordán, jenž zmírnil prohru Caroliny 2:4 s Tampou Bay. Za vítěze jednou asistovali Andrej Šustr a Ondřej Palát. Po dlouhých 14 zápasech bez gólu se připomněl i Radim Vrbata, jenž 12. trefou sezony podpořil výhru Vancouveru 5:1 nad Coloradem.

Jednoznačným vrcholem nedělního programu NHL byl venkovní zápas mezi Minnesotou a Chicagem. Domácí Wild před 50tisícovou návštěvou na stadionu TCF Bank Stadium smetli lídra Západní konference z Chicaga jasně 6:1 a potvrdili tak vzestup od nedávné výsledkové krize.

1. David Krejčí (BOS), 49z.- 47b.(14+33)
2. Jakub Voráček (PHI), 58z. - 47b.(10+37)
3. Jaromír Jágr (FLA), 56z.- 43b.(20+23)
4. T. Plekanec (MTL), 59z.- 43b.(12+31)
5. Jiří Hudler (CGY), 51z.- 33b.(9+24)
6. Martin Hanzal (ARI), 45z.- 32b.(10+22)
7. Tomáš Hertl (SJS), 56z. - 29b.(12+17)
8. Radim Vrbata (VAN), 57z. - 24b.(12+12)
9. Michael Frolík (CGY), 46z. - 23b.(10+13)
10. Aleš Hemský (DAL), 53z.- 23b.(9+14)

Na přelomu ledna a února Wild padli dokonce osmkrát v řadě. Od dané černé série si ale připsali už čtyři navazující výhry, přičemž nejvíce fanoušky potěšila poslední pod širým nebem proti silným Blackhawks.

Už ve 4. minutě domácí poslal do vedení Matt Dumba a v 8. minutě využil přesilovku kanonýr Thomas Vanek. V prostředním dějství se situace opakovala, když Wild vstřelili další dvě branky. Na průběžných 4:0 postupně navýšili náskok Nino Niederreiter a Jason Pominville.

V 36. minutě utkání předčasně skončilo pro jediného českého zástupce na ledě (útočník Jiří Sekáč byl jen mezi náhradníky) poté, co byl obránce Chicaga Michal Rozsíval (9:06, -1, 1 střela) za tvrdý bodyček na modré čáře proti Jasonu Zuckerovi vykázán do kabin.

Od 43. minuty Wild vedli již dokonce hrozivým skóre 5:0. Proti střídajícímu Scottu Darlingovi, jenž po dvou třetinách nahradil jedničku Blackhawks Corey Crawforda, se prosadil Ryan Carter. Nulu na kontě hostů umazal alespoň čestným zásahem z 53. minuty lídr bodování soutěže Patrick Kane. Poslední slovo ale patřilo v 54. minutě domácímu Eriku Haulovi, jenž zaznamenal svůj třetí zápis večera (1+2) a později byl zvolen první hvězdou.

Až ve svém 21. startu sezony se dočkal prvního gólu a zároveň i celkově bodu obránce Michal Jordán. Na víc, než jen zmírnění porážky Caroliny 2:4 s Tampou Bay to však v neděli nestačilo.

Z 32 Čechů, kteří dosud v poli zasáhli do letošní základní části NHL, nezaznamenali ani bod jen nováček Tomáš Nosek (do slavné soutěže nakoukl z farmy Detroitu v šesti startech) a defenzivní bek Calgary Ladislav Šmíd (aktuálně zraněný zadák nebodoval ani v jednom z 22 startů).

Bez gólu zůstává celkově čtveřice, kromě zmiňovaných Noska a Šmída ještě Radko Gudas z Philadelphie (4 asistence z 52 startů) a Jakub Nakládal z Calgary (1 asistence z 5 startů).

Radost z premiérového zápisu navíc Jordánovi (13:33, +1, 3 střely, 1+0) umocnil způsob, jak jej dosáhl. V 33. minutě vyrovnával průběžné skóre na 2:2, když si z modré čáry troufl až do hloubi útočného pásma a gólmana Bena Bishopa pokořil po rychlém výpadu z poza brány.

V 55. minutě ale využil přesilovku hostující Steven Stamkos a do prázdné klece pak ještě skóre potvrdil Ryan Callahan. Výhru Lightning asistencemi podpořili i Češi, útočník Ondřej Palát (17:43, -1, 2 střely, 0+1) a bek Andrej Šustr (21:02, +1, 0+1). Jediným Čechem v zápase bez bodu tak zůstal domácí forvard Andrej Nestrašil (12:59, -1, 1 střela).

Poprvé od 14. ledna se v NHL gólově prosadil spící střelec Radim Vrbata. Své 12. branky sezony se dočkal po dlouhých čtrnácti startech bez přesného zásahu (během dané série si připsal jen tři asistence).

Vancouver tak i díky českému reprezentantovi po čtyřech prohrách v řadě opět naplno zabodoval, když na domácím ledě přehrál 5:1 Colorado. Vrbata (12:41, +/-: 0, 1 střela, 1+0) se prosadil v závěru druhé třetiny, když za asistencí Henrika Sedina a Bena Huttona zvýšil na průběžných 3:0 a využil tak přesilovou hru.

První hvězdou duelu byl zvolen domácí brankář Ryan Miller, jenž pochytal 37 z 38 střel Avalanche. O čisté konto jej připravil až gólem z času 59:18 útočník Matt Duchene.

Trenér hostů Patrick Roy odvolal deset minut před koncem řádné hrací doby gólmana, přestože Avalanche v danou chvíli ztráceli na Canucks čtyři góly:

Hokejisté Detroitu v rámci tripu na kluzišťích soupeřů padli už počtvrté za sebou, když naposledy nestačili na Rangers po fotbalovém výsledku 0:1 po prodloužení. O jedinou branku utkání se v 62. minutě postaral obránce New Yorku Kevin Klein. Hostující Jakub Kindl zůstal jen mezi náhradníky a do akce tentokrát nenaskočil ani gólman Petr Mrázek, jenž ze střídačky sledoval kolegu Jimmy Howarda (29 zákroků proti 30 střelám, na vychytanou výhru čeká už od 3. prosince 2015, s ním v bráně od daného data Detroit jen devětkrát padl).

Anaheim potvrdil roli favorita a na domácím ledě přehrál Calgary výsledkem 5:2. Hlavní hvězdou utkání byl útočník Ducks Ryan Kesler (2+1). Z českého tria v hostujícím dresu se prosadil díky jedné asistenci Jiří Hudler (16:18, +/-: 0, 1 střela, 0+1). Bez bodu naopak zůstali Michael Frolík (10:56, +/-: 0) a Jakub Nakládal (10:55, +/-: 0).

Buffalo - Pittsburgh 3:4 (1:1, 0:2, 2:1)
Branky: 14. a 60. Bogosian, 49. Gionta - 10. Hornqvist, 26. Wilson, 38. Kessel, 48. Cullen. Střely na branku: 27:31. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Letang (Pittsburgh), 2. Bogosian (Buffalo), 3. Kessel (Pittsburgh).

Minnesota - Chicago 6:1 (2:0, 2:0, 2:1)
Branky: 4. Dumba, 8. Vanek, 23. Niederreiter, 31. Pominville, 43. Carter, 54. Haula - 53. P. Kane. Střely na branku: 32:32. Diváci: 50.426 (hráno pod širým nebem). Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Carter, 3. Pominville (všichni Minnesota).

Vancouver - Colorado 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Branky: 19. a 50. Hansen, 9. Cracknell, 40. Vrbata, 52. Tanev - 60. Duchene. Střely na branku: 29:38. Diváci: 18.431. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Hansen, 3. H. Sedin (všichni Vancouver).

Carolina - Tampa Bay 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 12. Nordström, 33. Jordán - 29. a 60. Callahan (na druhou Palát), 25. Brown (Šustr), 55. Stamkos. Střely na branku: 31:18. Diváci: 10.422. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos (Tampa), 2. Nordström, 3. Jordán (oba Carolina).

Anaheim - Calgary 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 27. a 45. Kesler, 16. Maroon, 41. Getzlaf, 55. Bieksa - 29. Giordano (Hudler), 60. Backlund. Střely na branku: 33:24. Hvězdy zápasu: 1. Kesler, 2. Getzlaf, 3. Silfverberg (všichni Anaheim).

NY Rangers - Detroit 1:0 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka: 62. Klein. Střely na branku: 30:22. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. Lundqvist (Rangers), 2. Howard (Detroit), 3. Klein (Rangers).